שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 16.12.10

המראיין והמרואיין

דן אריאלי - השם הבולט כיום בעולם הכלכלה ההתנהגותית, ומלקולם גלדוול - מחבר ספרי העיון המצליח בעולם

תמר גלזרמן, ניו יורק 11:0016.12.10

פרופ' דן אריאלי

השם הבולט כיום בעולם הכלכלה ההתנהגותית ומחברם של שני ספרים שכיכבו ברשימת רבי־המכר של "הניו יורק טיימס" - "לא רציונלי ולא במקרה" (הוצאת מטר) ו"The Upside of Irrationality". כלכלה התנהגותית היא ענף במדע הכלכלה שצומח במהירות בעשור האחרון וזיכה בפרס נובל

את מבשריו, הישראלים דניאל כהנמן ועמוס טברסקי ז"ל. היא מעדכנת את תובנות הכלכלה הקלאסית בממצאים מניסויי שטח ומעבדה ובתובנות פסיכולוגיות, ובעזרתם ממפה מחדש את מערכת שיקולי הדעת וההחלטות שמניעים אנשים בכלכלה ובחיי היומיום.

 

אריאלי, שגדל ברמת גן וכיום מרצה באוניברסיטת דיוק בארצות הברית, עומד מאחורי מאות ניסויים פורצי דרך בתחום. בין היתר הוא גילה שהמחיר שמודפס על אריזת תרופה משפיע על תחושות האנשים שנטלו אותה, שגודל הצלחת והמנה משפיעים על מידת הרעב של הסועד, ושתשלום נמוך יותר יכול לשפר ביצועי עובדים. בניסוי אחר שערך הצליח גם לשחזר על נבדקים את התהליך המדויק שגורם לאנשים נורמטיביים להידרדר לשחיתות.

 

אריאלי עצמו ידוע גם בזכות הישגיו כמחבר וכמדען חברה פורה, וגם בזכות חוש ההומור שלו: למעבדת המחקר שהקים ב־MIT, מהאוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, הוא קרא "The Center for Advanced Hindsight" - "המרכז לחוכמה לאחר מעשה" - ובתצלומים הרשמיים שלו הוא נראה עם שיער צבוע לסגול, מחופש לדבורה ענקית או מחזיק בחולצתו ומתלבט אם לדחוף אותה לתוך המכנסיים או להשאירה בחוץ. הוא בן 43, נשוי ואב לשניים.

 

מלקולם גלדוול

מחבר ספרי העיון המצליח בעולם. ארבעת ספריו, "נקודת המפנה" משנת 2000, "ממבט ראשון" מ־2005, "מצוינים" מ־2008 ו"מה שראה הכלב" מ־2009 (שיצא כעת לאור בעברית בהוצאת כנרת־זמורה) מכרו יחד יותר מ־7 מיליון עותקים, הפכו אותו למרצה מבוקש שגובה 40 אלף דולר להרצאה והכניסו אותו לרשימת 100 האנשים המשפיעים בעולם של המגזין "טיים" לשנת 2005 ולרשימה היוקרתית של 50 גורואי הניהול הגדולים בכל הזמנים של ענקית הייעוץ אקסנצ'ר.

 

"הניו יורק טיימס" תיאר את גלדוול כמי שיצר ז'אנר חדש של ספרי מדע פופולרי - ספרים שמפענחים את "תעלומות חיי היומיום". סגנונו, שמשלב סיפורים אמיתיים, מחקרים במדעי החברה וניתוח מקורי של תופעות אנושיות, היווה השראה ליותר ממאה ספרים שיצאו בעשור האחרון, ובהם רבי־המכר "חוכמת ההמונים" מ־2004, "פריקונומיקס" מ־2005, "הברבור השחור" מ־2007, ו"לא רציונלי ולא במקרה" של דן אריאלי מ־2008.

 

מאות התיאוריות והפרשנויות שגלדוול מציג בספריו, בהרצאותיו ובמאמריו במגזין היוקרתי "הניו יורקר" נחשבות לפורצות דרך ומנוגדות לדעה הרווחת. הוא מייחס את הצלחתו של ביל גייטס לשנה שבה נולד ולפעולותיו בגילאי העשרה; הוא רואה באירועי 11 בספטמבר שלב בהסלמה שנמשכת זה עשורים בחטיפות המטוסים, ומסביר שהסיבה להסלמה היא דווקא הגברת אמצעי הביטחון; ואף עוסק בשאלות שנויות במחלוקת כגון היכולת לקרוא מחשבות - בספרו "ממבט ראשון" הקדיש פרק לתיאוריות בפסיכולוגיה שעשויות להסביר את התופעה. גלדוול בן 47 ומתגורר בניו יורק אף על פי שהוא אזרח קנדה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x