שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

החשד: זכויות בנייה תמורת שוחד - כך צמח סביון טאואר ב-60 דירות בשנה

בדיקת "כלכליסט": ראש עיריית רמת גן אישר במגדל סביון טאואר 156 דירות ו־34 קומות, למרות שרק שנה קודם לכן אישרה הוועדה המחוזית 96 דירות ב־29 קומות בלבד. שנה לאחר מכן רכשה אפריקה מגורים את השטח

רויטל חובל, איתי הר־אור וצמרת פרנט 07:0927.04.10

החשודים במתן שוחד לראש עיריית רמן גן צבי בר הם האחים שבתאי ושאול לגזיאל. במרץ 2004 מכרו האחים לאפריקה ישראל את הקרקע שעליה נבנה פרויקט "סביון טאואר" ברחוב בן גוריון בעיר, בעסקת קומבינציה שזיכתה אותם ב־34% מהרווחים העתידיים ממכירת הדירות שייבנו במקום. פרויקט סביון טאואר נמצא כיום בבעלות שווה של אפריקה מגורים וחברת הבנייה ב.ס.ט.

 

על פי החשד, במסגרת תפקידו כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן הגדיל צבי בר ב־2003 את זכויות הבנייה בפרויקט סביון טאואר מ־96 ל־156 דירות ומ־29 ל־34 דירות. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי ההחלטה שקידם היתה מנוגדת לתוכנית בניין עיר (תב"ע) שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בנובמבר 2002. בסיכומו של דבר נבנו בבניין 151 דירות, שמהן נמכרו לפחות 149.

על פי דו"חות אפריקה מגורים, פרויקט סביון טאואר ניצב במקום השלישי בגובה ההכנסות שהניב לחברה ב־2009 ובמקום השלישי ב־2008. ב־2009 הניב הפרויקט 15% מהכנסות אפריקה מגורים - כ־31 מיליון שקל שהתקבלו מחלקה של החברה ב־46 דירות שנמכרו. ב־2008 הכניס הפרויקט לחברה 61 מיליון שקל. עד כה רשם הפרויקט לאפריקה מגורים רווח גולמי של 11 מיליון שקל.

 

בכירים בקרדן תושאלו

 

בתוך כך, התרחשו אתמול התפתחויות נוספות בפרשת הולילנד. אחת מהן היא ידיעות על כך שבכירים לשעבר בחברת הבנייה קרדן נדל"ן, המחזיקה ב־30% מחברת הולילנד, תושאלו בימים האחרונים ביחא"ה. הם אינם חשודים כרגע בביצוע עבירות. קרדן נדל"ן היתה מהחברות שרכשו את הקרקע שעליה הוקם מתחם הולילנד, בשיתוף פולאר נדל"ן, ובמשרדיה בוצעו חיפושים. לדברי עו"ד ישראל וולנרמן שמייצג את החברה, "כרגע אין איש מקרדן בחקירה". יו"ר קרדן נדל"ן איתן סורוקה אמר כי איש מההנהלה הנוכחית לא זומן לעדות.

 

אתמול גם נעצרה בנתב"ג שולה זקן, מיד עם שובה מארה"ב, ובערב הוארך מעצרה בשבעה ימים. זקן חשודה בהעברת כספי שוחד שקיבל לכאורה אהוד אולמרט.

 

התפתחות נוספת היתה בדבריו בביהמ"ש המחוזי בפ"ת של עו"ד גיורא זילברשטיין, המייצג עם עו"ד אלי כהן את מאיר רבין. זילברשטיין אמר כי חוקרי המשטרה הטיחו ברבין כי בנוסף לכספי שוחד שהעביר בפרשת הולילנד, הוא העביר שוחד של כמיליון שקל לרב עובדיה יוסף, וכן לשר לשעבר דני נוה, לשר החוץ אביגדור ליברמן ולח"כ רוחמה אברהם. זילברשטיין אמר ל"כלכליסט": "ניסיתי לשאול את רבין מה היה בחקירות ולפתע נודע לי שלפני יומיים שאלו אותו על העניין הזה. אולי זה עוד תירוץ להארכת המעצר".

 

דני נוה מספר בתגובה: "זה דמיון פרוע. חבל ששמות מופרחים לאוויר באופן סתמי". ח"כ אברהם אמרה: "מדובר בדברי הבל, בלע ולשון הרע. מעולם לא פגשתי את האיש. אשקול להגיש קובלנה פלילית בגין הוצאת דיבה". יועץ השר ליברמן מסר: "אלה שטויות. הדברים אינם ראויים להתייחסות". בש"ס סירבו להתייחס לדברים.

 

בדיון בפ"ת נדחה הערר על מעצרו של רבין, שעצור מאז התפוצצה הפרשה. עו"ד זילברשטיין טען בדיון כי רבין הפסיק לשתף פעולה עם החוקרים לאחר שהם סירבו להתייחס להוכחות שסיפק לכך שמסמכי עד המדינה מזויפים. עוה"ד התלונן כי מרשו לא עומת עם עד המדינה. נציג המשטרה אמר בתגובה שאם רבין יסכים, ייערך עימות מיד לאחר הדיון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x