$
משפט

נסיבות הפשרה עם עד המדינה נבדקו בלהב 433

בשנת 2019 הגישה בעלת מניות בחברת החשמל בקשה לגילוי מסמכים, שבה היא טענה ל"קנייה פסולה" של עדות

עמיר קורץ 07:2814.03.21
בשנת 2019 הגישה בעלת מניות בחברת החשמל רות גינוסר (אמו של מורן גינוסר, עובד חברת החשמל לשעבר) בקשה לגילוי מסמכים בטרם הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד חברת החשמל ובעלי תפקידים בה. הרקע לבקשה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ערן לאופמן וניר בן חמו, הוא טענות על החלטת חברת החשמל לחתום עם טוקאן על אותו הסכם פשרה שהביא להסרת שמו מהתביעה האזרחית.

 

 

 

לטענת המבקשת, מדובר ב"קנייה פסולה" של עדותו של טוקאן בהליך האזרחי, בניגוד לטובת חברת החשמל, ומבלי שהנושא נדון ואושר במוסדות החברה. “אין ליתן לרמאי ליהנות מפרי תרמיתו ואין ליתן פרס למי שלכלך ידיו במעשי שוחד”, ציטטה את בית המשפט העליון. לטענתה, ההתקשרות בהסכם הפשרה עם אדם מפוקפק כמו טוקאן "גרמה וגורמת נזק ניכר לחברה הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הציבורי".

 

יחידה להב 433 של המשטרה יחידה להב 433 של המשטרה צילום: אבי מועלם

 

גינוסר העלתה טענות נגד היועץ המשפטי לשעבר של חברת החשמל עו"ד דוד יהב שחתם עם טוקאן על הסכם הפשרה וטענה כי בין השניים היה קשר פסול. עוד נטען כי יהב עצמו הודה במסגרת עדותו בפרשה אחרת כי טוקאן הזהיר אותו שוועד העובדים מבקש להתנכל לו. כלומר, טוקאן העביר ליהב מידע חשוב ששירת אותו, מה ששם את יהב לכאורה בעמדה בעייתית לחתום עם טוקאן הסכם שמיטיב איתו.

 

טענות דומות הועלו לאחרונה גם בתלונה שהוגשה על ידי גורם המעורב בפרשה לפרקליט מחוז חיפה עו"ד עמית איסמן (המכהן כיום כמ"מ פרקליט המדינה). איסמן העביר את הטיפול בנושא לאגף החקירות, ומשם הועברה התלונה לבדיקה ביחידה לחקירות הונאה בלהב 433, שגבתה עדויות ואספה חומרים על הקשרים לכאורה בין טוקאן ליהב. ככל הידוע, הבדיקה, נכון לעכשיו, לא הבשילה לכדי פתיחה בחקירה פלילית.

 

חברת החשמל ועו"ד יהב העלו בתגובתם לבקשה לביהמ"ש טענות בדבר התיישנות, שיהוי וחוסר תום לב של המבקשת. בנוסף, לדבריהם, הטענות על קשר פסול בין יהב לטוקאן הן "אבסורד מוחלט". לדבריהם, הסכם הפשרה שנחתם עם טוקאן היה בסמכותה של חברת החשמל, נעשה בליווי דירקטוריון החברה ואף דווח ליועץ המשפטי לממשלה ובהמשך גם קיבל תוקף של פסק דין בבית המשפט המחוזי.

 

לטענתם, המידע שמסר טוקאן במסגרת הסכם הפשרה סייע לחברת החשמל לבסס את תביעתה האזרחית וכן לנקוט צעדים שונים נגד גורמים נוספים, כמו ספקים ועובדים, כדי למגר שחיתות, ולכן הטענה שטוקאן כביכול לא מסר מידע בעל ערך היא "תמוהה וספקולטיבית". עוד טענו כי אותה "אזהרה" של יהב נעשתה על ידי טוקאן אחרי שכבר נחתם הסכם הפשרה מולו.

x