$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מוקדם מהצפוי: חברת החשמל מוכרת את תחנת הכוח חגית

החברה דוחה את מכירת תחנת הכוח רידינג, שעדיין לא הוכרע אם תמשיך לייצר חשמל, ומוכרת מחצית מתחנת הכוח חגית המוערכת בכמיליארד שקל. קבוצת OPC בשליטת עידן עופר, שהפסידה במכרזים על התחנות הקודמות, צפויה להתמודד שוב

ליאור גוטמן 07:0429.09.20

חברת החשמל מאיצה את הרפורמה הארגונית שאושרה בממשלה בסוף 2018. החברה צפויה לאשר השבוע את המכרז למכירת תחנת הכוח באתר חגית בצפון (מחלף עין תות). כך נודע ל"כלכליסט".

 

חגית תהיה התחנה השלישית שתועבר מחברת החשמל לשוק הפרטי על פי הוראות הרפורמה שכפו על חברת החשמל לרדת מנתח שוק של כ־70% בתחום ייצור החשמל, לנתח של כ־35% בלבד. 

תחנת הכוח חגית תחנת הכוח חגית צילום: אלעד גרשגורן

 

בינואר הקרוב ייפתח חדר המידע למתעניינים, ובחירת הקבוצה הזוכה תיעשה עד אמצע 2021. העברת השליטה על תחנת הכוח מתוכננת לתחילת 2022. מהלך זה יוריד את נתח השוק של חברת החשמל בתחום ייצור החשמל לכ־55% בלבד. עם מכירת תחנה נוספת (רידינג או אשכול) חברת החשמל תחדל לתפקד כמונופול בתחום ייצור החשמל.

 

בדרך לשבירת המונופול

 

מכירת תחנת הכוח חגית מקדימה את לוחות הזמנים שלה בכשנה. על פי הרפורמה, חברת החשמל אמורה להשלים את מכירת התחנות עד 2026. בסוף 2019 הושלמה מכירת תחנת הכוח באלון תבור לידי קבוצה שמורכבת ממבטח שמיר, רפק ו־PMEC הממשלתית הסינית. ביוני האחרון הוכרזה מכירת תחנת הכוח ברמת חובב לידי קבוצה של שיכון ובינוי, אדלקום ואדלטק.

 

ההספק המותקן של תחנת חגית הוא כ־1,400 מגה־ואט (כ־11% מכושר הייצור הנוכחי של החברה). במסגרת המכרז חברת החשמל מוכרת רק 50% מהתחנה, כלומר כ־700 מגה־ואט. הסיבה: בחברה התחייבו לרדת לנתח שוק של כ־35%, ובחישוב מתמטי היכולת להגיע ליעד זה מגלמת מכירה של מחצית מהתחנה. המחצית השנייה תישאר בבעלות חברת החשמל ותופעל על ידה.

 

במקור, התחנה השלישית שהיתה אמורה להימכר היא רידינג, אך בחברת החשמל החליטו לנצל את הההצלחה במכירת שתי תחנות בתוך פחות משנה, ולא להמתין להחלטת הרשויות שטרם קבעו האם רידינג תמשיך לייצר חשמל אחרי המכירה שלה, ולכן החליפו את סדר המכירה כך שחגית תימכר לפני רידינג.

 

התעריפים יוזלו

 

באתר חגית יש כמה יחידות כוח הפועלות בגז טבעי. השווי בספרים של מחצית התחנה שתימכר הוא כמיליארד שקל, אולם כפי שמלמד ניסיון העבר, זהו מחיר תיאורטי בלבד. תחנת הכוח באלון תבור נמכרה בכ־1.9 מיליארד שקל (לעומת שווי בספרים של כ־850 מיליון שקל), כאשר העודף הוחזר לציבור באמצעות הפחתה של כ־4% בתעריף החשמל.

 

לדברי יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, גם תחנת הכוח ברמת חובב נמכרה במחיר גבוה (4.25 מיליארד שקל, פי 2 מהשווי בספרים) וגם העודף הזה יחזור לציבור בתחילת 2021 בהוזלת תעריף, מה שיסייע למצוקה הכלכלית שהביא משבר הקורונה.

 

הרוכשים יקבלו את התחנה בלי גיבנת חוזה הגז הבעייתי של חברת החשמל, שהוא היקר במשק (כ־6.4 דולר ליחידת חום) ויוכלו לרכוש גז משלושת הספקים הקיימים (מאגרי תמר, לווייתן וכריש־תנין) במחיר זול. לשם השוואה, אנרג'יאן היוונית מכרה לבעלי רמת חובב בתחילת החודש גז ל־20 שנה בכ־3.8 דולרים ליחידת חום. לדברי מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, מכירת תחנות הכוח תוביל לירידת נתח הייצור של חברת החשמל אל פחות מ־50%.

 

בין השחקנים שצפויים להתמודד על תחנת חגית ניתן לציין את OPC שבשליטת עידן עופר, שפספסה בפער של פחות מחצי אחוז בתמחור שהציעה לעומת הקבוצה שזכתה. הזוכים במכרזים הקודמים צפויים להתמודד הפעם וייתכן שיצטרפו קרן נוי ושפיר הנדסה.

x