$
משפט

מזחיחות לרצינות: מזל טוב, לרה"מ יש עורך דין

נתניהו סיכם עם עו"ד בועז בן־צור שייצג אותו בתיק 4000 - שכר הטרחה הוסדר, וימומן מכיסו של ראש הממשלה. בקשה של עו"ד בן צור לשינוי סדר התיקים עשויה להענות בחיוב, אולם לפי שעה לא מסתמן שיבקש דחייה בתיק 4000

משה גורלי 07:2212.08.20

1

 

במזל טוב יש לראש הממשלה בנימין נתניהו סנגור. עורך דין ממש, ולא אורח לרגע כפי שהופיעו מיכה פטמן ויוסי שגב בשתי הישיבות הראשונות בתיקי האלפים שהתקיימו במרץ וביולי במחוזי ירושלים. הפעם מדובר בעו"ד בעז בן־צור שהתשלום עבור שירותיו הוסדר. מכיוון שלא ידוע על שינוי במדיניות המימון החיצוני – ועדת ההיתרים, פרטריץ' או קומבינה אחרת – אין מנוס מהמסקנה ששכר הטרחה יטריח ישירות את ארנקו של הלקוח. במקרה של זיכוי במשפט, ניתן יהיה להתחשבן עם המדינה על החזרים, אבל הסכומים שמאפשר החוק נמוכים בהרבה מהסכומים הריאליים.

 

עו"ד בועז בן צור עו"ד בועז בן צור צילום: יריב כץ

 

בן־צור אמור להתייצב בינואר 2021 לפתיחת המשפט, לתיק 4000 שמסתמן כרגע כתיק הראשון מבין השלושה. סדר התיקים, כמו חומרי החקירה היו השבוע במוקד של התדיינות מתישה בין סנגורי שאול ואיריס אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן־עוזר, לבין נציגות התביעה ליאת בן־ארי ויהודית תירוש. מהמחלוקת על חומרי החקירה צמח הישג לסנגורים, כשהשופטים רבקה פרידמן־פלדמן, משה בר־עם ועודד שחם הורו שלשום לתביעה להשיב לשאלת הסנגורים האם יש בידי התביעה תמליל מתוקן של השיחה בין בנו של שאול אור לבין אביו, ואם כן מדוע הוא לא נמסר להגנה.

 

2

 

התמליל הזה כיכב בדיון שהתקיים בחודש יולי בפני פרידמן־פלדמן. הסנגורים הצביעו על פערים בין ההקלטה לתמליל כדי להאשים את התביעה גם בהסתרת מזימה פסולה לגרום לשאול לפטר את סנגורו חן, וגם בהסתרה אפשרית נוספת של חומרים ש"אבדו" בדרך מההקלטות לתמלילים. "אחת מהשתיים", מבקשים הסנגורים, "או שהמאשימה תערוך תמלול חדש ומלא לכל קלטות השמע, או שההגנה תיאלץ לשמוע את כל קלטות השמע בתיק". בעניין זה, הוסיפו והורו שלשום השופטים לתביעה להשיב גם על השאלה: "איזה מידע נוסף יש בידי המאשימה בדבר פערים בין הקלטות לבין תמלילי חקירה".

 

באמצעות הפערים טענו הסנגורים לניסיון של החוקרים להניע את הבן אור לשכנע את אביו להיפטר מחן, שנתפס בעיני התביעה כמי שמונע משאול אלוביץ' להפוך לעד תביעה. חמש פעמים נזכר השם "ז'ק" בהקלטה ואפס פעמים בתמלול.

 

התביעה, מנגד, טוענת שפערים הם בלתי נמנעים בהינתן העובדה שלמתמלל, חברה חיצונית, אין מושג בתכנים. אם היינו רוצים להסתיר, טענו בתביעה, לא היינו מסמנים חוסרים בשלוש נקודות. וחוץ מזה, רומזים שם, החשש של הבן היה בכלל מניגוד עניינים של חן שמונע מהאב להפוך לעד מדינה. לפני שתיק בזק האזרחי הפך לתיק 4000 הפלילי ייצג חן את נתניהו - ואז בחר להמשיך עם אלוביץ. חן ואלוביץ' גם מדגישים שההמרה לעד מדינה לא עמדה כלל על הפרק בגלל שאלוביץ' מתעקש על חפותו ולא מוכן לשקר כנדרש ממנו כעד מדינה.

 

3

 

לתביעה ברור שהמניע של הסנגורים הוא לדחות ככל שניתן את שמיעת תיק הדגל 4000. סדר שמיעת התיקים נקבע בכתב האישום, והתביעה בחרה לפתוח ב־4000. והיא עדיין מתעקשת על כך. "הפרקליטות, מטעמיה, לא מצאה לנכון לעמוד על הטעמים 'המקצועיים' שביסוד החלטתה זו", מתרעמים חן ורוזן־עוזר, "ולאן נעלם 'הקשב' שהובטח על ידה בדיון? (ביולי - מ"ג) מדובר בהקשחת לב בלתי עניינית". 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט. אם יזוכה יוכל לבקש החזר מסוים ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט. אם יזוכה יוכל לבקש החזר מסוים צילום: לע"מ

 

התביעה מעוניינת להתחיל ב־4000, כדי שדחיקתו לסוף התור לא תתפרש כהודאה בחולשת התיק וגם כדי שלא להאריך את סבלם של עדי המדינה. בינתיים עדי המדינה לא נשמעים סובלים. שלשום אפילו פורסם סקר שערך שלמה פילבר שלפיו 61% מהציבור רואים בנתניהו אשם במשבר. אם הסוקר פילבר קובע את אשמת נתניהו, אז הפרקליטות מקווה שגם עד המדינה פילבר יעשה זאת. ניר חפץ משלים בינתיים התמחות במשרד עורכי דין; בתביעה חוששים שהאש נגד השניים תוגבר ככל שיתקרב מועד המשפט, ולכן מעוניינים להקדים ככל הניתן את מיצוי תרומתם לתיק.

 

הסניגורים התרעמו גם על העובדה שנאלצו ללמוד מהתקשורת שאילן ישועה יהיה עד התביעה הראשון, "ולאחר עדותו צפויה התביעה לעבור להוכחת תיק 1000". בתביעה מכחישים תרחיש שבו יעלה עד מתיק אחד, ואחריו יעברו להוכחות בתיק אחר. אם יתחילו ב-4000 יש אפשרות שישועה יהיה העד הראשון, למרות שהוא לא נמנה על עדי המדינה ה'סובלים'. בכל מקרה, בית המשפט החליט גם לעשות סדר לגבי התיקים והעדים: "עד ליום 15.9.2020 תמסור המאשימה לב"כ הנאשמים את סדר העדים לגבי האישום הראשון, וכן תודיע מה המסמכים שבדעתה להציג לכל עד".

 

4

 

וכאן חוזר לתמונה עו"ד בן־צור. אם התביעה מסרבת לבקשות חן ורוזן־עוזר, איך תגיב לבקשת דחייה של בן־צור שהיא הגיונית יותר לפחות מבחינת המועדים – הוא נכנס לתיק רק לאחרונה, וצפויים לו בדרך גם טיפול בשימוע של אפי נווה ותיקים נוספים שקיבל על עצמו לפני שהלקוח נתניהו סגר איתו. "אם בן־צור יבקש, נשקול לשנות את סדר התיקים", אומרים בתביעה ואז ניתן יהיה להתחיל בתיק 1000 שעו"ד עמית מופקד עליו, ובן־צור ממילא מנוע ממנו בגלל שייצג בעבר את ארנון מילצ'ן והדס קליין. כרגע מסתמן שבן־צור לא יבקש דחייה, והתביעה מצידה כבר הוכיחה ש'נשקול', ואפילו 'נשקול בחיוב', עדיין לא מבטאים הסכמה

 

בן־צור כבר עובד במרץ ולפני ינואר, בספטמבר ואוקטובר, צפויים דיונים על חומרי החקירה ועל הטענות המקדמיות, למשל הגנה מן הצדק, שלבטח תעלה מצד הסנגורים.

 

התסריטים האלה מנותקים כמובן מאירועים שעשויים לטרוף את לוחות הזמנים שקבע המחוזי. אולי יהיו בחירות, אולי שינויי חקיקה כמו חוק צרפתי או פסקת התגברות, אולי מנדלבליט יודח ומחליפו יבקש לעצור את ההליך המשפטי, אולי נתניהו יילך לבית הנשיא ואולי תגובש עסקת טיעון. החידוש כרגע הוא שנתניהו התחיל לקחת ברצינות את האפשרות שהוא מגיע לאולם של פרידמן־פלדמן בינואר הקרוב.

x