$
בארץ

פרסום ראשון

אז אפשר לשלם במזומן באוטובוסים? תלוי את מי שואלים

המאבק בין מפעילי התחבורה הציבורית למשרד התחבורה עולה מדרגה. לאחר שאתמול הנחתה ההסתדרות את הנהגים לא לגעת במזומן, גם במחיר של נסיעה חינם לקשישים, מבהירים היום במשרד התחבורה שמיום ראשון השימוש תקף ושכל הוראה אחת בטלה - וכי בכוונתו לאכוף את מילוי ההוראה

ליאור גוטמן 15:1910.07.20

המאבק בין מפעילי התחבורה הציבורית למשרד התחבורה עולה מדרגה: לאחר שההסתדרות העובדים הכללית הנחתה אתמול את נהגי האוטובוסים שלא לגעת במזומן, גם במחיר של נסיעות חינם לציבור הקשישים, משרד התחבורה הורה לפני קלה (שישי) שהשימוש במזומן תקף, וזאת כבר מיום ראשון הקרוב.

 

במכתב שנשלח על ידי רשות התחבורה הציבורית לכלל המפעילים, מודיע ראש הרשות אמיר אסרף שהם קיבלו בסוף חודש יוני הנחיה לאפשר תשלום במזומן לאזרח ותיק, למלווה שלו, לציבור העוורים ובכלל קווי השירות שבהם יש הנחת מזומן של 50% לכלל האוכלוסייה. אסרף מזכיר שהנחייה זו ניתנה לאור מקרים שבהם הורדו אזרחים ותיקים מהאוטובוסים, עקב מניעת האפשרות לתשלום דמי הנסיעה במזומן.

 

לפיכך, השורה התחתונה של משרד התחבורה היא אחת: מיום ראשון הקרוב, ה-12 ביולי הוא יאכוף את התשלומים במזומן תוך בקרה על המפעילים. עוד מבהירים במשרד שמי שחושב להעיתר לקריאות ההסתדרות שלא לגבות כסף, ואף לאפשר נסיעה חינם אין כסף כדי לא לגעת במטבעות ובשטרות, מהווה הפרה של הסכמי ההפעלה ותנאי הרישיון שניתן למפעילים השונים ולכן המשרד יפעל בכל הכלים שיש ברשותו כדי לאכוף את השימוש במזומן.

 

חיטוי אוטובוס של דן, ארכיון חיטוי אוטובוס של דן, ארכיון צילום: מוטי קמחי

 

 

מקור בכיר בסביבת השרה רגב טוען שהיא אמרה היום ש"משרד התחבורה מחוייב לציבור הנוסעים כולם. לא אתן למראות של קשישים ועוורים מורדים מהאוטובוסים בבושת פנים או שתימנע מהם הזכות הבסיסית לתחבורה הציבורית שהיא זכות בסיסית לכל אזרח. הקשישים, העוורים ואזרחי ישראל לא יהיו בני ערובה במאבקי כח וכיפופי ידיים בשעה כה קשה לציבור.

 

"לא נאפשר לקמפיין כוחני לפגוע בציבור הקשישים והעוורים. אנו מחוייבים לציבור הנהגים ופועלים לשמור עליהם, אך כפי שאזרחי ישראל כולל הקשישים, משלמים במזומן בתחנות הדלק, בבתי המרקחת, בסופרים ובכל מקום, כך צריך לאפשר זאת גם בתחבורה הציבורית בדגש לציבור הקשישים שאין באפשרותם לעשות שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים".

x