בארץ

היועמ"ש תומך בפשרה בקרטל החשמל: מציע להפחית שכר הטרחה לתובעים

במסגרת ההסכם שלוש ענקיות התשתית והאנרגיה - סימנס הגרמנית, אלסטום הצרפתית ו-ABB השוויצרית־שוודית - יחזירו 465 מיליון שקל לצרכנים

תומר גנון וליאור גוטמן 18:3407.10.19

היועץ המשפט לממשלה אביחי מנדלבליט, תומך -בכפוף למספר שינויים- באישור הסכם הפשרה בפרשת קרטל החשמל שבמסגרתו שלוש ענקיות התשתית והאנרגיה - סימנס הגרמנית, אלסטום הצרפתית ו-ABB השוויצרית־שוודית - יחזירו 465 מיליון שקל לצרכנים. כך עולה מחוות דעת שהגיש היום (ב') מנדלבליט לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

 

 

הפשרה וסכומה, שנחשפו לראשונה ב"כלכליסט", הם בעקבות תביעות שהוגשה נגדן על ידי חברת החשמל ותובעים ייצוגיים. זאת לאחר שהממונה על ההגבלים לשעבר, פרופסור דיוויד גילה, קבע כי השלוש תיאמו עשרות מכרזים לרכיבים במערכת הולכת החשמל, וגרמו בעקיפין לייקור התעריף ששילמו הצרכנים. כספי הפשרה, כך נקבע בהסכם, אומרים לשמש להוזלת תעריף החשמל. נציין כי מחצית מסכום הפשרה כבר הוכר בעבר על ידי רשות החשמל, ומנע העלאה של התעריף בכ-0.8%.

 

 

תחנת כוח של חברת החשמל תחנת כוח של חברת החשמל צילום: ישראל יוסף

 

היועץ ציין כי הן רשות התחרות והן רשות החשמל בחנו את ההסדר ותמכו בו, ועל כן הוא סבור שסכום הפשרה סביר. עם זאת הוא ציין כי יש לדעתו לתקן מספר נושאים. ראשית, מנדלבליט סבור כי אין לאפשר לתובעים ייצוגיים לוותר מראש על אפשרות לתבוע את חברת החשמל, במידה וחברות הקרטל לא ישלמו את חלקו או מלואו של סכום הפשרה.

 

בנוסף סבור מנדבליט כי יש שכר הטירחה לתובעים הייצוגים, עוה"ד שי ואוסי צוקרמן, שעומד על 14.7 מיליון שקלים (כ-3% מסכום הפשרה) הוא אומנם סביר, אך גבוה באופן יחסי, וראוי לשקול להפחיתו.

 

עו"ד יוסי לוי עו"ד יוסי לוי צילום: יוסי צבקר

 

"עמדת היועמ"ש קיבלה את עמדת הצדדים בנוגע לסכום הפשרה שהוא סביר וראוי בנסיבות העניין, ואנו רואים בכך צעד חשוב ומשמעותי לאישור הסדר הפשרה", אמרו היום עו"ד יוסי לוי ואסף הדני ממשרד יוסי לוי ושות', המייצגים את אלסטום.

 

"יחד עם זאת, בעמדת היועמ"ש ישנן מספר נקודות שעימן היועמ"ש לא היה תמים דעים עם הצדדים ועם המגשרת כב' השופטת גרסטל ויהיה עלינו ללמוד את ההתנגדויות האמורות והשפעתן על הסדר הפשרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x