$
בארץ

יותר תוכניות לימוד בהייטק, פחות בעזר רפואי ומדעי הרוח

המועצה להשכלה גבוהה בחנה בחודשים האחרונים תוכניות לימוד לתואר ראשון ושני של מוסדות שונים להשכלה גבוהה וסיננה 30% מתוכן. בתחום ההייטק אושר מספר התוכניות הגדול ביותר שעומד על 64. אחוזי דחייה של 52% נרשמו במקצועות עזר רפואיים

שחר אילן 08:2604.03.19

המועצה להשכלה גבוהה אישרה 64 תוכניות חדשות לתארים בתחומי ההייטק. זהו התחום שבו אושר מספר התוכניות הרב ביותר. ל"כלכליסט" נודע כי בסך הכל אישרה המל"ג עקרונית 358 תוכניות ודחתה 152 תוכניות שהן 30% מכלל התוכניות שהוגשו לה.

 

המל"ג העבירה בחודשים האחרונים למוסדות להשכלה גבוהה את תשובותיה לגבי ההצעות שלהם למסלולים חדשים לתארים שייפתחו במסגרת תוכנית החומש הנוכחית, עד 2022. בין השיקולים שמביאה המל"ג בחשבון: צורך לאומי, פריסה גאוגרפית ושיקולי תקציב.

 

 

 

 

ראש הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג יפה זילברשץ. "חיזוק מסלולי ההייטק הוא צורך לאומי" ראש הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג יפה זילברשץ. "חיזוק מסלולי ההייטק הוא צורך לאומי" צילום: צביקה טישלר

 

64 תוכניות חדשות אושרו עקרונית בתחומי ההייטק, כולל מדעי המחשב ומערכות מידע, הנדסת מחשבים ותוכנה, מדעי הנתונים, טכנולוגיה ומתמטיקה. העלייה במספר תוכניות הלימוד נבעה, בין היתר, מהחלטת ות"ת להגדיל את התקציב לתחומי ההייטק ב־18% מ־38 אלף שקל לתלמיד ל־45 אלף שקל לתלמיד. זאת, במטרה לתמרץ את המוסדות האקדמיים לקלוט יותר סטודנטים.

 

התחום שבו נרשמו אחוזי הדחייה הגבוהים ביותר של תוכניות, 52%, היה באופן מפתיע מקצועות עזר רפואיים, תחום שיש בו מחסור באנשי מקצוע וביקוש גדול ללימודים. במל"ג מסבירים זאת במחסור הקשה בסגל אקדמי ובמקומות להתנסות מעשית. אחוזי דחייה גבוהים של 43% נרשמו גם במדעי הרוח. שיעור אישור גבוה במיוחד של 93% נרשם במדעים הביולוגיים ובמקצועות החינוך וההוראה.

 

יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של המל"ג פרופ' יפה זילברשץ הסבירה ש"חיזוק מסלולי ההייטק הוא צורך לאומי ולכן יש צורך בהרחבה משמעותית של תוכניות הלימוד ובפחות לימודים שבהם השוק מוצף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x