בארץ

למרות צמצום מספר תאגידי המים, המים יתייקרו בינואר בכ-4.5%

הכנסת אמורה לאשר בשבוע הבא צמצום מספר התאגידים מ-56 ל-30, אבל ההתייעלות לא תשפיע בינתיים על תעריפי המים לצרכנים

ליאור גוטמן 12:4512.12.18

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הפנים של הכנסת, אישרה אתמול (ג) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה מספר תאגידי המים יצומצם ל-30, לעומת 56 תאגידים כיום, כשהכוונה היא שהתתייעלות תגיע בסופו של דבר לכיסו של הצרכן. אולם מתברר שהציבור ייהנה מכך רק בעתיד, שכן בינואר הקרוב יתייקרו המים בשיעור של כ-4.5%.

 

את המהלך לצמצום מספר תאגידי המים יזם ח"כ דוד ביטן (ליכוד) וההצעה שלו כוללת גם אפשרות לקריאה מרחוק של המונה או מתן הנחות לאוכלוסיות שונות. ההצבעה צפויה רק בשבוע הבא אולם הצמצום בפועל ירשם רק במהלך 2019, ולפי סמנ"כל הכספים של רשות החשמל, גלעד פרננדס, הציבור ירגיש את ההתייעלות רק בשנה

הבאה וזו שתגיע אחריה.

 

נושא ההתייקרות בתעריף המים היה ידוע, ובשימוע שפרסמה רשות המים באוקטובר האחרון כבר סומן יעד עליית מחירים בהיקף של כ-3.25%. באוקטובר חשבו שהעלייה המשוערת תסתכם בשקלול הפקת מים, 5 שנות בצורת או עלייה במדד, אולם מה שקרה הוא שרשות המים שיקללה ב-48 שעות האחרונות את ההתייקרות בתעריף החשמל והכניסה אותו למחיר הסופי, והוא מבטא כאמור עלייה של כ-4.5% במחיר המים כבר בתחילת השנה.

 

יצוין שמתקני ההתפלה, שמספקים כ-80% ממי השתיה, הם צרכני חשמל כבדים ולכן עלייה בתעריף החשמל בהכרח תייקר גם את עלות הפקת המים ומשם גם את העלות הסופית לצרכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x