$
בארץ

הבוקר: שביתת הרופאים במרפאות צומצמה לשעתיים בלבד

בית הדין הארצי לעבודה הורה לצמצם את שביתת הרופאים שתוכננה להיום במרפאות בתי החולים וקופות החולים לשעתיים בלבד בשעות הבוקר. לאחר מכן ישובו הרופאים והמרפאות לעבודה סדירה. בתמורה הסכים משרד הבריאות להשהות בחודש את ההוראה שאסרה על מעבר רופאים בין קופות החולים

ספי קרופסקי 06:5129.11.17

בית הדין הארצי לעבודה צימצם הלילה (ד'), בתום דיון שנמשך שעות ארוכות, את שביתת הרופאים שתוכננה להיום לשעתיים בלבד בבוקר. המשמעות היא שלאחר מכן בתי החולים והמרפאות בקהילה יעבדו כרגיל, ולא במתכונת שבת או חג בשאר היום. המשמעות המעשית היא שמרפאות החוץ בבתי החולים והמרפאות בקופות החולים ייפתחו לעבודה סדירה שעתיים לאחר המועד בו הן אמורות להיפתח.  

 

במסגרת הדיונים אתמול והלילה הוחלט שמשרד הבריאות ישהה בינתיים בחודש את החוזר שהגביל מעבר של רופאים בין קופות החולים. יוזמת המשרד היא שהובילה להחלטת ההסתדרות הרפואית (הר"י) להשבית את מערכת הבריאות. ההגבלות ימשיכו לחול על רופאים עצמאיים שעובדים עם הקופות. 

 

משרד הבריאות פועל באחרונה באמצעות תקנות ויוזמות חקיקה (שלעת עתה הוקפאו) להגביל את התחרות בין קופות החולים שהפכה באחרונה לאגרסיבית במיוחד. כך למשל התחרות התאפיינה במצבי קיצון של הפעלת מוקדי שירות להעברת מבוטחים מקופה אחת לאחרת - לעתים באופן אגרסיבי תוך שימוש במסדי נתונים אישיים, "גניבת" רופאים מקופה אחת לאחרת על מנת שהמטופלים שלהם יעברו יחד איתם ועוד "תרגילים" כגון פיתוי מבוטחים בהטבות ובמתנות.

 

במסגרת היוזמה להגביל פעילות זו הוחלט במשרד, בין השאר, לאסור על קליטת רופאי משפחה, רופאי ילדים וגניקולוגים עד 1 בינואר 2018 ברדיוס של 30 ק"מ. כמו כן דרש המשרד להעביר לידו במקרים חריגים בהם תותר קליטה שכזו, פרטים הנוגעים לשכר הרופאים ותנאי העסקתם, כמו גם פרטים הנוגעים למטופלים שביקרו אצל אותם רופאים בשנה שקדמה למעבר.

 

חדרי המיון יפעלו כרגיל חדרי המיון יפעלו כרגיל צילום: אוראל כהן

 

 

השביתה האחרונה של הרופאים במחאה על תנאי העסקתם היתה באוגוסט 2016, אז מחו על גזירות שיועדו להיכנס לחוק ההסדרים ובהם העברת תאגידי הבריאות, שהם גופים משפטיים האחראים לפעילות אחר הצהריים בבתי החולים הממשלתיים, לייעודם המקורי. כמו כן הם דרשו תוספת תקנים ומחו על העיכוב בביצוע רפורמת קיצור התורים במערכת הבריאות הציבורית.

 

 

היוזמה להגביל את מעבר הרופאים בין הקופות פורסמה לראשונה ב"כלכליסט" ביולי האחרון, הרבה לפני שח"כ דוד אמסלם קידם הצעת חוק דומה בעניין. היא הושגה בפגישה שנערכה בין ארבעת מנכ"לי הקופות לבין מנכ"ל משרד הבריאות. אז הוחלט על "הפסקת אש" לפרק זמן מסוים עד שיוסדרו נהלים ברורים בעניין. יוזמה זו כמו גם הצעת החוק, נהגתה על ידי בכירי לאומית, הקופה הקטנה ביותר מבין הארבע שמדממת בשנים האחרונות ומאבדת לקוחות. לאחר הפרסום הודיעה הרשות להגבלים עסקיים שהיא מתנגדת להגבלות הללו בטענה כי הן פוגעות בחופש העיסוק.

+

בטל שלח
    לכל התגובות
    x