$
מגזין נדל"ן נובמבר 2017
מגזין נדל"ן נובמבר 2017 הפניות האדר

ובינתיים בפייסבוק

"הפגנות זה לא מספיק, צריך לצאת מהשוק יחד"

ענת דניאלי 07:5801.11.17

עמוד הפייסבוק "המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדיור", שסיסמתו היא "לא קונים דירה במחיר בועה", פעיל כבר יותר משנה ומונה יותר מ־90 אלף עוקבים. ואולם, בשונה מהמחאה החברתית של 2011, שהוציאה עשרות אלפים לרחובות, הפעם המחאה נשארת במרחב הווירטואלי.

 

"אנחנו יכולים לצאת להפגנות אבל זה לא עוזר", אומר טדי נויבירט, ממפעילי עמוד המחאה בפייסבוק. "הרעיון הוא שאנשים יישבו בצד ולא יקנו דירות, וככה המחירים יקרסו. במקרה שלנו ההפגנה לא תעזור, כי היא לא פונה לקובעי המדיניות או לרגולציה. זאת בשונה ממוחי התכנון או הנכים, למשל, שנלחמים ברגולציה ובמקבלי ההחלטות, ולכן יוצאים להפגנות ברחובות".

מחאת תושבים בהרצליה מחאת תושבים בהרצליה צילום: רוני וסרמן

 

 

לדברי פעילים במחאה, המטרה היא להוריד את מחיר הדירה הממוצע בישראל ל־700 אלף שקל. "אנחנו מאמינים בשינוי הנרטיב", אומר נויבירט. "אנשים קונים דירות כי הם חושבים שהמחירים תמיד עולים, אבל בכל העולם הנדל"ן עובר תקופות של גאות ושפל בהתאם להיקפים וקצב הבנייה. לדעתי, הבועה בדיור תתפוצץ - זו עובדה מדעית שחוזרת על עצמה בכל העולם".

 

לפי נויבירט, "לפני 20 שנה נוספו 120 אלף איש לאוכלוסיית ישראל. מאז העלייה הרוסית בשנות התשעים, לפי נתוני הלמ"ס, הצפיפות בישראל ירדה ל־3.32 מ"ר לנפש. שקלול של הנתונים - אף שהם חסרים כי אין מידע על המגזר הערבי, שגם בו יש שינויים בביקוש ובהיצע - יוביל למסקנה שצריך להוסיף 36 אלף דירות ולא 100 אלף כמו שטוענים במשרד הבינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x