• תפריט
בארץ

העודף בחשבון השוטף של ישראל נותר יציב - 2.3 מיליארד דולר

הנתון שמסכם את סך כל שווי העסקות וההכנסות של ישראל במטבע זר ברבעון השני נותר דומה בהשוואה לרבעון הראשון של השנה ומראה את הסיבה הבסיסית להתחזקות השקל

מיקי פלד 16:2714.09.17

העודף בחשבון השוטף של ישראל הסתכם ברבעון השני ב-2.3 מיליארד דולר, בהמשך לעודף של 2.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, כך פרסמה היום (ה'( הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. החשבון השוטף הוא הסיכום של כלל עסקאות תושבי ישראל עם חו"ל בחשבון הסחורות, השירותים, ההכנסות מהשקעות פיננסיות ומשכר והעברות שוטפות (כמו תרומות).

 

 

 

נתון זה למעשה מצביע על המקור הבסיסי להתחזקותו של השקל מול המטבעות הזרים מאחר שיותר מטבע חוץ נכנס למשק מאשר יצא ממנו.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

פירוט של תנועות מטבע מישראל וממנה מראים כי ברבעון השני העודף הוא בעיקר תוצר של עודף בסחר השירותים של ישראל מול חו"ל, שכולל ענפים כמו תיירות, שירותי תוכנה, סטארטאפים, שירותים עסקיים שונים ועוד, כלומר כל הייצוא והייבוא שהוא לא סחורה של ממש. ברבעון השני העודף בחשבון השירותים הסתכם ב-3.5 מיליארד דולר ובכך קיזז גירעון של 1.9 מיליארד דולר בסחר הסחורות.

 

 

 

עם זאת, בחשבון השירותים מדובר על ירידה של 11% לעומת הרבעון השני. סך כל יצוא השירותים הסתכם ב-10.7 מילארד דולר, וסך כל יצוא הסחורות הסתכם ברבעון השני ב-14.3 מיליארד דולר, בדומה לשני הרבעונים הקודמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x