• תפריט
קפיטליזם 3.0
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

וואו, אתה בן 45 ויודע להשתמש בטוויטר?

אפליה על רקע גיל רווחת מאוד בתעשיית ההייטק, שמתגאה בגיוס עובדים צעירים. היצע העבודות למועמדים בעשור החמישי לחייהם מצטמצם דרסטית, ובעלי ותק בענף נאלצים להסתפק בשכר זהה לזה של בני דור המילניום, בעלי ניסיון של שנתיים

האנה קוצ'לר, פיננשל טיימס 18:4316.08.17

בוב כרום פרש סופית מתעשיית הטכנולוגיה בשנה שעברה, לאחר ארבעה עשורים שבהם עבד בעמק הסיליקון עבור חברות כמו HP, סאן מיקרוסיסטמס וסיסקו.

 

כשהחוזה שלו עם סיסקו הסתיים, הוא ניסה למצוא עבודה בחברה אחרת, אך עד מהרה גילה שבגיל 62 "הניסיון העשיר" שלו נתפס בתעשיית הטכנולוגיה של ימינו כטרדה, ולא כמעלה. "נאמר לי: 'החלטנו לבחור לתפקיד הזה מישהו בתחילת הקריירה שלו, הניסיון שלך הוא מלפני הרבה מאוד זמן'. אלו היו דברים פוגעניים לומר למישהו מוכשר לעילא", הוא מספר. "לאחר כמה חודשים בהם ניסיתי לחזור לעולם הטכנולוגיה, פשוט הרמתי ידיים והתחלתי להפנים מנטלית שפרשתי מההייטק ואני עובר לדברים גדולים וטובים יותר".

 

כרום עובד כיום עבור מלכ"ר ומתכנן לפתוח מבשלת בירת בוטיק. הוא עדיין כועס על האופן שבו התייחסה אליו התעשייה האובססיבית לנעורים, ואשר ככל הנראה חסינה לחוקים נגד אפליה על רקע גיל.

 

כשעובדים בתעשיית הטכנולוגיה מגיעים לגיל המכובד של 45, מספר המשרות המוצעות להם מתחיל לרדת, כך על פי מחקר שערכה Hired, פלטפורמת השמה לחברות טכנולוגיה. בגיל 45 גם המשכורות מתחילות לרדת: מועמדים לעבודה בשנות החמישים והשישים לחייהם מבקשים שכר זהה לזה של בני דור המילניום, בעלי ניסיון של שנתיים בלבד.

 

סביבת עבודה הייטקסיטית סביבת עבודה הייטקסיטית צילום: בלומברג

 

 

בדיחות משפילות

 

לורי מקאן, עורכת דין בכירה בארגון AARP האמריקאי, שנלחם עבור זכויות העובדים המבוגרים, טוענת שאפליה על רקע גיל בתעשיית הטכנולוגיה היא "בעיה גדולה". שני שלישים מהעובדים המבוגרים יותר בתעשיית הטכנולוגיה אומרים שחוו או היו עדים לאפליה על רקע גיל בעבודה, כך לפי סקר מ־2013 שערך הארגון.

 

"אנשים משוויצים בגיל הממוצע הצעיר של כוח העבודה שלהם, ואומרים דברים משפילים לעובדים המבוגרים יותר, כמעט כאילו הם מעל לחוק", היא אומרת. זאת אף שבעמק הסיליקון התחילו להתמודד עם היעדר גיוון מגדרי ואתני בקרב העובדים בעקבות שערוריות כמו פרשת ההטרדות המיניות באובר, שהיו מהגורמים שהובילו להדחתו של המנכ"ל טראוויס קלניק ביוני.

 

אך אף שחברות טכנולוגיה רבות החלו לפרסם דו"חות המשקפים את שיעור הנשים והמיעוטים בכוח העבודה שלהן, בתקווה שמהלך זה ידחף אותן לשפר את הנתונים, הן לא עוקבות אחרי גיל העובדים. דן ליונס, בספרו Disrupted, המתאר את חוויותיו כעובד בסטארט־אפ, טוען שחברות הטכנולוגיה חייבות להכיר בערך של "כוח עבודה משולב דורי" ולכלול בדו"חות הגיוון את מספר העובדים המבוגרים יותר שהן מעסיקות.

 

כשהוא הצטרף לחברה, המתגאה שממוצע העובדים שלה הוא 26, הוא היה בן 52 והופתע מ"הסטריאוטיפים המוזרים" שהיו לחלק מעמיתיו הצעירים בנוגע לאנשים מבוגרים. אחד מהם כינה אותו "סבא'לה". "היה לי בלוג גדול, הייתי מפורסם באינטרנט, פיתחתי תוכנית טלוויזיה ועבדתי בהוליווד, והם הגיבו ב"וואו, אתה יודע להשתמש בטוויטר?", הוא מספר.

 

למומחים יש עצות ברורות לחברות הטכנולוגיה המעוניינות להראות שהן מברכות על קבלת עובדים מבוגרים או להימנע מתביעות עתידיות בגין אפליה על רקע גיל. המגייסים צריכים למשל להפסיק את הנוהל של ציון השנים בהן המועמד סיים את לימודיו באוניברסיטה או להימנע מהדרישה לצרף כתובת מייל של האוניברסיטה, פעולות שמהירות כי בכוונתם להעסיק רק אנשים צעירים.

 

החיפוש אחר "דוברי דיגיטלית שוטפת" במודעות הדרושים הוא בעייתי, כי הוא מרמז על כך שמישהו גדל עם האינטרנט.לחברות מומלץ גם לארח פעילויות חברתיות שכולם ירגישו מוזמנים להשתתף בהן.

 

כשליונס עבד ב־HubSpot, הוא הרגיש שהוא עומד למבחן כבר לפי צורת הלבוש שלו. "רוצים להיראות קז'ואל, אבל לא רוצים להיראות כמו בחור בן 50 שמנסה להתלבש כמו בחור בן 20", הסביר.

 

הוא מציע גם למחפשי העבודה למחוק מקורות החיים שלהם כל ניסיון מלפני שנת 2000, וזאת כדי להימנע מנפילה בסינונים האוטומטיים שמתעלמים ממועמדים עם יותר מדי ניסיון.

 

במקביל הוא מאמין שעובדים מבוגרים יותר צריכים להיזהר לא להישמע "מתחסדים", אלא להיות צנועים וללמוד את ההרגלים של העובדים הצעירים ואת ראשי התיבות המועדפים עליהם כמו DRI (האחראי הישיר).

 

גברים לבנים אינם חסינים

צ'יפ קונלי, יועץ אסטרטגי ב־Airbnb, היה בן 52 כשהציעו לו את המשרה, אף שמעולם לא השתמש באפליקציית השכרת הדירות. בהיותו המנכ"ל של רשתות מלונות משלו במשך 24 שנים, הוא פיתח תפקיד של "המבוגר האחראי", ושימש הן כחונך והן כחניך. "הטקטיקה הטובה ביותר שלי היתה להתייחס להשתוממות שלי כאל סקרנות ולתת לה לצאת", הוא כתב במאמר שפרסם ב”הרווארד ביזנס ריוויו”.

 

אשטון אפלוויט, מחברת הספר "הכיסא המתנדנד: מניפסט נגד אפליה על רקע גיל", אומרת שאחת הסיבות לכך שמוגשות תביעות בודדות בלבד בגין אפליה על רקע גיל היא שאנשים לא מעוניינים להציג את עצמם כמבוגרים. "אפליה על רקע גיל היא לרוב סוג האפליה הראשון שבו נתקלים גברים לבנים במקום העבודה", היא מסבירה. "אני מחכה שהחבר'ה האלה יהפכו להיות קיצוניים ויצטרפו לתנועה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x