בארץ

מרכז השלטון המקומי: אישור פנסיות בדיעבד הוא הליך תקין

בתגובה לעתירות שהוגשו נגד הכשרת הפנסיות בדיעבד של נבחרי רשויות מקומיות טען מרכז השלטון המקומי כי הדבר אינו "חורג מהנהוג במגזר הציבורי"

שחר אילן 20:4729.07.17

מרכז השלטון המקומי טוען בתשובה שהגיש לבג"ץ ביום חמישי כי הכשרת תשלומים שלא כדין רטרואקטיבית היא הליך מקובל במגזר הציבורי. לכן, לדבריו, יש לאשר את הכשרת הפנסיות הרטרואקטיביות ששולמו בניגוד לחוק לחברי רשויות מקומיות.

 

בינואר 2017 חשף "כלכליסט" כי משרד הפנים משלם מזה 18 שנה פנסיות לשבעה נבחרי רשויות מקומיות בניגוד לחוק וכי הוא ביקש מוועדת הפנים של הכנסת להכשיר אותן. מדובר בראשי רשויות או סגנים שסיימו את כהונתם ב־1998 כשהיו בני פחות מ־40. הטעות התגלתה ב־2005, אך למרות זאת התשלום לא הופסק. המשרד פנה מספר פעמים לכנסת בניסיון להכשיר את התשלומים ונכשל. בסופו של דבר הכשירה ועדת הפנים הנוכחית בראשות ח"כ דודי אמסלם בינואר השנה את הפנסיות הבלתי חוקיות. העלות האקטוארית של התשלום מוערכת ב־3 מיליון שקל לאיש, כלומר 21 מיליון לשבעה הנבחרים הידועים היום.

 

דוד אמסלם דוד אמסלם צילום: אלכס קולומויסקי

 

נגד ההחלטה הוגשו שתי עתירות לבג"ץ. אחת הגישה עו"ד שגית בידרמן בשם אביה יוסף שלום סלומון, עובד עיריית נתניה לשעבר. עתירה נוספת הגישה ח"כ יעל גרמן באמצעות עו"ד יונתן ברמן ואורי אדלשטיין.בתשובה שהגיש לבית המשפט עו"ד מנחם לפידור בשם מרכז השלטון המקומי הוא טוען ש"גם אם מספר נבחרים לשעבר ברשויות המקומיות קיבלו גמלה שלא כדין אין בכך כדי לפגוע בשיקול הדעת של ועדת הפנים להכשיר את התשלום". כראיה מציין מרכז השלטון המקומי שב־1999 נחתם הסכם קיבוצי בין ההסתדרות למרכז השלטון המקומי ש"הכשיר תשלומים חורגים לעשרות אלפי עובדים". משום כך, הכשרת הפנסיות הרטרואקטיבית היא אינה "חריגה מהנהוג במגזר הציבורי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x