שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לראשונה: יצוא ביותר מ־100 מיליארד דולר

מדובר על עלייה של 6% בהשוואה ליצוא הסחורות והשירותים ב־2016 שהסתכם בשנה זו ב־94.4 מיליארד דולר. להערכת מכון היצוא ומשרד הכלכלה, העלייה ביצוא השירותים בשנה זו תעמוד על 6%, כך שהיצוא בתחום זה יגיע ל־30.7 מיליארד דולר

עמרי מילמן 08:2226.07.17
לפי תחזית של מכון היצוא ומשרד הכלכלה, היקף היצוא מישראל, לא כולל חברות סטארט־אפ, יגיע ל-100.1 מיליארד דולר, מיליארד דולר ב־2017, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר על עלייה של 6% בהשוואה ליצוא הסחורות והשירותים ב־2016 שהסתכם בשנה זו ב־94.4 מיליארד דולר.

 

להערכת מכון היצוא ומשרד הכלכלה, העלייה ביצוא השירותים בשנה זו תעמוד על 6%, כך שהיצוא בתחום זה יגיע ל־30.7 מיליארד דולר, זאת לאחר שהתחום רשם עלייה של 14% ב־2016. יצוא התיירות צפוי לרשום גם הוא עלייה של 6% ולהגיע ל־5.7 מיליארד דולר, ואילו יצוא שירותי התחבורה צפוי להסתכם בהיקף דומה לזה של שנה שעברה — 3.5 מיליארד דולר.

 

שר הכלכלה אלי כהן שר הכלכלה אלי כהן צילום: אוראל כהן

 

 

משרד הכלכלה אימץ את התחזיות הללו והציב אותן כיעדים. ככל הנראה, למשרד יש סיבה טובה להיות אופטימי שכן בשנה שעברה מודל התחזיות של מכון היצוא קבע כי היצוא מישראל ב־2016 יעלה ב־2% ובסופו של דבר העלייה בפועל עמדה על 1.8%.

 

אחת הסיבות העיקריות לעלייה ביצוא מישראל היא עלייה משמעותית בסחר העולמי ובצמיחה העולמית. לפי קרן המטבע הבינלאומית, בהשוואה ל־2016 הסחר העולמי השנה צפוי לצמוח ב־3.8%, זאת לאחר שב־2016 העלייה עמדה על 2.2% בלבד.

 

תחזית היצוא של מכון היצוא ומשרד הכלכלה מתבססת על מספר מקורות, אומדנים, הערכות, תחזיות ונתונים של גופי מחקר כלכליים כמו הבנק העולמי, קרן המטבע העולמית וארגון הסחר העולמי.

 

נתוני היחידה הכלכלית, מכון היצוא

 

יצוא הסטארט־אפים אינו נכלל בתחזיות משום לעיתים הכנסות של סטארט־אפים נרשמות כהשקעות במשק ולא כהכנסות מיצוא, כך שישנו קושי לאמוד את היקף היצוא האמיתי. בנוסף, מדובר בענף בלתי צפוי, כך שלגופים הממשלתיים קשה לחזות את היקף היצוא מראש.

 

על פי נתוני האמת שפורסמו עד כה, יצוא הסחורות בחודשים ינואר־מאי עלה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ב־6.3% ויצוא השירותים עלה ב־8.1%.

 

בחודש אפריל האחרון פרסם בנק ישראל עדכון לתחזית המקרו שלו שבו העריך גם הוא כי היצוא יעלה בהדרגה בעקבות התאוששות הסחר העולמי. במהלך המחצית הראשונה של 2017 עדכן הבנק המרכזי את תחזית הצמיחה של היצוא פעמיים כלפי מעלה וכעת הוא צופה כי היצוא ב־2017 יעלה ב־5% בהשוואה לשנה שעברה. כמו כן, בנק ישראל מעריך כי היצוא, לצד השקעות בעני המשק השונים, יהיה הגורם המשמעותי בצמיחת המשק השנה.

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן מסר כי "נמשיך לפעול בשיתוף מכון יצוא ומינהל סחר החוץ כדי למשוך עניין בינלאומי וכדי לסייע לחברות היצואניות במטרה לחצות את רף 100 מיליארד הדולר, שהוא יעד היצוא השנתי של משרד הכלכלה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x