$
בארץ

ח"כ מיקי לוי: לחשוף הסכמי ניגוד העניינים בוועדה לבחינת סמכויות הנהלת האוצר

סגן שר האוצר לשעבר פנה ליועמ"ש של משרד האוצר בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי ישנם לכאורה ניגודי עניינים פוטנציאלים של חברי הוועדה. מדובר ביו"ר יוסי קוצי'ק, אהרון פוגל וציפי סמט

עמרי מילמן 17:0219.07.17

סגן שר האוצר לשעבר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) פנה היום ליועמ"ש של משרד האוצר אסי מסינג בבקשה לחשוף את הסכמי ניגוד העניינים של חברי הוועדה לבחינת סמכויות הנהלת האוצר שהקים מנכ"ל המשרד שי באב"ד. זאת בעקבות החשיפה ב"כלכליסט" של ניגודי העניינים הפוטנציאלים של חברי הוועדה, ובחינת הייעוץ המשפטי של בנק ישראל את האפשרות כי חברת הוועדה ציפי סמט תבחר לכהונה נוספת כדירקטורית בבנק לאומי כל עוד היא חברה בוועדה.

 

 

 

למרות הפוטנציאל הרב לניגודי העניינים שבין חברי הוועדה לבין הגורמים השונים באוצר, המשרד סירב עד כה לפרסם את ניגודי העניינים. מעבר לכך קורא לוי למסינג לבחון את דחיית עבודתה לאור היעדר ממונה קבוע על התקציבים.

 

לוי פתח את המכתב באזהרה לפיה "בימים אלו כאשר במשרד האוצר מחפשים את הממונה על אגף התקציבים הבא... החליט מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד, להקים ועדה לבחינת סמכויות הנהלת משרד האוצר במטרה לחזק את כוחו במשרד ולהביא אותו לעמדת שוות כוח לראשי האגפים במשרד, בניגוד מוחלט לצורה בה עובד המשרד הזה מאז ומעולם – במטרה לייצר ניתוק בין העמדות המקצועיות של ראשי האגפים לעמדות הפוליטיות לרוב שמקדם המנכ"ל, כפועל יוצא של מדיניות השר, ולאפשר קידום תכניות כלכליות שמחד משקפות את עמדת השר, אך מאידך נותנות ביטוי גם לעמדות המקצועיות של גורמי המקצוע במשרד ללא כל חשש מפגיעה במעמדם או בעצמאותם מצד המנכ"ל...."

 

אהרון פוגל. מיועד לתפקיד יו"ר מיטב דש אהרון פוגל. מיועד לתפקיד יו"ר מיטב דש צילום: תמיר לוי

 

לוי ציין עוד כי " בין ניגודי העניינים של חברי הוועדה שהוזכרו בולטות ההשפעות האפשריות של רפורמות שונות שמקדם המשרד על אגפיו השונים בימים אלו על חברות כמו טבע, מכתשים אגן, יוניליוור מכון התקנים ורכבת ישראל שחבר הוועדה יוסי קוצ'יק הינו יועץ שלהן.."

 

עוד הוסיף כי "בין ניגודי העניינים של חברי הוועדה שהוזכרו בולטות ההשפעות האפשריות של רפורמות שונות שמקדם המשרד על אגפיו השונים בימים אלו על חברות כמו טבע, מכתשים אגן, יוניליוור מכון התקנים ורכבת ישראל שחבר הוועדה יוסי קוצ'יק הינו יועץ שלהן, הרחבת ההתחרות בענף הבנקאות שמקדם המשרד שעשוי להשפיע על בנק לאומי שדירקטורית שלו ציפי סמט הינה גם כן חברת ועדה, ההכרעה שמצויה בימים אלו בידי של הממונה על רשות שוק ההון והביטוח דורית סלינגר בכל הנוגע לגורל מכירת מיטב דש לקרן XIO – אותה ממונה שמעמדה להיות מושפע מהחלטות הוועדה.."

 

לוי התייחס למועד הקמתה של הוועדה וכתב "הקמתה של הוועדה דווקא בימים אלו, כאשר אין ממונה שאחראי על אגף תקציבים ויכול לייצג את עמדת האגף כנגד במסגרת הוועדה שהוקמה – יוצרת מצב בו מחד האגף נמצא בשיח עם הוועדה בעמדה נחותה ביחס לעמדת מנכ"ל המשרד ומאידך מרחיקה מועמדים פוטנציאליים מתפקיד הממונה על אגף התקציבים, בגלל החשש מפגיעה בעצמאות הממונה הבא והחלשת האגף." על כן הציע למסינג לבחון את " עצירת דיוניה עד לבחירת ראש אגף תקציבים חדש שיוכל לייצג נאמנה את האגף אל מול הוועדה, וכן לבחון את שינוי הרכבה".

 

במקביל נודע ל"כלכליסט" כי בנוסף לכל ניגודי העניינים שכבר ציונו, יוסי קוצי'ק יו"ר הוועדה ואהרון פוגל מכהנים גם כדירקטורים באי די איי ביטוח ישיר, גוף המפוקח על ידי סלינגר.

 

 

מיקי לוי, לשעבר סגן שר האוצר מיקי לוי, לשעבר סגן שר האוצר צילום: עומר מסינגר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x