$
דעות

עדיין מפחדים מהדוד סם

פרשת ענקית התוכנה CA חושפת מציאות מטרידה, שבה האינטרס הציבורי שכל אחד מאיתנו ישלם מס אמת, נסוג מול האינטרס שהדוד העשיר מאמריקה לא יגלה שמישהו בישראל עשה אולי שימוש אסור בכספי הסיוע הביטחוני שהוא מעביר

תומר גנון 08:2717.07.17
פרשת ענקית התוכנה CA היא הרבה יותר מעוד סיפור על חקירת מס נגד תאגיד בינלאומי שנסגרה בפשרה. היא חושפת מציאות מטרידה, שבה האינטרס הציבורי שכל אחד מאיתנו ישלם מס אמת, נסוג מול האינטרס שהדוד העשיר מאמריקה לא יגלה שמישהו בישראל עשה אולי שימוש אסור בכספי הסיוע הביטחוני שהוא מעביר.

 

החשש הזה מתכתב עם ההיסטוריה. 15 שנה חלפו מאז באה לסיומה פרשת רמי דותן, שבמסגרתה הודה התת־אלוף לשעבר בחיל האוויר כי קיבל שוחד מספקים אמריקאים כדי לנתב אליהם כספי סיוע ביטחוני.

 

מימין משה אשר ושי ניצן על רקע משרדי CA ישראל בהרצליה מימין משה אשר ושי ניצן על רקע משרדי CA ישראל בהרצליה צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל, אוראל כהן

 

 

הזמן אולי חלף אבל הרגישות עדיין כאן, ופרשת ענקית התוכנה CA מוכיחה כי כל התעסקות בתקציב הסיוע הביטחוני עדיין מפחידה מאוד את רשויות האכיפה הישראליות.

אף אחד בישראל, בטח לא משרד המשפטים, לא רוצה שהאמריקאים יטעו לחשוב שעושים להם תרגילים מאחורי הגב. וכשעל הכף מונחים מיליארדי דולרים מדי שנה, גם קשה שלא להבין את החשש.

 

השאלה היא מה קורה כשהאינטרס הזה מתנגש עם הרצון לוודא שגם חברות אמריקאיות גדולות ומכובדות ישלמו פה מס אמת, מס שהמדינה גובה מרובנו בלי לשאול שאלות. מצד אחד, הרי ייתכן כמובן ש־CA ישראל לא ביצעה בכלל עבירת מס ושכל הפרשה הזאת היא אי־הבנה אחת גדולה; מצד שני, ייתכן שההסברים שענקית התוכנה האמריקאית נתנה לחוקרים הם דחוקים ולא ממצים.

 

תפקידה של רשות המסים הוא לרדת לחקר האמת, ולברר בדיוק את זה. היא צריכה לגלות מי מעלים מס ומי מתחמן; להשקיע מאמצים לגבות מס אמת מהספרית בדיוק כמו מאיש העסקים; ולבדוק את הספרים של הדוכן בשוק בדיוק כמו את אלה של החברה הבינלאומית. ואת זה קצת קשה לעשות עם ידיים קשורות מחשש שתיפתח קופת שרצים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x