$
רכב

כוסית וויסקי לדרך?

נסיעת מבחן מוצלחת למכונית שהונעה בדלק שנוצר מפסולת תהליך ייצור וויסקי בסקוטלנד

שירות כלכליסט 22:1215.07.17
 
מכונית שמונעת ע"י דלק "Bio Fuel"  שנוצר מפסולת תהליך ייצור וויסקי, ערכה מבחן נסיעה מוצלחת, בסקוטלנד כמובן. זו הייתה הפעם הראשונה בה בחנה חברת Celtic Renewables הסקוטית את החלופה שלה לדלק ולסולר. הדלק החלופי נקרא "ביו – בוטנול", ומנוע המכונית לא עבר שום שינויים כדי לפעול באמצעותו.

 

 

 

כדי לייצר את הדלק החלופי, אימצה החברה תהליך תסיסה בן מאה שנים שנזנח בעידן הבנזין הזול. לדברי פרופ' מרטין טאנגני, מייסד ונשיא החברה "השימוש במכונית של פורד לנסיעה ההיסטורית הזו, היה מאד ראוי, משום שמכונית "מודל טי" המקורית של פורד הונעה בדלקים ממקור ביולוגי, ותהליך התסיסה שפיתחנו הוא בן 100 שנים והוכיח את עצמו בהיקף נרחב".

 

דלק ה"ביו – בוטנול" הוכן לראשונה במעבדה באוניברסיטת אדינבורו נאפייר. הוא מיוצר משאריות גרעיני שעורה, אותן משלבים עם הנוזלים שנותרים לאחר זיקוק הוויסקי. תעשיית הוויסקי הסקוטית מייצרת בסביבות 50 אלף טון של גרעיני שעורה ו-2 מיליארד ליטר של נוזל שמרים מותסס בכל שנה.

 

"בכך שאנחנו מייצרים את הדלק שלנו מהשאריות של תעשיית הוויסקי הסקוטית, אנחנו יכולים לספק פתרון בר קיימא הן מבחינה כלכלית והן מבחינה סביבתית לתעשייה, וליצור תעשייה חדשה ובת קיימא שנוכל לייצא לרחבי העולם", הוסיף טאנגני.

 

החברה גייסה לאחרונה 9 מיליון ליש"ט לבניית מפעל ייצור, שלפי התכנון אמור לפעול כבר ב-2019. החברה תוכל לייצר חצי מיליון ליטר דלק מהשאריות של זיקוק הוויסקי, אולם, בחברה מדגישים שבסופו של דבר יוכלו לייצר 50 מיליון ליטר דלק חלופי בשנה.

 

תדלוק רכב בפסולת תעשיית הויסקי תדלוק רכב בפסולת תעשיית הויסקי צילום: רויטרס
בטל שלח
    לכל התגובות
    x