$
בארץ

עוד דחייה? המדינה מבקשת לרוקן את מכל האמוניה עד ינואר 2018

בית המשפט העליון קבע שריקון המכל במפרץ חיפה יתבצע עד סוף יולי השנה, אך עתה מבקש המשרד להגנת הסביבה לדחות את המהלך כדי לבצעו באופן מבוקר

ליאור גוטמן 22:4022.06.17

המשרד להגנת הסביבה שלח היום (ה') לבית המשפט העליון תוספת חוות דעת משלימה בנוגע למכל האמוניה, זאת לפני הכרעה סופית של השופטים שאמורה להתקבל בקרוב ושתקבע את אפשרויות אספקת האמוניה למשק תחת ההנחה שהמכל החיפאי יושבת. הממשלה מבקשת למעשה לדחות את ריקון המכל מחודש יולי הקרוב לינואר 2018. 

 

 

 

עיון במסמך שנשלח באמצעות פרקליטות המדינה מעלה שהמשרד להגנת הסביבה שכר מומחה חיצוני שבחן את יכולת ריקון מכל האמוניה ששימש את חיפה כימיקלים, ושמכיל כיום רק 3% מתכולתו. כזכור, בית המשפט העליון הורה למדינה לרוקן ולהשבית את המכל עד לסוף יולי הקרוב, כאשר המועד המקורי לכך היה אפריל. אולם במשרד להגנת הסביבה טוענים כעת שיש לבצע הליך מבוקר שלא יפגע בציבור, ומבקשים שם מבית המשפט לקבוע שריקון תכולת המכל שנשארה תתבצע בהתאם ללוחות הזמנים שחיפה כימיקלים ביקשה, והתאריך החדש הוא כאמור ינואר 2018.

 

 

 צילום: גיל נחושתן

 

 

בחלק השני של נתוני המדינה, המשרד להגנת הסביבה חוזר על עמדתו ועל עמדת שאר השרים, לפיה בטווח הקצר יש לאפשר לחיפה כימיקלים לייבוא אוניות קטנות נפח (עד 2,000 טונה), כאשר אפשרות פחות עדיפה היא יבוא אמוניה במכלים קטנים וייעודיים (איזוטנקים) שישמשו את חיפה כימיקלים כמו גם את שאר התעשייה.

 

 

 

החלטת בית המשפט צפויה להימסר בשבועות הקרובים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x