בארץ

דליה אנרגיות מאיימת להפסיק לספק למקורות חשמל בהנחה

תחנת הכוח שמספקת חשמל למתקן ההתפלה מתנה את המשך מתן ההנחה של 10% בכיסוי חובות המתקן

ליאור גוטמן 19:5515.05.17

חברת דליה אנרגיות, שמספקת חשמל בהנחה של 10% מהתעריף הרשמי למתקן ההתפלה באשדוד של מקורות ייזום, שיגרה אתמול לחברה מכתב שבו הזהירה שאם חובות המתקן לא יכוסו — ההטבה תבוטל.

 

מתקן ההתפלה של החברה־הבת של מקורות החל לעבוד לפני כשנה וחצי, ומאז עבד בתפוקה חלקית וסיפק רק כ־80% מ־100 מיליון קוב בשנה שלהם התחייב. בימים האחרונים צנחה תפוקת המתקן לכ־15%. ההתפתחות מעלה חשש שפעולתו תיפסק. בסביבת מקורות מעריכים שמתקן ההתפלה רכש עד היום חשמל בהיקף של 10–15 מיליון שקל בשנה, אחרי הנחה.

 

בשל התקלות במתקן לפני כשבוע וחצי נאלצה מקורות ייזום למחוק את שווי המתקן, שעומד על כ־366 מיליון שקל, מספרי החברה. המחיקה הובילה להצמדת הערת עסק חי לדו"חות החברה. בנוסף, אף על פי שהמתקן בר־תיקון, טרם גובש הסדר לתיקונו ועלות התיקון עדיין בבדיקה. ההערכות הן שעלות התיקון תנוע בין 120 ל־360 מיליון שקל.

 

מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

בנוסף, חברת מנרב שבנתה את מתקן ההתפלה, יחד עם סביט הספרדית, הודיעה אתמול כי מקורות ייזום דורשת לחלט 20 מיליון שקל מכספי הערבות שהעמידה (60 מיליון שקל) כדי לתקן את המתקן.

 

בדליה אנרגיות סירבו להתייחס לדברים. ממקורות נמסר כי "בימים אלה פועלת החברה לקידום מתווה מוסכם לתיקון המתקן, שאם יאושר יאפשר המשך עמידה בתשלומים לספקים". בנוגע לבקשת החילוט נמסר כי "החברה פנתה לבנק הפועלים בבקשה לחלט 20 מיליון שקל מהקבלן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x