בארץ

הרשימה המשותפת: להקים ועדת חקירה שתבדוק אם עסקת קק"ל בגליל נועדה לחנוק את הערבים

לדברי ח"כ אחמד טיבי, כי העסקה מהווה "הוכחה חותכת לטענות שחונקים את היישובים הערבים, לא מרחיבים את תוכניות המתאר ושטחי השיפוט ואז מענישים את התושבים והורסים בתים"

שחר אילן 16:0121.03.17

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה משותפת, דורש להקים ועדת חקירה או ועדת בדיקה בראשות שופט מכהן לבדיקת עסקת הקרקעות של קק"ל והמדינה בגליל. בעסקה שנחשפה היום (ג') בדו"ח מבקר המדינה, העבירה המדינה בניגוד לחוק וללא אישור ועדת הכספים לקק"ל, 51 אלף דונם בגליל בתמורה לחובות בסך מילארדים.

במערכת הפוליטית ובפרסומים שונים נטען כי העסקה נועדה להבריח קרקעות מהמדינה לקק"ל, שפועלת רק עבור העם היהודי. זאת כדי למנוע התפשטות של יישובים ערבים בגליל.

 

 

ח"כ טיבי הודיע שיפנה ליו"ר ועדת הכספים משה גפני "לכנס את הוועדה לדיון בחוקיות העסקה שנעשתה מאחורי גבם של חברי הוועדה לפני 26 שנה". הוא דורש לבטל את העסקה ו"להעביר את הקרקעות לשימוש היישובים הערבים שנאנקים מחוסר רזרבה בקרקעות".

 

טיבי אומר, כי העסקה בגליל מהווה "הוכחה חותכת לטענות שחונקים את היישובים הערבים, לא מרחיבים את תוכניות המתאר ושטחי השיפוט ואז מענישים את התושבים והורסים בתים. מתברר שלא רק המשטרה מתייחסת לאזרחים הערבים כאל אויבים אלא גם מוסדות התכנון וממשלת ישראל שאינם רוצים רצף ערבי בגליל. הדבר דורש הקמת ועדת חקירה".

ח"כ אחמד טיבי, הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי, הרשימה המשותפת צילום: אוהד צויגנברג

 

מקק"ל נמסר בתגובה: "הדו"ח, מתייחס להסכם שנחתם בשנת 1991 והוגדר בשעתו על ידי ממשלת ישראל כ'סודי' ואף צוין שחשיפתו תפגע ביחסי החוץ של מדינת ישראל. קק"ל עודנה מאמינה, כי השיקולים שעמדו בבסיס הטלת החיסיון נכונים גם בימנו אנו, אך ההחלטה בנושא נמצאת בסמכות ממשלת ישראל וכנסת ישראל. משהוחלט על ידי גופים אלה לפרסם את הדו"ח, אנו מכבדים זאת".

 

לא התקבלה תשובה לשאלת "כלכליסט", האם ברוח השקיפות של קק"ל לא היה מקום שהיא תביע עמדה בשאלות כמו נושא העסקה, האם היא היתה צריכה להתבצע והאם ראוי שקק"ל תמשיך להחזיק בקרקעות עכשיו.

 

"כלכליסט" שאל את משרד המבקר מדוע הדו"ח אינו מפרט את מטרות העסקה ומיקום הקרקעות. ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "ההסכם בין המדינה לקק"ל נחתם כבר לפני 25 שנה. משרד מבקר המדינה קובע את קביעותיו רק בהתבסס על כל המידע הרלוונטי לבדיקה. במקרה זה - בעיקר בשל חלוף הזמן - לא יכולנו לקבוע האם חשאיות העסקה הייתה מוצדקת, מהן הקרקעות וכיצד נבחרו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x