שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משמרת הצניעות של הכנסת מתרחבת: ממליצה להתאים צבעים בין החגורה לנעלים

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ שלח לח"כים לעובדים את קוד הלבוש והמלצות הלבוש, במסגרתו יונהג מנגנון שלם שיעסוק בבדיקת הצניעות. למסמך מצורף מסמך המפרט את סוג הלבוש המומלץ בכנסת

שחר אילן 14:2409.03.17

משמרת הצניעות של הכנסת הולכת ומתרחבת. מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ שלח היום (ה') לחברי הכנסת ולעובדים את קוד הלבוש והמלצות הלבוש, במסגרתם יונהג מנגנון שלם שיעסוק בבדיקת הצניעות. במסגרת המנגנון הזה יקבל מי שיגיע בלבוש לא הולם (כלומר בעיקר נשים שיגיעו בחצאיות קצרות מדי) אזהרה בכתב. על האזהרה אפשר יהיה לערער בפני מנהלת מרכז המבקרים של הכנסת והחלטתה תהיה סופית. מי שצבר(ה) שתי אזהרות, כניסתו תמנע כשיגיע לכנסת בפעם השלישית.

קוד הלבוש קובע כי "אין להגיע בלבוש אשר אינו מכבד את משכן הכנסת ובכלל זה גופיות חולצות בטן, מכנסים קצרים, חצאיות ושמלות קצרות, אימוניות (טרנינגים), כפכפים וכיוצא בזה". כן אין להגיע בלבוש עם כיתוב פוליטי.

 

סחרוביץ' מסביר את עמדתו בכך ש"בדומה לנהוג בפרלמנטים אחרים בעולם, משכן הכנסת הוא מקום שיש להקפיד בו על הופעה ייצוגית והולמת. קיימת חשיבות לנראות ולכך שהבאים שערי הכנסת יתאימו את הופעתם החיצונית באופן שיכבד את הבניין".

סגנון לבוש עסקי רשמי-מקצועי סגנון לבוש עסקי רשמי-מקצועי צילום: istockphoto

 

סגנון לבוש עסקי רשמי-מקצועי סגנון לבוש עסקי רשמי-מקצועי צילום: istockphoto

 

סחרוביץ' פרסם את הדברים על סמך הסכמות צוות הלבוש. הצוות הוקם לפני כחודשיים בעקבות המשבר שפרץ בבניין לאחר הוראת המנכ"ל למנוע כניסת נשים למשכן בחצאיות קצרות ומניעת כניסתן של מספר עוזרות פרלמנטריות. בשער פולומבו פרצו אז מספר ארועי מחאה. בין היתר מספר עוזרים גברים הגיעו למקום בחצאית. ח"כ מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני הוריד במחאה את החולצה ונכנס לכנסת בגופיה.

סגנון לבוש עסקי נינוח סגנון לבוש עסקי נינוח צילום: istockphoto

 

עם חברי הצוות לעניין קוד הלבוש, נימנו מספר חברות וחברי כנסת, עובדות ועובדי כנסת בכירים ונציגות היועצים הפרלמנטריים. הוסכם שקוד הלבוש בכנסת יוותר על כנו. לצד זאת, הוחלט ליצור מנגנון אכיפה הכולל מתן אזהרות טרם מניעת כניסה למשכן.

 

למסמך קוד הלבוש צרף סחרוביץ מסמך מביך לא פחות על סגנון הלבוש המומלץ בכנסת, שהוכן לדבריו "בסיוע גורמים מקצועיים חיצוניים". בו הוא כותב ש"הלבוש הרצוי במשכן הכנסת בדומה לפרלמנטים אחרים בעולם הוא סגנון הנהוג בסביבת עבודה ייצוגית. סגנון זה נע בין לבוש עיסקי רשמי-מקצועי לבין לבוש עיסקי נינוח". לנוחות המבקרים והעובדים מצורפות גם תמונות המחשה.

סגנון לבוש עסקי נינוח סגנון לבוש עסקי נינוח צילום: istockphoto

 

בתחום הסגנון הקלאסי ממליצה הכנסת לגברים על חליפה מחוייטת "בגוונים סולידיים כגון אפור כהה, שחור ונייבי", כאשר חלקי החליפה "בגוון ובמרקם זהה". לעומת זאת היא ממליצה על "חולצות בגוונים בהירים ובמרקם אחיד". העניבה צריכה להיות "מותאמת לחליפה ולחולצה". את החגורה ממליצה הכנסת להתאים לגוון של הנעלים. ההמלצות לנשים דומות עם התאמה: "קו המכפלת של חצאיות ושל שמלות בגובה הברך או בגובה סביר מעל הברך".

 

לבוש עיסקי נינוח מתיר לעומת זאת לגברים חולצות של פסים דקים ומשבצות קטנות. ניתן ללבוש ז'קט מעל חולצת אריג מכופתרת אפילו ללא עניבה. מותר אפודה מעל החולצה המכופתרת. לא ברור אם חייבים ז'קט מעל. הנינוחות לא מאפשרת, כמובן, לנשים להעלות את גובה מכפלת החצאית מעל הברך. אבל היא מאפשר "ז'קטים מחוייטים בגוונים ובמרקמים שונים מהחלק התחתון".

 

ח"כ תמר זנדברג ממרצ אמרה בתגובה ש"מדובר בהזיה ובדיחה עצובה. קוד הלבוש מיותר ומבזה. הכנסת כנראה חיכתה שיעבור יום האשה על מנת לשלוח לנו את 'קוד הלבוש' המביך שלה. הקוד מעגן את המבט הגברי שקובע לאשה איך להתלבש ואיך להיראות. מנגנון 'אזהרות' רק יביא ליותר מבטים בוחנים ומדידת אורך החצאיות, כלומר זה יהיה חלק מתפקידם של הסדרנים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x