• תפריט
בארץ

מנכ"ל האוצר שי באב"ד מבקש להכפיף את דוברות שוק ההון החדשה לאוצר

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר מתנגדת למהלך, משום שרשות שוק ההון ביטוח וחיסכון החלה באוקטובר לפעול כרשות עצמאית ולא כאגף במשרד האוצר

עמרי מילמן 13:3421.02.17

חודשים בודדים בלבד לאחר שהוקמה רשות שוק ההון החדשה והעצמאית, מנכ"ל האוצר, שי באב"ד קידם בימים האחרונים מהלך שניסה להכפיף אותה בחזרה תחתיו, לפחות דוברותית. באב"ד דרש כי מי שמנהל את קשרי הרשות עם התקשורת יוכפף לדוברות האוצר. לדרישה התנגדו נחרצות הממונה על רשות שוק ההון, דורית סלינגר וסגן שר האוצר, איציק כהן. סגן שר האוצר איציק כהן אמר ל"כלכליסט": "רשות שוק ההון עצמאית והדוברות תשאר עצמאית, ותדברר רק את הרשות שבראשה עומדת דורית סלינגר". 

רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון החלה לפעול כרשות עצמאית ולא כאגף במשרד האוצר בסוף חודש אוקטובר האחרון. בחקיקה נקבע כי היא הרשות תהיה עצמאית. המטרה הייתה לשמור על הפיקוח על שוק ההון, שמגלגל מעל לטריליון שקל בשנה בגופים המוסדיים, נקי מלחצים והשפעות פוליטיות. החוק שנכתב על ידי משרד האוצר, אותו הוביל סגן השר כהן, קובע מפורשות כי הרשות תהא עצמאית. זאת כמו יתר הרגולטורים הפיננסיים כמו הרשות לניירות ערך או המפקחת על הבנקים. כדי שרגולטור יהיה עצמאי יש צורך למשל בלשכה משפטית, חופש פעילות בגיוס וניהול עובדים, תקציב וכמובן גם דוברות - שאחראית על הקשר בין הרשות לתקשורת. במידה רבה היכולת למנוע את ההשפעות הפוליטיות על הפיקוח נמדדת בחופש של הרשות לפעול בעצמה מול הציבור. לרשות שוק ההון, כרגולטור שאחראי על החסכונות הפנסיונים והביטוחים של הציבור, פוטנציאל תקשורתי גדול כ"בעלת בשורות" לציבור מה שעלול לדחוף פוליטיקאים לדרוש ולהביא "הישגים" שלא בהכרח ישרתו את הציבור ואת יציבות הגופים בטווח הארוך.

 

הדרישה של באב"ד הגיעה בעקבות רצון של מנהל רשות החברות, אורי יוגב, לדוברות עצמאית. זאת לאחר חודשים בהם דוברות האוצר לא קישרה בין הרשות לבין התקשורת, ולא קידמה מהלכים שלה מול הציבור. הפיצוץ בין באב"ד ליוגב התרחש כאשר יוגב עשה מסיבת עיתונאים לכבוד השקת נבחרת הדירקטורים, ללא תיאום עם באב"ד. בעקבות זאת, בשימוע שערך באב"ד ליוגב נקבע כי יוגב אל יעבוד מול התקשורת ישירות עד שיוסדר נוהל חדש בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה. בימים הקרובים צפוי באב"ד להפיץ את הנוהל החדש.

 

מבחינת באב"ד צריכה להיות דוברות מרכזית למשרד, שכן מי שנושא במחיר הציבורי זה שר האוצר. ומי שעומד בראש יחידות הסמך של משרד האוצר - רשות החברות הממשלתיות ורשות השוק ההון החדשה וחבר הנהלת האוצר צריך לתאם את המהלכים שלו מולו ומול כחלון כאשר לדבריו נושאים שבתחום הסמכות המלא של היחידות יצטרכו להיות רק "בתיאום" איתו ועם כחלון.

 

כעת יצטרכו באוצר להכריע מהי אותה עצמאות שהוגדרה בחקיקה על ידם ולמה התכוון כחלון כשאמר עם הקמת הרשות כי "הקמת הרשות העצמאית היא צעד חשוב להגברת התחרות ולהצבת האזרח במרכז.

 

בדוברות האוצר למעשה כבר כמעט שנה שאין דובר או דוברת קבועה, והמשרה מאוישת באופן זמני במילוי מקום על ידי מקורבת לבאב"ד, מה שמעלה ביקורת רבה מצד גורמים שונים במשרד". עם זאת, השניים ציינו כי המחלוקת בניהם היא מקצועית בלבד ומערכת היחסים בניהם חיובית וכי בשורר בניהם אמון מלא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x