• תפריט
בארץ

אושר בקריאה ראשונה: תבוטל פקודת העיתונות שמאפשרת לשר הפנים לסגור עיתונים

הצעת החוק הממשלתית אוחדה עם הצעתו של ח"כ דב חנין שמקדם אותה כבר בפעם השלישית. לדבריו: "עלינו לקדם חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון"

שחר אילן 22:5113.02.17

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית לביטול פקודת העיתונות המנדטורית. הפקודה מחייבת לקבל רישיון להוצאת עיתון ומאפשרת לשר הפנים לסגור עיתון מסיבות ביטחון. בדברי ההסבר להצעה לביטול הפקודה נאמר שהדבר נעשה "בשל הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות לחופש הביטוי ולחופש העיסוק".

 

הצעת החוק הממשלתית אוחדה עם הצעת חוק לביטול פקודת העיתונות של ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת שמציע לבטל את הפקודה כבר כנסת שלישית ברציפות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"פקודת העיתונות שנחקקה בשנת 1933 קובעת הוראות לעניין הדפסתם והוצאתם לאור של עיתונים. הפקודה מסדירה את חובת הרישוי כתנאי מוקדם להוצאת עיתון לאור, את התנאים לקבלת רישיון ואת הנסיבות שבהן ישלל. כמו כן קובעת הפקודה את סמכות שר הפנים להפסיק את פרסומו של עיתון בין השאר בשל סכנה לשלום הציבור".

 

בדברי ההסבר נכתב כי האגודה לזכויות האזרח הגישה במהלך השנים כמה עתירות לבג"ץ בטענה שהפקודה פוגעת בזכויות יסוד. כבר בשנת 1996 קבעה ועדת צדוק לבחינת ההסדרים החוקיים בענייני העיתונות בישראל כי מדובר ב"הסדרים שאינם עולים בקנה אחד עם היותה של מדינת ישראל מדינה דמוקרטית".

 

ב-2008 ניסתה הממשלה להעביר חוק עיתונות שיבוא במקום הפקודה ויבטל את דרישות הרישוי כתנאי מוקדם להוצאת עיתון. כן הוצע להעביר את הסמכות לסגירת עיתון בשל סכנה לשלום המדינה או הציבור מידי שר הפנים לידי בית המשפט המחוזי. ההצעה נתקלה בהתנגדויות נרחבות, הן בשל הותרת האפשרות החוקית לסגירת עיתון והן בשל המגבלות הקשות שהציעה להטיל על בכירי התקשורת.

 

ח"כ דב חנין. "אנחנו צריכים חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון" ח"כ דב חנין. "אנחנו צריכים חקיקה שתגן על העיתונות מפני השלטון" צילום: שאול גולן

 

לפני שלושה חודשים בוטלו תקנות ההגנה המנדטוריות שאפשרו לממונה על המחוז במשרד הפנים להגביל את העיסוק בעיתונות באמצעות דרישת היתר להוצאת עיתון. הצעת החוק מציעה להשלים את המהלך ולבטל גם את פקודת העיתונות. זאת, "בשל הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות לחופש הביטוי ולחופש העיסוק וכן בשל כך שמדובר בפקודות מנדטורית ארכאית".

 

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הגיש בשלושת הכנסות האחרונות הצעות חוק לביטול הפקודה. עכשיו הצטרפה אליו הממשלה וההצעה שלו ושלה אוחדו. "הגיע הזמן שנסיר מספר החוקים שלנו את החוק המנדטורי, האנטי-דמוקרטי, האנכרוניסטי והבלתי הגיוני שנקרא 'פקודת העיתונות״, אמר חנין. ״זה מביש שבמשך כל כך הרבה שנים המדינה התנהלה עם חוק כזה, שנתן סמכויות לשר לנהל עיתון ולסגור עיתון".

 

לדבריו, "אנחנו צריכים חקיקה אחרת לגמרי, שתגן על העיתונות מפני השלטון, תבטיח את חופש העיתונות, תבטיח את חופש העיתונאים, את זכויות העיתונאים, את מעמד העיתונאים, תתן להם את הזכויות הנדרשות, כדי שיוכלו לבצע את תפקידם ללא מורא וללא משוא פנים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x