$
בארץ

אושרה הרפורמה בטוטו: מירוצי הסוסים יופסקו, רשת ביטחון לתקציב הספורט

במסגרת התיקון הוגבלו עמלות הזכיינים. זאת, כדי להקטין את התמריץ למכירה. לא יהיו פרסומות להימורים בין השעות 13:00 ל-19:00. הצעת החוק שאושרה מחייבת זיהוי של המהמרים באמצעות קידוד. זאת, לצורך מאבק בהלבנת הון

שחר אילן 15:3406.02.17

חוק הרפורמה בטוטו אושר היום (ב') בוועדת הרפורמות בקריאה שנייה ושלישית. במסגרת הרפורמה יוסמך שר האוצר לבטל את הימורי הסוסים. אך סביר שיעשה זאת רק לאחר שיושג הסדר פיצויים עם החברה הבריטית המפעילה ההימורים GBI.

 

 

נקבע שכל הסדר עם GBI יובא לאישור ועדת הכספים של הכנסת. כמו כן נקבעה רשת ביטחון שתמנע בשנתיים הקרובות פגיעה בתקציבים שמקבל הספורט מהטוטו. בנוסף, הוטלו הגבלות על פרסום בטלוויזיה אך ברגע האחרון נקבע שהן לא יחולו על שעות השיא. כן הוחלט שהסעיף שקוצב את כהונת מנכ"ל הטוטו לא יחול על המנכ"ל הנוכחי איציק לארי. צפוי שכל ההסדרים שנקבעו בחוק יועתקו להיתר של מפעל הפיס.

 

בישראל מורשים שני גופים מונופליסטיים לנהל הימורים – הפיס שעוסק בהימורים כלליים והמועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) שמנהלת הימורי ספורט. פעילות הפיס מוסדרת בהיתר ופעילות הטוטו בחוק. הרפורמה בהימורים מיישמת חלק ממסקנות שתי ועדות שעסקו בהגבלות על שוק ההימורים ובייעול פעילות הפיס והטוטו.

 

הרפורמה קודמה בשלושה מסלולים. חלק אחד שלה אושר במסגרת חוק ההסדרים. שם נקבע שהמס על פרסי הימורים מעל 50 אלף שקל יעלה מ-30% ל-35%. כן נקבע שהאוצר יקח בשנתיים הקרובות 600 מיליון שקל מ"כספים החונים"של הטוטו, 300 מיליון בכל שנה. הכספים החונים הם כספים שהוקצבו להקמת תשתיות ספורט אבל ממתינים לביצוע.

 מירוץ סוסים (ארכיון) מירוץ סוסים (ארכיון) צילום: גטי אימג'ס

 

 

החלקים האחרים של הרפורמה שנוגעים לפיס יוסדרו בהיתר החדש של הפיס שנמצא בדיונים. החלקים הנוספים שעוסקים בטוטו הופרדו מחוק ההסדרים ונדונו במאז תחילת השנה בהליך מזורז בוועדת הרפורמות של הכנסת והיום אושרו לקריאה שנייה ושלישית. צפוי שהחוק יאושר סופית במליאת הכנסת בימים הקרובים.

 

חשש שהחברה הבריטית תגיש תביעה

 

ח"כ איציק שמולי (החנה הציוני) התנגד לסעיף לפיו החוק מסמיך את שר האוצר להפסיק את הימורי הסוסים מיידית. עם זאת נקבע שכל הסדר עם GBI יובא לאישור ועדת הכספים של הכנסת. הוא הביע חשש שהחברה הבריטית תגיש תביעה שתעלה בסופו של דבר 150 מיליון שקל. שמולי הציע לבטל את הימורי הסוסים רק בתום הזיכיון בקיץ 2016.

 

כדי למנוע פגיעה בתקציב הספורט נקבעה רשת ביטחון של 43 מיליון שקל, זהוהסכום שהגיע מהימורי הסוסים לתמיכה בנושאי הספורט ב-2016. הסכום הכללי שהעביר הטוטו לנושאי ספורט ב-2016 היה 585 מיליון שקל. נקבע שהאוצר יכסה בשנתיים הקרובות כל ירידה מ-585 מיליון שקל ועד לסכום של 43 מיליון שקל. כחצי מרשת הביטחון יממן האוצר מהכספים החונים של הטוטו וחצי נוסף יממן האוצר אם יהיה צורך.

דוכן טוטו (ארכיון) דוכן טוטו (ארכיון) צילום: ישראל יוסף

 

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), שהוביל את המאבק בפגיעה בתקציבי הספורט, הביע סיפוק מההצלחה לשמור על הקיים. עם זאת ציין: "זה חוק שיוצר מגבלות. אם חשבנו שבשנים 2018 ו-2019 הספורט יקבל עוד 50 או 100 מיליון שקל, עכשיו הפוטנציאל לגידול הוא קטן. מאוד קטן".

 

רשת ביטחון נקבעה גם לתקשורת. נקבע אמנם ששיעור ההוצאות לפרסום מהככסות המועצה יירד בתוך שנתיים מ-2.25% ל-1.75%. עם זאת היקף הפרסום יוכל להגיע ל-52 מיליון שקל גם אם סכום זה יהיה גבוה מהשיעור שנקבע. כן יוכל הטוטו לממן פרסום למוצרי הימורי חדשים בהיקף של 6 מיליון שקל לשנה.

 

עמלות הזכיינים הוגבלו

 

במסגרת התיקון הוגבלו עמלות הזכיינים. זאת, כדי להקטין את התמריץ למכירה. הזכיינים ניהלו מאבק נגד הרפורמה, הן בגלל הפגיעה בעמלות והם בגלל הפגיעה בהכנסותיהם בשל ביטול מכונות המזל של הפיס ומרוצי הסוסים. בעקבות מאבק הזכיינים נקבע שהירידה בעמלות תהיה הדרגתית עד 2019 והעמלה המינימלית תהיה 5% ולא 4.5% כפי שהוצע במקור.

 

בהצעת החוק המקורית נקבע שלא יהיו פרסומות להימורים בין 15:00 ל-21:00, שעות צפיה של ילדים. בסופו של דבר הוחלט לשנות את שעות ההגבלה ל-13:00 עד 19:00. כך הוחרגו שעות צפיית השיא מאיסור הפרסום. לכך תהיה השפעה בעיקר כשיועתקו התנאים להיתר הפיס של הפיס שמרבה מאוד לפרסם בטלוויזיה. הטוטו קיבל החרגה, כך שיוכל לפרסם גם בשעות ההגבלה בתוכניות ספורט.

 

הצעת החוק שאושרה מחייבת זיהוי של המהמרים באמצעות קידוד. זאת, לצורך מאבק בהלבנת הון, המתבצעת באמצעות רכישת טופסי הימורים זוכים. על פי החוק, הזוכים מעל לסכום נמוך יחסית (בין 5,000 ל-30 אלף לפי החלטת שר הספורט) יהיו חייבים להגיע למשרדי הטוטו ולזדהות. ימונה בטוטו אחראי למלחמה בהלבנת הון. סוכם עם האוצר שסכום של 10 מיליון שקל יוקצה לטיפול במתמכרים להימורים.

 

במהלך החקיקה הוכנס לחוק סעיף כאמור שקוצב את כהונת מנכ"ל הטוטו לחמש שנים עם אפשרות הארכה לשתי קדנציות. הסעיף עורר סערה כיוון שהתפרש כניסיון לסחוט את מנכ"ל הטוטו הנוכחי איציק לארי כדי שלא יאבק ברפרומה. בסופו שח דבר נקבע שקציבת הכהונה תחול רק מהמנכ"ל הבא.

 

היו"ר הזמני של ועדת הרפורמות, ח"כ רועי פולקמן (כולנו) אמר ש"השלמנו את מהלך ביטול המשחקים ההמכרים תוך הבטחה שלא יפגעו תקציבי הספורט. עבר חוק טוב אך הוא חידד לי את הצורך ברגולטור קבוע לנושא ההימורים החוקיים. ראינו בדיונים שהיו בעיות רבות באישור סוגי הימורים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x