• תפריט
דעות

שר האוצר הראה שוב עד כמה שחוק מעמד בנק ישראל

לכחלון לא באמת אכפת מה אמרה הנגידה. הוא לא מנסה להעביר לה אף מסר כי הוא באמת לא חושב שיש לו איזושהי סיבה לעשות כן

מיקי פלד 08:3910.01.17

אנשים של ניואנסים היו שמים לב לכך ששבוע לאחר שנגידת בנק ישראל קרנית פלוג אמרה שבעתיד יהיה צריך להעלות מסים, שר האוצר משה כחלון הודה שהוא שוקל להוריד מסים. אותם אנשי ניואנסים היו מנתחים את החלפת המסרים הזו בין שני קברניטי המשק בדקויות ששמורות למומחים שניתחו את המיקום של בכירי ברית המועצות על הבמה של מצעד צבאי. אבל במעמדו הנוכחי של בנק ישראל אין צורך בניואנסים. אין פה אפילו ניואנס, אלא התעלמות מוחלטת. לכחלון לא באמת אכפת מה אמרה הנגידה ומה היא חושבת שנכון לכלכלת ישראל. הוא לא מנסה להעביר לה אף מסר כי הוא באמת לא חושב שיש לו איזושהי סיבה לעשות כן.

 

כחלון לא רואה בקרנית פלוג כמי שיכולה לגרום לו נזק בציבור. היא לא נהנית מהמעמד הכמעט מיתי של הנגיד הקודם סטנלי פישר ואפילו לא מזה של יעקב פרנקל שקדם לו. אמנם לא בטוח שהמעמד של אלו היה מוצדק, אבל אין ספק שההשפעה של פלוג על הציבור ועל מקבלי ההחלטות היא לא התכונה הבולטת שלה. אם נדרשה לכך איזושהי תזכורת, היא הגיעה בשבוע שעבר בדמות הביקורת הקשה שהטיחו בה חברי ועדת הכספים של הכנסת על פעולותיה בתחומי צמצום הפערים בציבור והפיקוח על

הבנקים. ביקורת על פישר, לדוגמה, נאמרה לרוב כאילו מדובר בדיון אינטלקטואלי בין חברים. תוסיפו לכך שמלכתחילה פלוג לא היתה המועמדת המועדפת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ותקבלו מתכונת של יחסים עכורים. קשה לדעת אם המעמד של פלוג היה שונה אלמלא היתה לעומתית כל כך לתפיסה המקובלת על הממשלה הזו.

 

פלוג וכחלון. זה שמוריד וזו שמעלה פלוג וכחלון. זה שמוריד וזו שמעלה צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל

 

פלוג רוצה יותר מסים כדי לממן יותר שירותים חברתיים הדרושים להמשך הצמיחה במשק מבלי להעלות את הגירעון הממשלתי. כחלון פשוט רוצה להוריד מסים, ואם על הדרך אפשר גם לעשות כמה דברים יפים בבריאות ובחינוך אז נחמד, ואם אפשר לשמור על גירעון נמוך אז עוד יותר נחמד. אבל אלה בונוסים. הורדת המסים היא המטרה.

המעמד הציבורי של פלוג לא מרקיע שחקים כי בסופו של דבר כחלון צודק. כלומר הוא אולי רוצה להוריד מסים כי זה טוב לסקרים, אבל הוא מזהה נכון מה באמת מציק לציבור. לא הצפיפות בכיתות ולא התור לניתוחי החלפת מפרק ירך בבתי החולים מפריעים לציבור, אלא רק זה שמאוד יקר לחיות פה. כל עוד הבעיה הזו לא תיפתר, שאר הבעיות ימשיכו להיות שוליות.

 

ועוד דבר. פלוג אולי צודקת ברמה הכלכלית, אבל היא טועה כאשר היא קוראת להעלאת מסים. התקציב לא מתחלק לפי מה שנכון כלכלית אלא לפי עקרונות של כלכלה פוליטית. כלומר התקציב נקבע על ידי לחצים פוליטיים. יש יותר סיכוי שאותם עודפי הכנסות שאולי ייווצרו ויאפשרו את הורדת המסים יגיעו בסופו של דבר לא לבריאות, לחינוך ולהכשרה מקצועית אלא לעמותות שהשרים רוצים ביקרן, ליישובים כאלו ואחרים שהפוליטיקאים צריכים לצ'פר ובמילים אחרות, למקומות כמו ישיבות ולשאר סידורים שרק ירעו את המצב של המשק הישראלי ולא ישפרו אותו. אז אם ככה, עדיף כבר שנשלם פחות מסים.

 

 

ספר התקציב 2017-2018 - גרסת כלכליסט 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x