$
חברה וסביבה

השיא הסביבתי של אובמה: 2.2 מיליארד דונם מוגנים ו-22 פארקים לאומיים חדשים

הנשיא היוצא של ארה"ב הכריז על שטחים עצומים כאתרים לשימור - יותר מכל נשיא אחר בארה"ב. בשבוע האחרון הכריז על שני מתחמים ענקים ביוטה ובנבאדה, החשובים לאמריקאים-ילידים, כעל אתרי מורשת

שירות כלכליסט 19:2504.01.17
אחת המורשות הפחות מוכרות של נשיאותו של ברק אובמה היא ההישגים שלו בתחום שימור הסביבה. בשמונה שנותיו בבית הלבן, הכריז אובמה על בתי גידול בשטח כולל של מעל 2.2 מיליארד דונם כאתרים לשימור והגנה. מדובר על אזורים ארקטיים, יערות הרריים ושוניות אלמוגים שבהם מתגוררים זנים רבים של חיות וצמחים. יתרה מכך, אובמה הקים את שתי השמורות הימיות הגדולות בעולם, ואת השמורה המדברית השנייה הגדולה ביותר.

 

גולד בוט בנבאדה גולד בוט בנבאדה צילום: איי פי

 

בר'ס אירס ביוטה בר'ס אירס ביוטה צילום: איי פי

 

ציורי סלע עתיקים בבר'ס אירס ציורי סלע עתיקים בבר'ס אירס צילום: איי פי

 

ביחד, שטחי האדמה והים הללו מייצגים שטח הגדול פי 9 מבריטניה. פירוש הדבר שאובמה הגן על יותר בתי גידול טבעיים מכל נשיא אחר בהיסטוריה של ארה"ב. 

 

כמו כן הוסיף אובמה 22 פארקים חדשים למערכים הפארקים הלאומיים של ארה"ב, לעומת 6 שהקים קודמו בתפקיד ג'ורג' וו בוש.

 

עם זאת, לא כולם מרוצים מהמהלכים. הרחבת שמורה ארקטית בינואר 2015 הכעיסה את הרפובליקנים ואת תעשיית הגז והנפט, מאחר נמנעה מהם האפשרות לקדוח באזור. אפילו פעילים סביבתיים ביקרו את המדיניות. "הוא השקיע בנושא שינוי האקלים ושימור האדמות, אך לא השקיע בחיות הבר", אמר קירן סקלינג מהמרכז לגיוון ביולוגי. עם זאת באופן כללי ארגוני הסביבה עודדו את המהלכים. "כמובן, שתמיד נרצה עוד", הסביר ג'ון הוסיבר מגרינפיס.

 

בשבוע האחרון הכריז אובמה על שני מתחמי ענק בנבאדה וביוטה, כאתרי מורשת לאומיים - בר'ס אירס (אוזניים של דוב) וגולד בוט. בעקבות החלטתו של אובמה, האזורים האלה - החשובים לאמריקאים-ילידים -יהיו מוגנים מקידוחי נפט.

 

ההחלטות הללו הן חלק ממאמציו של אובמה להגן על המורשת הסביבתית שלו לפני השבעתו של דונלד טראמפ. בר'ס איר ביוטה כולל כ-5.4 מיליון דונם ובהם 100 אלף אתרים ארכיאולוגיים. בנבאדה, גולד בוט כולל 1.2 מיליון דונם ובהם סלעים מיוחדים, מאובנים ואפילו עקבות דינוזאורים שנתגלו לאחרונה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x