שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ענקית האנרגיה אינבנרג'י נכנסת למיזמים בישראל

החברה האמריקאית, המתמחה באנרגיה סולארית ורוח, חתמה על שיתוף פעולה עם דוראל: ישקיעו בתחנות חשמל בדרום הארץ 1.35 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 06:4917.11.16

חברת האנרגיה האמריקאית אינבנרג'י (Invenergy) מגיעה לישראל. ל"כלכליסט" נודע שחברת דוראל, המתמחה בקידום ותפעול מיזמי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם איבנרג'י בנוגע לפרויקטים סולאריים ורוח ברחבי הארץ.

 

 

מנכ"ל דוראל יקי נוימן אמר שהצדדים חתמו על הסכם שיתוף פעולה במספר פרויקטים, לרבות זה שאמור לקום בעמק המעיינות בקרבת בית שאן. "מדובר בפרויקטים שניכנס שם חצי־חצי. מדובר בתחנת הכוח שתקום בעמק המעיינות שתפעל בכוח גז בהספק של 320 מגה־ואט, ובצמוד אליה פרויקט סולארי שיפיק 70 מגה־ואט. ההשקעה שם נאמדת ב־1.2 מיליארד שקל. בנוסף תחנת הכוח הסולארית ביטבתה שאמורה להפיק 40 מגה־ואט בהשקעה של 150 מיליון שקל".

 

דניאל מנחם, מנהל פיתוח עסקי באינבנרג'י, אמר: "בחרנו לבצע את ההשקעה בשוק ביחד עם דוראל משאבי אנרגיה, לאחר שהתרשמנו עמוקות מהידע הטכנולוגי של אנשי החברה, איתנותה הפיננסית ובעיקר יתרונותיה היזמיים הבולטים בשוק הישראלי, שיאפשרו לתיאוריה להבשיל לכדי מציאות". 

מיכאל פולסקי, מייסד אינבנרג'י מיכאל פולסקי, מייסד אינבנרג'י

 

אינבנרג'י נוסדה ב־2001 על ידי מייקל פולסקי. והיא נחשבת לאחת מחברות האנרגיה הגדולות בצפון אמריקה, עם היקף פעילות של מיליארדי דולרים.

 

עד היום הקימה החברה מתקנים סולאריים ורוח בהספק מצרפי של כ־13.7 אלף מגה־ואט, מהם5,000 רק ברוח. לשם השוואה, מדובר בהספק ייצור שמשתווה לחזה של חברת החשמל הישראלית. החברה מעסיקה כ־700 עובדים עם פרויקטים ביפן ובאירופה (פולין וסקוטלנד).

 

תחום האנרגיה הסולארית בארץ סובל בשנים האחרונות מתת־השקעה חמורה, כשכל תוכניות הממשלה עד היום נכשלו. הממשלה הציבה לעצמה יעד שעד סוף 2014 כ־5% מייצור החשמל יהיה מאנרגיות מתחדשות, ועד סוף העשור היקף היצוא ה"ירוק" יגיע ל־10%. נכון להיום, היקף היצוא הוא רק כ־2.5%, כלומר המדינה פספסה את היעד שהיא הציבה לעצמה.

 

כדי להתמודד עם הבעיה השיקה רשות החשמל מכסת ייצור חדשה במהלך חירום עם יכולת ייצור של כאלף מגה־ואט.

 

דוראל משאבי אנרגיה, זרוע הייזום בתחומי האנרגיה של קבוצת דוראל, נמצאת בשליטתם של היזמים אלון קסל ודורי דוידוביץ' (90%). לאחרונה נחשף ב"כלכליסט" שהיא השלימה מכירת 10% ממניותיה לקיבוץ יטבתה, בעסקה ששיקפה לדוראל משאבי אנרגיה שווי חברה של 150 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x