$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הפועלים ודויטשה בנק: נתקשה לממן תחנות כוח חדשות

בעקבות הודעת רשות החשמל שבחודש הקרוב יוגדלו עלויות התחזוקה של התחנות הפרטיות, פנו הבנקים לרשות בבקשה להקפיא את המהלך

ליאור גוטמן 08:0310.11.16

בנק הפועלים ודויטשה בנק הגרמני פנו בחודש שעבר כל אחד בנפרד לרשות החשמל בדרישה להקפיא את עדכון התעריפים שמתוכנן להיערך עוד החודש — כך נודע ל"כלכליסט".

 

לטענת הבנקים, עדכון תעריף החשמל אולי ייטיב עם המשק, אבל שני הבנקים, כגופים מממנים עיקריים להקמת תחנות כוח פרטיות, יתקשו לעמוד בעלויות המימון של תחנות הכוח הפרטיות הקיימות ושל אלה שיוקמו בעתיד.

 

עדכון תעריף החשמל המתוכנן ייעשה בשני רבדים. האחד נוגע לצרכן הפרטי, וכאן מדובר בירידה מינורית של 0.77% בתעריף השוטף. העדכון השני נוגע לתחנות הכוח הפרטיות. עד כה חברת החשמל נשאה לבדה בעלויות התחזוקה וההפעלה של מערכת הולכת החשמל הארצית, אף שהתחנות הפרטיות השתמשו בתשתיותיה. לפי נתוני החברה לרבעון השני של 2016, חלקו של הייצור הפרטי כבר הגיע ל־29%. על כן החליטה רשות החשמל להטיל גם על התחנות הפרטיות את עלויות תחזוקת מערכת ההולכה, ומעתה הן יצטרכו על כך לשלם 300–400 מיליון שקל בשנה. 

דויטשה בנק (ארכיון) דויטשה בנק (ארכיון) צילום: בלומברג

 

כעת מוחים בנק הפועלים ודויטשה בנק בטענה שכגופים המממנים של התחנות הפרטיות הם יישאו בתעריף החדש בשני אופנים. האחד, התחנות יחזירו את חובן לאותם גופים בפריסה לטווח זמן ארוך יותר; האחר, הבנקים מקצים את המימון בהתאם לחישוב עלויות מסוים, ועכשיו, משום שעל התחנות הפרטיות לשלם יותר, יהיה על המממנים להעמיד סכום גדול יותר. השימוע בעניין מתקיים בימים אלה.

 

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שהבנקים קובלים על הערכות רשות החשמל באשר לתחנות הפרטיות. כך למשל, עלויות הגיבוי של מערכת החשמל הארצית (למקרים שבהם הביקוש לחשמל גבוה וחברת החשמל נאלצת להפעיל את כל התחנות הפרטיות) מחושבות בהתאם לעלייה של כ־70% בהוצאות. ואולם, בקיץ האחרון הטמפרטורה היתה נמוכה מהצפי וכך גם צריכת החשמל, והתחנות הפרטיות נשאו בכ־200 מיליון שקל — שלא לצורך, לתפיסתן. כמו כן, הבנקים טוענים כי חברת החשמל הניחה שהפחם ישמש ל־60% מהייצור שלה, אך בפועל היקף השימוש בו היה 52%, ותחנות הכוח הפרטיות נאלצו לסבסד זאת.

 

רשות החשמל מסרה בתגובה: "הרשות מקיימת סדרת פגישות עם כל הגורמים המבקשים להבין לעומק את דבר השימוע על העדכון השנתי לשנת 2016. לבקשתם, לקראת סוף החודש מליאת הרשות תשמע את דבריהם בכך בישיבה ייעודית".

 

הפועלים ודויטשה בנק סירבו להתייחס.

x