$
בארץ

ועדת הכספים אישרה העברות של 7 מיליארד שקל - 4.8 מיליון שקל לצרכי ביטחון

בין ההעברות גם: 33.8 מיליון שקל למשרד השיכון שלמעלה ממחציתה תשמש להגברת האבטחה במזרח ירושלים ו-1.5 מיליארד שקל למשרד התחבורה למימון תחזוקת מערכות וקרונות ברכבת וקידום מכרזי הרכבת הקלה

רוני זינגר 19:3818.09.16

ועדת הכספים אישרה הבוקר העברות תקציביות בגובה של כ-7 מיליארד שקל, מתוכן 4.8 מיליארד לצרכי ביטחון, אשר פרטיה יפורטו באוזני הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

 

גם בפגרת הכנסת מתכנסת ועדת הכספים אחת לזמן מה לאשר שורה של פניות להעברות תקציביות בין משרדים ומשנה לשנה באותו משרד. בתחילת הדיון השתתפו רק יו״ר הוועדה משה גפני וח"כ סתיו שפיר, שהוגת שלא להחמיץ דיוני העברות תקציביות: "שמישהו יעדכן את הקואליציה שרק אני והיא פה. שיהיו בעניינים", קרא גפני לעבר עוזריו לאחר שאף חבר כנסת נוסף לא התייצב.

 

עד מהרה הצטרפו גם ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ וח"כ מיקי לוי.

 

ח"כ סתיו שפיר ח"כ סתיו שפיר צילום: עומר מסינגר

 

על השולחן כאמור נידונה בעיקר בקשת הביטחון להעברה של 4.8 מיליארד שקל, העברה שפרטיה כאמור יאושרו בקרוב על ידי הוועדה המשותפת לכספים ולחוץ וביטחון. מתוך ההעברה שאושרה לביטחון, תוספת לתקציב הביטחון, 2.11 מיליארד שקל הם תוספת רגילה ועוד 2.68 מיליארד שקל הם למעשה הרשאה להתחייב - כלומר לרכש עתידי.

 

רע"ן תקציבי אג"ם במשרד הביטחון, סא"ל אלון בדש, הסביר את המקורות להעברה תקציבית זו: "מתשלומי ריבית וגמלאות שלא נוצלו בהתאם להערכות ההוצאה ל- 2015 – 2016. הסכומים שאמורים היינו לשלם בגין ריביות וגמלאות והתפנו כמקור תקציבי עתה, הם של 1.7 מיליארד שקל ריביות ועוד 300 מיליון שקל מכספי פיצויים וגמלאות. ויש עוד 138 מיליון שקל מהפיקדון של חוק חיילים משוחררים שלא נוצל. יש לציין ששום חייל משוחרר לא נפגע מכך והרוב המוחלט של החיילים המשוחררים אכן מנצל את כספי הפיקדון בסופו של דבר לקראת תום 7 שנים ממועד השחרור". כאמור, ההסברים המפורטים להעברה תקציבית זו יינתנו בוועדה המשותפת.

 

עוד אישרה הוועדה גם העברה של 1.15 מיליארד שקל למשרד התחבורה לצורך מימון תחזוקת המערכות והקרונות ברכבת ישראל וכן למימון ביצוע וקידום המכרז להפעלה מקדימה של קו הרכבת הקלה, הקו האדום במטרופולין דן לתקופה של עשר שנים.

 

כמו כן אישרה הוועדה העברת 33.8 מיליון שקל למשרד הבינוי והשיכון, מתוכם 19 מיליון שקל לתגבור תקציב האבטחה במזרח ירושלים, שנעשה במידה רבה ע"י חברות פרטיות. ההעברה הזו עוררה ויכוח בין חברי הוועדה. ח"כ סתיו שפיר הביעה התנגדות להעברה ודרשה שמשימת האבטחה תוטל על המשטרה ללא עלויות נוספות למימון חברות פרטיות. יו"ר הוועדה גפני וכן סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי הגיבו: "יש לאשר את זה, אחרת המשמעות היא להותיר את האזרחים שיושבים שם ללא אבטחה". ח"כ לוי אף ציין, שמניסיונו הוא יודע, ש"המשטרה לא מאבטחת את התושבים באזור אלא רק חברות פרטיות מזה זמן רב. לו הייתי יודע שהמשטרה תעשה זאת הייתי מתנגד להעברה התקציבית הזו".

 

עוד אישרה הוועדה העברות תקציביות גם לחיזוק הפריפריה החברתית בהתאם לסדרי עדיפויות לאומיים כפי שנקבעו, לחיזוק ושיקום שכונות, לפיתוח מבני ציבור, קהילה ודת ברשויות מקומיות, לתגבור אבטחת מוסדות חינוך ועוד.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x