$
בארץ

שוב דחייה במכרז להעתקת מכלי האמוניה מאזור חיפה; יסגר בסוף ספטמבר

חלק מהמתמודדים במכרז כבר מתלוננים, אבל במשרד להגנת הסביבה טוענים - זה נעשה לבקשת המגישים. לזוכה במכרז תוענק רשת ביטחון של כ-480 מיליון שקל, ומענק הקמה של כ-240 מיליון שקל

ליאור גוטמן 14:0310.08.16

המשרד להגנת הסביבה דוחה שוב את מועד הגשת ההצעות להעתקת מכלי האמוניה מאזור מפרץ חיפה לנגב. על אף שהדחייה היא מינורית - מתחילת חודש ספטמבר ל-26 בחודש הבא, חלק מהמתמודדים במכרז כבר מלינים שהם מתקשים לעקוב אחרי המכרז.

 

בסוף חודש יוני נדחה המכרז לתחילת חודש ספטמבר הקרוב, והיום כאמור הוא נדחה שוב ל-26.9. בתגובה לתלונות המגישים טוענים במשרד להגנת הסביבה שדחו פעם נוספת את סגירת המכרז לבקשת המגישים עצמם, שביקשו עוד כמה שבועות כדי ללמוד את תנאי המכרז החדשים. "לאחר קבלת ההצעות הסופיות ובחינתן, תפרסם ועדת המכרזים הבין-משרדית את זהות הזוכה במכרז בלוח זמנים קצר ככל האפשר", מסכמים שם.

 

 

מיכלי האמוניה במפרץ חיפה מיכלי האמוניה במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

במשרד מזכירים שהמדינה תעניק רשת ביטחון של כ-480 מיליון שקל ליזם, זאת כדי לגבות את רכישות האמוניה המתוכננת על ידי מפעלי הכימיקלים השונים שיחפצו בכך. הערבות גובשה בימיו האחרונים לכהונתו של השר לשעבר אבי גבאי, והיא נותרה ללא שינוי. עוד מזכירים במשרד להגנת הסביבה שמכיוון שהמתקן החדש לייצור אמניה ממוקם בנגב הוא זוכה אוטומטית למענק הקמה של כ-240 מיליון שקל.

 

עם זאת, המדינה בחרה שלא להתערב במחיר הגז כיוון שחלק מהמתמודדים במכרז הגישו מסמכים למשרד לפיהם אין להם בעיה להתקדם במכרז גם עם התמחור המקומי (מחיר תקרה של 4.7 דולר ליחידת אנרגיה).

 

עמותת צלול מסרה בתגובה, כי היא "מצפה מהמשרד להגנת הסביבה לגלות אומץ ויושר להפסיק לאחז את עיני הציבור ולהודות בכשלון המכרז. לחליפין דורשת צלול מהממשלה להודיע על סגירת המיכל לאלתר. שלוש שנים עברו מאז החלטת הממשלה על פרסום המכרז וסגירת המיכל המסוכן בחיפה. שלוש שנים בהן איום הטילים רק גבר. אסור להמשיך לסכן את חיי תושבי הצפון".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x