שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

הצעת חוק חדשה: הקלות לעסקים חדשים בהטלת קנסות

המטרה היא לעודד עסקים בתחילת דרכם, להגדיל את סיכויי הישרדותם ולאפשר להם "תקופת הסתגלות" להיכרות עם החובות והמגבלות המוטלות עליהם

עו"ד משה אורן 09:5208.08.16

בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש שעושות רשויות מנהליות בהטלת עיצומים כספיים (קנסות) והמגמה היא להעדיף מנגנון זה על פני האכיפה הפלילית. הסיבה לכך היא היעילות והמהירות של הסנקציה המנהלית לעומת זו הפלילית, הרצון להפחית את העומס על מערכת בתי המשפט ויתרונות ההליך המנהלי בהסדרת התנהגות האזרח ללא ה"סטיגמה" הנלווית לענישה פלילית.

 

שינוי זה הביא לצורך להסדיר את אופן הטלת העיצומים הכספיים על ידי הרשויות על מנת שהיישום יהיה אחיד ושוויוני כלפי כל אדם. הצעת חוק "אכיפה מנהלית והקלות לעסקים חדשים" שפורסמה השבוע על ידי משרד המשפטים קובעת פרוצדורה אחידה שתחול בכל פעם שרשות מבקשת להשתמש בסמכותה להטיל עיצום כספי, לקבל מהאזרח התחייבות להימנע מהפרת חוק או לשלוח לו התראה מנהלית.

 

כך למשל, בטרם הטלת עיצום כספי על הרשות לשלוח הודעה לאזרח בה היא מציינת בפניו מהי הוראת החוק שהופרה וכי בכוונתה להטיל עליו עיצום כספי. האדם שקיבל את ההודעה רשאי להעלות טענות בכתב בפני הרשות והיא תשקול את טענותיו ותחליט אם להטיל את העיצום בכל זאת, בסכום מלא או מופחת.

 

במסגרת הצעת חוק זו נקבעו הוראות מיוחדות המגבילות את סמכות הרשויות להטיל עיצומים כספיים על עסק חדש. הצעת החוק מיישמת למעשה חלק מהחלטת הממשלה מדצמבר 2015 שאישרה הקלות לעסקים חדשים במטרה "לגבש ולהפעיל תכנית לעידוד פעילותם של עסקים חדשים על מנת לסייע לעסקים אלו לבסס פעילות בת קיימא, להגדיל את שיעורי השרידות שלהם ולהרחיב את התעסוקה".

 

משרד המשפטים משרד המשפטים צילום: מיקי אלון

 

לפי הצעת החוק, עסקים הפועלים שנים ספורות שהיקף פעילותם העסקית עדיין נמוך יזכו להקלות בהטלת עיצומים כספיים. "עסק חדש" מוגדר כעסק שפועל פחות מ-5 שנים ושלבעל השליטה בו או לבני משפחתו לא הייתה בעבר שליטה בעסק נוסף באותו תחום.

 

על פי ההצעה, כאשר רשות מנהלית סבורה כי עסק חדש ביצע הפרה כלשהי של החוק ומדובר בהפרה ראשונה, עליה להימנע מלהטיל עליו עיצום כספי ולשלוח לו במקום זה הודעה שבה יובהר לו כי ביצע עבירה.

 

כאשר העסק ביצע הפרה שנייה של אותו חוק, הרשות עדיין תימנע מהטלת עיצום כספי ותשלח לו התראה מנהלית במקום. מדובר בהליך מקל יותר בו הרשות מזהירה את עובר העבירה כי אם ימשיך לבצע אותה הוא יהיה צפוי לעיצום כספי.

 

עוד נקבע כי כאשר מוטל עיצום כספי על עסק חדש סכום הקנס לא יעלה על 5% ממחזור העסקאות השנתי של העסק, בשנתיים הראשונות לפעילותו. בשלוש השנים שלאחר מכן סכום הקנס לא יעלה על -7% ממחזור העסקאות.

 

בהצעה נקבעו מספר חריגים. כך למשל, היא לא תחול ביחס לחוקים בהם יש חשיבות מוגברת לשמירה על האינטרס הציבורי או במקרים בהם הנסיבות מצביעות על שיטתיות ותכנון בהפרות החוק ואשר היקף הנזק שנגרם או שעשוי להיגרם כתוצאה מההפרה גבוה במיוחד.

 

ההצעה החדשה היא בשורה משמעותית ליזמים מתחילים. אם וכאשר החוק יאושר ניתן להניח כי "מרווח הנשימה" שנקבע בו יאפשר לבעלי העסקים ללמוד את המרחב החוקי בו הם פועלים ללא הקנס הכספי הכבד הנלווה לכך, ועל ידי כך לשגשג ולצמוח.

 

לתזכיר החוק

 

* עורך דין משה אורן עוסק במשפט מסחרי ובליווי עסקי של חברות ועסקים

 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x