$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

למרות התנגדות החשכ"לית: יוגב מוביל מכירת תעש לאלביט

מנהל רשות החברות אורי יוגב הוביל אתמול החלטה בוועדת המכרזים לפיה יש להתחיל במו"מ עם אלביט לרכישת תעש, נגד עמדתם של החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו והיועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג. זאת למרות שעל פי חוק מכירת נכס מדינה מחייבת אישור של החשכ"ל

גולן חזני 10:5802.08.16

התפתחות דרמטית במכרז תעש: אורי יוגב, מנהל רשות החברות, הוביל בישיבה אתמול (א') של ועדת המכרזים החלטה להתחיל במו"מ עם אלביט מערכו, על רכישת החברה. ההחלטה עברה למרות ההתנגדות של החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, שטענה כי יש לבצע בדיקות נוספות לפני שיוצאים למו"מ.

 

בישיבה היו חילופי דברים קשים בין יוגב לעבאדי, ובסופו של דבר התעקש יוגב להעלות את הנושא להצבעה. יוגב, ביחד עם סגנו מאיר שמרה, והיועצת המשפטית של רשות החברות, תמכו בהצעה, ואילו עבאדי והיועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, התנגדו, כך שההחלטה עברה ברוב זעום של קול אחד.

 

לאחרונה השלימו שני מעריכי השווי החדשים לתעש את הערכות השווי לחברה, ואלה עומדים על 1.6 מיליארד שקל. עבאדי סבורה שיש למכור במחיר גבוה יותר. ההחלטה הפורמלית היא להתחיל במו"מ, שאותו יוביל צוות שנקבע זה מכבר, וכולל את יוגב, אמיר הלוי ראש אגף תקציבים, ומסינג עצמו. 

מימין שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד מימין שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד צילום: עומר מסינגר, PORT2PORT

 

 

יצויין כי חוקית לא ניתן למכור נכס של המדינה ללא אישור של החשכ"ל, כך שלא ברור מה יהיה טיבו של המו"מ שיתנהל בשעה שגם באלביט יידעו שהחשכ"לית לא נותנת ברכתה למהלך.

 

בין יוגב לשר האוצר משה כחלון קיים סכסוך מתמשך, על רקע רצונו של כחלון להדיח את יוגב. מבקר המדינה שלח השבוע מכתב חריף נגד יוגב והתנהלותו, בעקבות בדיקה שקיים בעניינו.

 

 

אורי יוגב, מנהל רשות החברות. פתח חזית חדשה אורי יוגב, מנהל רשות החברות. פתח חזית חדשה צילום: אוראל כהן

 

לאחר חשיפת ההחלטה מהישיבה אתמול, הבוקר ב"כלכליסט", אמרו גורמים במשרד האוצר כי המנכ"ל שי באבד, יודיע היום ליוגב על עצירת ההפרטה.

 

אולם, למרות הודעות דומות בעבר, לא נעצרה ההפרטה ויוגב המשיך בהליך, ונראה כי התהליך ייעצר רק אם שר האוצר עצמו, משה כחלון, יכנס לעובי הקורה ויודיע כי החליט לעצור את ההפרטה. במקרה כזה יצטרך כחלון גם לקחת על עצמו את האחריות להשלכות השונות של עצירת התהליך, כולל ההפסדים המתמשכים של תע"ש, העלות שלהם לקופת המדינה, ועלות הליך ההפרטה עצמו.

 

ועדת המכרזים החליטה אתמול כי לאחר סיום המו"מ עם אלביט יחזור הנושא לדיון בועדה ולהחלטה סופית אם למכור את החברה ולבצע את העיסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x