$
בארץ

הגז הנוזלי המיובא התייקר: עבר את מחיר הגז מתמר

ל"כלכליסט" נודע כי בעסקה האחרונה שסגרה חברת החשמל מחיר הגז הנוזלי עלה ב־5% לפחות. זאת לאחר שברבעון הקודם הוא צנח לשפל של 6 דולר, נמוך מזה שמשווקת תמר

ליאור גוטמן 08:3828.07.16

מחיר הגז הנוזלי, שאותו רוכשת חברת החשמל כגיבוי לאספקת הגז הקבועה ממאגר תמר, התייקר ב־5%–13% לעומת מחירו ברבעון השני של 2016, שהגיע אז לשפל חריג של של 6–6.5 דולר ליחידת אנרגיה, כולל עלויות הובלה ואחזקה - זול יותר מהמחיר שבו היא רוכשת מהמאגר המקומי תמר (6.2 דולר), דבר שהביא לביקורת על מתווה הגז שגיבשה המדינה והמונופול בתחום.

 

מחיר הגז הנוזלי המיובא עומד כעת על 6.8 דולר ליח' אנרגיה - כלומר עקף את המחיר מתמר. ובכל זאת תמשיך חברת החשמל לייבא גז נוזלי משום שייעודו לשמש את המשק הישראלי בשעת חירום או השבתה באסדה של תמר.

 

חברת החשמל מייבאת גז נוזלי עבור אוניית הגיזוז שלה, המחזירה את מצב הצבירה הקודם של הגז הנוזלי, ופועלת מאז תחילת 2013 מול חופי חדרה. האונייה מחוברת למצוף ימי ואל מערכת הובלת הגז אל החוף.

 

 

בשנה האחרונה מקדמת המדינה יחד עם חברת החשמל אפשרות להקים מערכת גיבוי נוספת, בעלות של 600 מיליון עד מיליארד שקל. במשרד האנרגיה כבר החלו באמצע השנה שעברה לקדם את הנושא, כאשר ההחלטה תתקבל בהתאם להחלטה הסופית על הפיתוח של שדה לוויתן, בסוף השנה הזאת: ככל ששדה לוויתן יצליח לספק גז עד סוף 2019, הסיכוי להקמת מערכת נוספת תרד, ולהפך.

 

מחברת החשמל סרבו להתייחס ספציפית לתמחורים השונים ומסרו בתגובה ש"כל תיאוריה לפיה היבוא נועד להחלפת גז המקומי או רכש מהיר בשל מחיר נמוך, מטעה ביסודה. הגז המיובא מיועד לשמש גיבוי בזמן תקלה באספקה מתמר וכן עבור שיאי ביקוש מעבר ליכולת תמר. הרכישה מתבצעת על־פי תחזיות ייצור החשמל ולשם שמירה על מלאי זמין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x