$
מוסף 28.07.2016
שאלות מוסף 28.7.16 ראש

זובין מהטה: "הדבר הכי לא תרבותי שקרה כאן הוא שרת התרבות שלכם"

זובין מהטה אמר את הדברים לכתב "מוסף כלכליסט" בסיומו של קונצרט שיזם למען ילדים פלסטינים חולים במלון אלמא בזכרון יעקב. בעלת המלון לילי אלשטיין אמרה: "מירי רגב היא תופעה חולפת שתיעלם. ההיסטוריה תזכור את כל האמנים שהאשה הקטנה הזאת התעמרה בהם"

ארי ליבסקר 19:5029.07.16
ביום חמישי שעבר הצפנתי למלון הבוטיק אלמא בזכרון יעקב, שבו נערך קונצרט התרמה למען עמותת "בדרך להחלמה". העמותה מפעילה מערך מתנדבים להסעת חולים פלסטינים, בעיקר ילדים, מהמחסומים אל בתי החולים בישראל. לכבוד האירוע הוקמה תזמורת מיוחדת של נגנים יהודים וערבים, ועל הקונצרט ניצח המאסטרו הבינלאומי זובין מהטה, המתנדב אף הוא בעמותה. במהלך הערב הוקרן סרט שבו מתועד מהטה נוסע למחסום בשכם ומסייע בהבאת ילדה חולת סרטן לבית חולים יחד עם הוריה.

 

מלון אלמא הוא שחזור מרשים של בית ההבראה הישן של מבטחים, שתכנן האדריכל יעקב רכטר. הוא שוכן על צלע הר הכרמל וצופה לים, ובשעות השקיעה הוא נהנה מיופי מיוחד. הבניין שייך למיליארדרית לילי אלשטיין, אמו של אמיר אלשטיין ומהנציגות הבולטות של האצולה העסקית והתרבותית הוותיקה. אלשטיין השקיעה במקום קרוב ל־480 מיליון שקל, והיא מציגה בו את אוסף האמנות המרשים שלה. ועוד לא דיברנו על אולם הקונצרטים מחופה העץ, שהושם בו דגש מיוחד על אקוסטיקה ויש בו מערכת תאורה משוכללת, וילונות מיוחדים, מסך קולנוע ועוגב ייחודי. אבל, אם להיות כנים, היה לי קצת קשה להתרכז בכל זה.

הקונצרט במלון אלמא הקונצרט במלון אלמא צילום: טל גליק

 

באותו יום נזף שר הביטחון ליברמן במפקד גלי צה"ל אחרי שזה העז לשדר תוכנית על מחמוד דרוויש, ואף השווה את יצירתו של המשורר הפלסטיני ל"מייף קאמפף". היה קשה לחשוב על חוויה מנוגדת יותר לכך מאשר ביקור באולם הקונצרטים שהיה, סליחה על הביטוי, מלא בשמאלנים.

 

הקונצרט עצמו היה מרגש, וכלל מופע מיוחד של ילדים פלסטינים ש"בדרך להחלמה" מסייעת להם. אחר כך עלה לבמה והודה למתנדבים מייסד העמותה והעומד בראשה יובל רוט, שהחליט להקדיש את חייו לקידום השלום, אחרי שב־1993 אחיו אהוד נחטף ונרצח ברצועת עזה.

 

בתום הקונצרט נערך קוקטייל שבו נכחו בין השאר שגריר הולנד ושגרירת סלובניה, ואני מצאתי זמן לשוחח עם לילי אלשטיין על ענייני אמנות, תרבות וצנזורה.

 

אלשטיין אמרה: "מירי רגב היא תופעה חולפת. איש לא יזכור את האשה הזאת אחרי שהיא תיעלם, והיא תיעלם. ההיסטוריה, לעומת זאת, תזכור את כל האמנים שהאשה הקטנה הזאת התעמרה בהם". על פרשת ליברמן־דרוויש היא הוסיפה: "שר הביטחון לא קרא את 'מיין קאמפף' מימיו. הוא פשוט לקח, לדעתי, את הצעתו של יועץ תקשורת ממולח שהסביר לו כיצד לזכות בכותרות".

 

זובין מהטה ולילי אלשטיין זובין מהטה ולילי אלשטיין צילום: טל גליק

 

שאלתי את אלשטיין כאספנית אמנות מה היא חושבת על החלטתה מעוררת המחלוקת של נשיאת שנקר יולי תמיר, שצנזרה תמונה שבה הודבק ראשה של השרה איילת שקד על ציור של אשה עירומה. "לצערי זו הוכחה עצובה שגברת תמיר אינה מבינה באמנות, ואינה צריכה להתערב בעניינים שהיא אינה מבינה ושאינה קשורה אליהם", היא תקפה.

 

גם זובין מהטה עצמו לא בדיוק הרעיף מילים חמות על מירי רגב. "הדבר הכי לא תרבותי שקרה לכם כאן הוא שרת התרבות שלכם", פסק המנצח. "היא אינה תורמת לתרבות בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x