$
משפט

בלעדי לכלכליסט

הפרקליטות: לחלט רכוש בשווי 20 מיליון שקל של הרב מצגר

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר מואשם כי קיבל שוחד בשווי 8 מיליון שקל, ומתוכם נטל לכיסו 5 מיליון שקל. הפרקליטות דורשת לחלט שמונה דירות הרשומות על שמם של מצגר וילדיו וכן חשבונות בנק, פוליסות ביטוח וקרנות השתלמות בשווי מיליון שקל. עוה"ד של מצגר: "אין סמכות לחלט נכסים ששוויים גבוה משווי רווח העבירות בהן מורשע הנאשם"

זוהר שחר לוי 07:1517.07.16

הפרקליטות דורשת להקפיא את כל נכסיו של הרב הראשי לשעבר, יונה מצגר, הנאשם בקבלת שוחד, וכן את הנכסים של ילדיו. שוויים של הנכסים נאמד ב־20 מיליון שקל. מנגד טוענים סנגוריו של מצגר כי מדובר בענישה קולקטיבית ללא משפט. 

בין הנכסים שנתפסו על ידי המשטרה והפרקליטות מבקשת לחלט שמונה דירות, בהן דירות בצפון הישן בתל אביב, בירושלים, בבני ברק ובבאר שבע. בנוסף נתפסו חשבונות בנק, פוליסות ביטוח וקרנות השתלמות ובהם כמיליון שקל.

 

כתב האישום נגד הרב מצגר, המייחס לו עבירות חמורות של שוחד, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה, הוגש בחודש אוקטובר האחרון על ידי פרקליטות מחוז ירושלים. הרב מצגר מואשם בקבלת שוחד שעה שכיהן כרב הראשי לישראל בסכום של כ־8 מיליון שקל שמתוכם נטל לכיסו כ־5 מיליון שקל. כתב האישום כולל חמש פרשות שונות הכוללות את "פרשת הגיורים" שבה על פי הפרקליטות קיבל הרב טובות הנאה מתושבי חוץ שביקשו להתגייר. חיים אייזנשטט, נהגו האישי של הרב, החשוד כי סייע לו בקבלת כספי השוחד, גויס כעד מדינה.

 

עוד בטרם החל משפטו של מצגר הגיבו סנגוריו, עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד, לכתב אישום בטענות חריפות כשלשיטתם יש לבטלו משום שהעובדות המתוארות בו אינן מהוות עבירה. "התנהלה חקירה מגמתית", כתבו עורכי הדין לבית המשפט, ואף טענו כי החוקרים "הלכו שבי אחר עד המדינה מתוך רצון לבנות תיק נגד הרב הראשי".

 

עורכי הדין גבאי ופריד פנו לפני כחודשיים לבית המשפט בדרישה לשחרר את הרכוש שנתפס בשל היעדר סמכות. לפי הסנגורים, מדובר בפגיעה קשה בזכות הקניין של הרב. לטענתם על פי כתב האישום, הרב מצגר נטל לכיסו 5 מיליון שקל מכספי השוחד, בסכום המשוערך כיום בכ־7 מיליון שקל. לעומת זאת, הרכוש שהוחרם ובקשת החילוט נוגעים לנכסים ששוויים מגיע לידי כ־20 מיליון שקל. "אין סמכות לחלט נכסים ששוויים גבוה משווי רווח העבירות בהן מורשע הנאשם", כתבו השניים לבית המשפט.

 

מימין: עוה"ד גבאי ופריד מימין: עוה"ד גבאי ופריד צילום: יוסי זליגר

 

סנגוריו של מצגר מסרו: "נעמוד על דרישות ההגנה לבטל את תפיסת הנכסים שננקטה. מדובר במהלך שיביא את הרב למשבר כלכלי חמור, בצעד שהוא יותר ענישה מאשר מהלך מהותי ונדרש מקורם של הכספים בחסכונות ועמל רב שנים של הרב ורעייתו, על פי כל דין וחוק".

 

לאחרונה נעשה ניסיון להגיע להסכמות בין סנגוריו של מצגר לבין הפרקליטות, אולם אלו הודיעו לבית המשפט כי "הליך ההידברות לא צלח" ומשכך השבוע צפוי השופט להכריע בסוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x