שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

היועמ"ש מסרב לפתוח את חוזה הגז של חברת החשמל, בנימוק שמתווה הגז יתרסק

תשובתו של היועמ"ש מגיעה בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה לפני שנתיים ע"י לקוח שטען כי מחיר הגז שחברת החשמל חתמה עליו מול שותפות תמר הוא גבוה באופן קיצוני

ליאור גוטמן ותומר גנון 22:3127.06.16

ביום שראש הממשלה בנימין נתניהו מודיע ברוב חוצות שהוא רוצה למכור גז לטורקיה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבלייט הודיע לבית המשפט המחוזי במחוז מרכז לוד שהוא מסרב לפתוח את חוזה הגז העקום של חברת החשמל, מחשש שפעולה כזו תמוטט את מתווה הגז כולו.

 

תשובתו של מנדלבליט, באמצעות עורך הדין אורי קידר וליפז סרוסי-קידר מפרקליטות מחוז מרכז, מגיעה לאחר שהוא עצמו ביקש להסיר את התביעה על הסף, מנימוקים ששמורים עמו. מדובר בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה לפני כשנתיים על ידי עמוס ניזרי, לקוח של חברת החשמל, שטען שמחיר הגז שחברת החשמל חתמה עליו בזמנו מול שותפות תמר הוא גבוה ומופרז באופן קיצוני.

אביחי מנדלבליט אביחי מנדלבליט צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

 

חוזה חברת החשמל נחתם ב־2012, לאחר ששותפות הגז "תמר" כבר הייתה מונופול. תמחור הגז הוא 5.04 דולר ליחידת אנרגיה, עם שתי הצמדות שמייקרות את התמחור. בשורה התחתונה, מחיר חוזה הגז של חברת החשמל נמצא במגמת עלייה מתמדת, ומשפיע לרעה על תעריף החשמל.

 

"מתווה הגז הממשלתי עורך איזון עדין ביותר בין האינטרסים השונים מתוך ראיית התמונה הכללית...והיא יצירת התנאים לפיתוח מאגר לוויתן. בהתאם לכך, מתקיימים יחסי גומלין ברורים ובלתי נפרדים בין הוראותיו השונות של המתווה, המהווה מכלול אחד שלם, שעולה על סך חלקיו", אומר מנדלבליט, ומחדד שהורדת המחיר כפי שמבקש התובע "עלולה להביא לפגיעה קשה ביכולת הפיתוח של מאגרים חדשים, למנוע כניסה של מתחרים חדשים ולשמוט את הקרקע מתחת למתווה כולו".  

 

יצוין שבתביעה הייצוגית נגד שותפויות הגז הועלו שתי טענות מרכזיות. הראשונה, נוגעת לכך שהמחיר הגבוה שגובות החברות הוא בניגוד לחוק משק החשמל. לפי החוק, רשות החשמל תקבע את התעריפים על בסיס עקרון העלות, וכל מחיר ישקף את עלות השירות המסוים. התובעים טוענים שהמחיר הגובה והלא מפוקח על הגז הוא בניגוד לחוק זה. הטענה השנייה נוגעת לכך שהשותפויות עוברות לכאורה על חוק ההגבלים העסקיים, בכך שהן מנצלות את מעמדן המונופוליסטי לרעה וגובות מחברת החשמל מחיר מופרז על הגז. היועמ"ש בחר שלא להתייחס לנושא בעמדתו והוסיף ש"בבקשה לאישור התובענה הייצוגית עולות סוגיות רבות, משפטיות ועובדתיות. לפיכך אין באי התייחסות לסוגיה מסוימת משום הסכמה לטענות הנטענות על ידי מי מהצדדים".

 

היועמ"ש טוען שיש לסלק את התביעה על הסף מאחר ומתווה הגז אסר על פיקוח מחירים או פתיחת חוזים קיימים, ומאחר ופעולה שכזו עלולה למוטט את מתווה הגז כולו שהושג במאמץ רב, יש לדחות את בקשת העותרים על הסף, ולא לדון בה כלל.

 

עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי, שמייצגים את התובע הייצוגי מסרו בתגובה כי ״בעמדתו מודה למעשה היועמ"ש כי המחיר שבו מוכרות שותפות תמר את הגז הטבעי לחברת החשמל הינו מחיר מופרז. אלא שלשיטתו, על כולנו לשלם מחיר מופקע וגזלני עבור החשמל, שכן הבקשה לאישור התביעה הייצוגית תסכל את מתווה הגז" ותרתיע משקיעים עתידיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x