$
בארץ

לראשונה זה 50 שנה: קרן קנט מקפיאה ביטוחים לחקלאים בגלל הקפאת התמיכה הממשלתית

עד כה, המדינה השתתפה בביטוח נזקי הטבע לחקלאים בהיקף שנע בין 35%-80%, והחקלאים שילמו את השאר. ביולי אמורים להתחדש הביטוחים ובהעדרם החקלאים ייקחו על עצמם סיכון לספוג נזקים של עשרות מיליוני שקלים

רחלי בינדמן 12:3405.06.16

לראשונה זה -50 שנה, קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, הודיעה למשרדי האוצר והחקלאות ולארגוני החקלאים כי היא מקפיאה את הביטוחים נגד נזקי הטבע בחקלאות החל מחודש יולי. ההודעה באה על רקע החלטת דירקטוריון החברה לאור העובדה כי המדינה הודיעה שהתקציב עבור השתתפותה בביטוחים כנגד נזקי הטבע לשנת 2016 אזל והיא לא תעביר את חלקה בביטוחים העתידיים. להערכת החברה מדובר במחסור תקציבי של כ-68 מיליון שקל מתוכם למעלה מעשרה מיליון שקל בגין חובות עבר של הממשלה.

 

יצוין כי בחודש יולי אמורים להתחדש הביטוחים המרכזיים ובכללם ביטוח הירקות. בשנה החולפת עמד היקף נזקי הטבע בגידולי הירקות ובכללם עגבניות, מלפפונים, פלפל ותפו"א על למעלה מ-120 מיליון שקל.

נזקים לחקלאים עקב גל חום (ארכיון) נזקים לחקלאים עקב גל חום (ארכיון) צילום: יח"צ קנט

 

חברת הביטוח קנט - קרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, פועלת משנת 1967 בשותפות עם ארגונים חקלאיים נוספים, ביניהם: התנועות המיישבות, מועצות הייצור החקלאיות וארגוני המגדלים. החברה הוקמה על מנת להבטיח את קיומה של החקלאות בישראל ואת האספקה הסדירה של התוצרת החקלאית. הביטוח מונע מצבים בהם נזקי טבע נרחבים, מהם לא ניתן להתגונן, יביאו להתמוטטות כלכלית של משקים חקלאיים ולמחסור בתוצרת ובמקביל יאלצו את הממשלה לשלם מאות מיליוני שקלים של תמיכה בחקלאים. לאור שינויי האקלים, בשלוש השנים האחרונות שילמה הקרן לחקלאים למעלה ממיליארד שקל פיצויים.

 

המדינה משתתפת בביטוח נזקי הטבע לחקלאים בהיקף שנע בין 35%-80%, והחקלאים משלמים את השאר. נכון להיום תקציב התמיכה של משרד החקלאות ומשרד האוצר הסתיים. על מנת להמשיך למכור למגדלים ביטוחים בתנאים זהים לביטוחים עד כה יש צורך בקבלת חלקה של המדינה.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "חקלאים יפסיקו לזרוע ולשתול"

 

בתטך כך, קרן נזקי טבע הודיעה הבוקר למזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן כי החל מה- 1.7.16 יפסיקו את הביטוח לחקלאים זאת לאחר שהמדינה לא שילמה לקרן 68 מיליון שקל, כפי שהבטיחה לשלם.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן פנה היום לשר האוצר, משה כחלון ולשר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל וקרא להם "להתערב מיידית במשבר, לגייס את הסכום הנדרש ולאפשר גידול מסודר של התוצרת החקלאית".

 

במקביל זימן וילן ליום רביעי הקרוב את כלל הארגונים החקלאיים לישיבת מזכירות דחופה בנושא.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: "על המדינה להבין כי חקלאים רבים יפסיקו לזרוע ולשתול במידה וקנט תפסיק את הביטוח לחקלאים ב- 1.7. המשמעות של אי העברת הכספים לקנט ברורה והיא כי חקלאים שלא יבוטחו מפני נזקי טבע או אסונות טבע, לא ייקחו סיכון על עצמם ולא ישתלו או יזרעו. מה שאומר שעלול להיווצר מחסור אמיתי של ירקות בחגי תשרי". עוד הוסיף וילן ואמר: "אנחנו רואים בכך מעשה חסר אחריות ומיותר. אין כל סיבה שלא לפתור את המשבר".

 

נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי, מסר בתגובה להודעת קנט: "משרדי האוצר והחקלאות ממשיכים להצעיד את חקלאי ישראל לתהום הנשייה. לדאבוני מי שימשיך לשלם את מחירי אוזלת ידה של הממשלה, אלו הם חקלאי ישראל שיצמצמו שטחי גידול וצרכני הקצה שיאלצו לשלם את עליית מחירי התוצרת החל מיולי. הגיע הזמן שההנהגה החקלאית תפסיק את המו"מ עם שר החקלאות, ששופך כספים על פי צרכיו הפוליטיים ומסב נזק בלתי הפיך לחקלאות ולהתיישבות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x