$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

סבב התיקים בממשלה מוקפא לשלושה חודשים

למרות פרישת אבי גבאי מהמשרד להגנת הסביבה, רה”מ ושר האוצר סיכמו שלא לאפשר תזוזות עד אחרי תום מושב הקיץ. כחלון, שמנסה למנוע זעזועים בסיעתו, צפוי להתמנות גם לשר להגנת הסביבה

רוני זינגר 10:1802.06.16

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון סיכמו כי לא יתקיים סבב תיקים בממשלה בשלושת החודשים הקרובים - כך נודע ל”כלכליסט”.

 

השניים סיכמו על כך בפגישה שערכו ביום שלישי האחרון לאחר ישיבת הממשלה בנושא התקציב, פגישה שבה סוכם גם כי כחלון יחזיק את התיק להגנת הסביבה במקומו של השר המתפטר אבי גבאי. כחלון יחזיק בתיק כממלא מקום עד לסוף אוגוסט, כשהממשלה צפויה לאשר מינוי זה הבוקר.

 

אף שלאחר התפטרותו של גבאי עלתה אפשרות כי סיעת כולנו תבקש לבצע סבב תיקים שיעביר לה את תיק הכלכלה, נתניהו וכחלון אינם מעוניינים בשלב זה בסבב תיקים בעיקר כדי למנוע טלטלות מיותרות. מבחינת ראש הממשלה ושר האוצר, המצב הטוב ביותר הוא שימור המצב הקיים עד לסוף מושב הקיץ בתחילת אוגוסט, שבסיומו צפויה הכנסת לאשר את תקציב המדינה בקריאה ראשונה.

 

מטרתם העיקרית של כחלון ואנשי סיעתו בשלושת החודשים הקרובים היא העברת התקציב. לצורך כך הסיעה זקוקה למלוא כוחה במסדרונות הכנסת, וכחלון לא מעוניין לייצר כרגע סכסוכים שיגרמו לו לאבד מי מאנשיו בעקבות מינוי של ח"כ כזה או אחר לשר. מאז הודעתו של גבאי על פרישה, בסיעה הקטנה צצו מתחים על רקע זהות מחליפו.

בנימין נתניהו ומשה כחלון בנימין נתניהו ומשה כחלון צילום: עמית שאבי

 

כחלון יחזיק בתיק הגנת הסביבה למרות הביקורת שנשמעת מצד ארגוני סביבה שונים, הטוענים כי החזקת התיק על ידיו תשרת את קידום תוכניות הדיור שלו על חשבון חסמים סביבתיים. אך, יש לזכור כי התיק נמצא בידי כולנו כך או כך, וכבר עם הקמת הממשלה נטען כי כחלון דרש אותו כדי להסיר חסמים הפוגעים בתוכניות הדיור בקלות רבה יותר.

 

מבחינת נתניהו, שימור המצב הקיים נועד להחזיק את שרי הליכוד בהמתנה, ולא לייצר מאבקים בין מנצחים ומפסידים. גורמים פוליטיים ממשיכים לטעון כי התיקים שמחזיק נתניהו - החוץ, הכלכלה, התקשורת והתיק לשיתוף פעולה אזורי - נשמרים גם בעבור הסיכוי שיו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג ישוב למו"מ על כניסה לממשלה.

 

חברי הכנסת והשרים מחכים לתום ההקפאה

 

המפסיד הגדול והמפתיע מהקפאת המצב הוא השר זאב אלקין. אלקין ויתר על תיק העלייה והקליטה עבור סופה לנדבר וכניסת ישראל ביתנו לממשלה, ונותר עם המשרד לענייני ירושלים ועם הבטחה לתיק גדול בתמורה. אלקין הסכים לקבל את תיק הכלכלה המקוצץ - שחלקו צפוי לעבור לידיו של שר הרווחה חיים כץ - אך לאור החקירה המתנהלת נגד כץ בחשד לקבלת מידע פנים, גם בגזרה זאת נתניהו מעדיף לחכות בינתיים. כך נותר אלקין, שתפר יחד עם השר יריב לוין את כניסתו של ליברמן לממשלה, יושב על הגדר וממתין למימוש הבטחת נתניהו. בסביבת אלקין הביעו בימים האחרונים אכזבה מגרירת הרגליים של נתניהו.

 

סבב התיקים צפוי להיערך בתום שלושת החודשים, ושרי הממשלה וחברי הכנסת מחכים לו במתח. מלבד אלקין שלוטש עיניים אל תיק הכלכלה, גם שרת התרבות מירי רגב אמרה בעבר כי היא מעוניינת בו. שר התיירות יריב לוין רואה עצמו כמועמד לשדרוג, וגם השר ללא התיק צחי הנגבי הודיע כי הוא אינו מתכוון להישאר ללא תיק לאורך זמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x