$
משפט

השופטת בדימוס ורדה אלשיך תגשר בתיק נוסף: הסדר הנושים של יוסף גרינפלד

גרינפלד, מבעלי השליטה בקבוצת קרדן נקלע לחובות של כ-350 מיליון שקל, וזה כשנה וחצי מתנהל בעניינו הליך פשיטת רגל

זוהר שחר לוי ותומר גנון 16:1901.06.16

השופטת בדימוס ורדה אלשיך מונתה היום (ד') על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב לגשר בהסדר הנושים המתגבש של יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקבוצת קרדן המנהל הליך פשיטת רגל.

 

 

גרינפלד, מבעלי השליטה בקבוצת קרדן נקלע לחובות של כ-350 מיליון שקל. זה כשנה וחצי מתנהל בעניינו הליך פשיטת רגל שהחל על ידי בנק לאומי לו הוא חייב 110 מיליון שקל. בהמשך פתח בנק אגוד בהליך דומה, לאחר שגרינפלד צבר כלפיו התחייבויות של 27.5 מיליון שקל, בעיקר לטובת שלוש דירות יוקרה במגדלי אקירוב.

 

אתמול (ג') הגיש גרינפלד, באמצעות בא כוחו, עו"ד אביחי ורדי, בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאישור הסדר נושים. לפי הצעתו, בשלב הראשון הוא ישלם לנושיו סכום נטו של 41 מיליון שקל ודחיית מס בסכום של 12.5 מיליון שקל כשחלק מההסדר כולל העברת מניות מקבוצת קרדן. בשלב השני, לפי ההסדר, יועבר סכום נוסף. לפי גרינברג, כל שווי נכסיו היום נע בין 15-6 מיליון שקל ברוטו והוא מציע לנושיו יותר משווי כל נכסיו. הצעתו של גרינפלד אף הובאה בפני אסיפת נושים שאישרה אותה ברובה.

איתן אורנשטיין איתן אורנשטיין צילום: שאול גולן

 

המנהל המיוחד לנכסי גרינפלד שמונה במסגרת הליך הפש"ר שמנהל בנק לאומי התנגד להסדר תוך שהוא מציין כי בקשתו "רצופה אי דיוקים רבים" ואינה "אלא ניסיון חסר תום לב לזרות חול בעיני בית המשפט, תוך ניסיון להטעותו במפגיע". לפי עו"ד שפירא, ההסדר שהוצע על ידי גרינפלד יאפשר לו להמשיך בשגרת חייו באין מפרע, להמשיך להחזיק במניות הקבוצה שלמעשה לא ימומשו, להמשיך לגור בדירת המגורים במגדלי אקירוב ו"אפילו שלא לשתף את נושיו בהכנסות שלו".

 

"הליכי פשיטת רגל", כך טוען המנהל המיוחד, "אינם הליכים עונשיים ומטרתם אינה 'להעניש' את החייב על היקלעותו למצב של חדלות פירעון. מטרת ההליכים הינה חקירה, כינוס ומימוש כלל נכסי החייב וחלוקת מלוא תמורתם בין נושיו בצורה הוגנת, גלויה ושלמה, באופן שיאפשר לחייב לפתוח דף חדש בחייו.. ההסדר המוצע על ידי גרינפלד אינו עומד בסטנדרטים הנ"ל המצופים מחייב המציע הסדר בהליכי פשיטת רגל".

 

בדיון שהתקיים היום (ד') בבקשה בפני השופט איתן אורנשטיין עלתה הטענה כי ביום שבו התקיימה אסיפת הנושים בעניינו של גרינפלד, פורסמה בבורסה הודעה ולפיה מניות UMI שבחזרת קרדן נמכרו בסכום משמעותי, מה שהיה יכול להעלות את שווי המניות.

 

מרבית הבנקים, למעט כמה דגשים והשגות, הסכימו להסדר, פרט כאמור לבנק לאומי. עו"ד שפירא ציין בדיון כי לצורך אישור ההסדר צריך רוב ומאחר ופרט ללאומי מתנגדים עוד שני נושים, הרי אין להסדר רוב.

 

השופט אורנשטיין ציין בהחלטתו כי גם עם יתר הבנקים יתמכו בהסדר הרי שלא יהיה בכך בגדי לעמוד ברוב הנדרש מבחינת מניין ומבחינת ערך. בשל כך, הפנה השופט את גרינפלד ואת נושיו להליך גישור בניסיון לפתור את המחלוקות, גישור שבמהלכו "ינסו הצדדים בתום לב להגיע לידי מתווה מוסכם של הסדר הנושים".

 

מי שנבחרה לגשר בין הצדדים היא לא אחרת מהשופטת בדימוס אלשיך, שכבר מונתה על ידי השופט אורנשטיין לפני כשבועיים לגשר בעניין דירת המריבה של יזמית הנדל"ן ענבל אור בפרויקט מציצים.

 

בא כוחו של גרינפלד, עו"ד אביחי ורדי: "השופט אמר שהעובדה שיש תומכים מאפשרת לו לקבל החלטה אם הוא מאשר את ההסדר כן או לא גם אם אין חוב. אנחנו לחלוטין רואים במינוי השופטת מינוי ראוי וחשוב משום שמדובר בשופטת מוערכת ומנוסה ביותר בתחום ולהערכתנו יש סיכוי רב שהיא תוכל לתת פתרונות שלא עלה בידינו להשיג אותם מול המנהל המיוחד. העובדה שבית המשפט נתן לנו 3 חודשים להגיע להסדר נושים, בניגוד לדעת המנהל המיוחד, מעידה שהוא רואה בדרך זו דרך חשובה ונכונה לפתרון בתיק הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x