$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יו"ר קק"ל עוזי לנדאו מתנדב - אבל עם 4 עוזרים ב־100 אלף שקל בחודש

אחרי שאסיפת קק"ל לא אישרה ליו"ר העמית בקק"ל עוזי לנדאו תשלום שכר, הוא הצליח לשכנע את ועדת הכספים של הארגון לאשר לו תשלום משכורת לשני יועצים, מזכירה ונהג. הוועדה אישרה גם שכר ליועצים של 3 סגני היו"ר שעובדים בהתנדבות

רוני זינגר 06:5031.05.16

לא פחות מארבעה עובדים – יועצים, מזכירה ונהג – לקח לעצמו היו״ר העמית בקק״ל עוזי לנדאו, בעלות כוללת של כ־100 אלף שקל בחודש, זאת אף שבחודש שעבר האסיפה הכללית של קק״ל לא אישרה לו תשלום שכר או תנאים נוספים. את שכירת סגל העובדים אישרה ללנדאו ועדת הכספים של קק״ל, שההרכב שלה שונה מהרכב האסיפה הכללית.

 

הסיבה שניתנה בוועדת הכספים לאישור והפיכת החלטת האסיפה הכללית היא כי האסיפה הכללית קיבלה לכאורה החלטה לא חוקית. בנוסף, אישרה ועדת הכספים של קק״ל לשלושה מחמשת סגני יו״ר קק״ל לשכור לעבודה יועץ, ששכרו עומד על 21 אלף שקל.

 

לפני כחודש הצביעה האסיפה הכללית בקק"ל נגד אישור תנאים נוספים ללנדאו. זאת, לאחר שלנדאו היה אמור לקבל את אישור האסיפה לתשלום שכר מלא של כ־40 אלף שקל אך בעקבות ביקורת ציבורית החליט לוותר ולהסתפק בשכר של שקל בודד בלבד. למרות זאת, האסיפה הכללית הצביעה נגד תשלום בכלל, בטענה שגם אישור שכר של 1 שקל מצריך אישור תקנות לתשלום שכר ולפיכך לנדאו נאלץ לעבוד בהתנדבות. מאז שהפכה קק״ל לחברה לתועלת הציבור לפני כשנה וחצי פסק התשלום גם ליו"ר העמית, ורק היו"ר בפועל זכה לשכר חודשי עבור עבודתו. עבודת יו"ר העמית אינה ברורה ולמעשה מדובר בג׳וב פוליטי שמטרתו שימור כוח של מפלגה זו או אחרת בצמרת קק"ל.

 

עוזי לנדאו. ג׳וב פוליטי שמטרתו שימור הכוח המפלגתי עוזי לנדאו. ג׳וב פוליטי שמטרתו שימור הכוח המפלגתי צילום: אוראל כהן

 

למרות החלטת האסיפה, אישרה ועדת הכספים של קק״ל ב־18 במאי את שכירתם של יועצים ועובדים עבור לנדאו ועבור סגנים ליו״ר. כיום ישנם בקק״ל לא פחות מחמישה סגנים, לפי מפתח מפלגתי. ועדת הכספים אישרה ללנדאו לשכור שני יועצים, כל אחד בשכר של 29 אלף שקל, מנהלת לשכה בשכר של 21 אלף שקל ונהג בשכר של 21 אלף שקל. לנדאו אינו עובד במשרה מלאה בקק"ל והיועצים אמורים לסייע בעבודה כאשר הוא אינו שם אך באופן כללי לא ברור מה כוללת עבודתם. עד כה נשכרו לעבודה נהג, מנהלת לשכה ויועץ, ועובד נוסף ייכנס לעבודה בשבוע הבא.

 

בנוסף אושר לשלושה סגני יו״ר קק״ל לקחת יועץ שיעזור להם. בקק״ל נוהגים להתגאות בכך שהסגנים עובדים בהתנדבות, בעיקר לנוכח הביקורת שבניגוד לעבר שהיו רק שלושה סגנים הרי שכיום ישנם חמישה. ואולם כל אחד מהם זכאי אם ירצה, לקחת יועץ בשכר. שלושה מתוך החמישה בחרו לעשות כן: ארנן פלמן (ליכוד) שהוא גם יו״ר ועדת הכספים; זאב נוימן (ישראל ביתנו) ושלמה דרעי (ש״ס). עם זאת, רק השניים הראשונים ביקשו לממש את זכותם וקיבלו אישור ליועץ ב־21 אלף שקל, דרעי קיבל את הזכות לבקשתו אך טרם שכר בפועל יועץ. ניסן צ׳ליק מהנוער הציוני ומייק ניצן מהמחנה הציוני ויתרו על זכותם זו.

 

בשבוע הבא אמור להתכנס הדירקטוריון לאישור תקציב קק״ל ושם תעלה גם החלטת ועדת הכספים. אלא שנראה כי החלטת ועדת הכספים לתשלום עבור היועצים צפויה להיתקל בקושי רב שכן בעוד שבוועדת הכספים יש לליכוד רוב, הרי שבאסיפה ישנם כוחות גדולים יותר שמתנגדים למתן תנאים ללנדאו, בהובלת יש עתיד, העבודה והקונסרבטיביים.

יו"ר קק"ל דני עטר מסר כי ימליץ לדירקטוריון שלא לאשר תקציב כלשהו בניגוד להחלטת האסיפה הכללית. מלשכת לנדאו נמסר שהאסיפה הכללית דנה אך ורק בתנאי השכר של היו"ר והיו"ר העמית, ו"מובן מאליו כי לנדאו זקוק לעוזרים לצורך מילוי תפקידו".

 

 

יו"ר קק"ל דני עטר. ימליץ לא לאשר יו"ר קק"ל דני עטר. ימליץ לא לאשר צילום: ינאי יחיאל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x