$
דעות

כך מקפיץ Airbnb את מחירי השכירות

בידי הרשויות כל האמצעים על מנת למנוע השכרת דירות לטווחים קצרים, בין אם באמצעות הגשת כתבי אישום ובין אם ע"י הוצאת צווי הפסקת שימוש מנהליים. גם האזרח הפשוט יכול למנוע השכרה כזו

יגאל קווה 18:3420.05.16

לאחרונה געשה התקשורת כתוצאה מחוק שחוקק בברלין (ונכנס כעת לתוקף) לפיו נאסרה בברלין השכרת דירות לטווח קצר לתיירים. החוק קובע כי לא ניתן להשכיר דירות לטווח קצר אלא באישור מראש של העירייה וקובע קנס של עד 100,000 יורו למי שמפר את החוק.

 

הפגיעה כמובן היא בעיקר במשכירים את דירותיהם לתיירים באמצעות אתר Airbnb ודומיו. על פי פרסומים, לאחרונה קטן היקף חיפושי דירות בברלין באתר Airbnb בכ- 40%.

 

דירה להשכרה ב-Airbnb דירה להשכרה ב-Airbnb צילום: צילום מסך

 

מובן, שבעקבות הפרסומים החלו קריאות גם בארץ לחוקק חוקים דומים, בין אם על מנת להגדיל את היקף הדירות להשכרה בערים הגדולות (בעיקר בתל אביב שם מוצעות להשכרה באמצעות אתר Airbnb על פי פרסומים שונים למעלה מ- 6,000 דירות המהוות למעלה מ- 6% מכלל הדירות להשכרה בתל אביב) ובין אם על ידי המלונאים, אשר נפגעים כתוצאה מהתחרות שיוצר אתר Airbnb למלונאות הקלאסית.

 

להשכרת דירות לטווח קצר מספר תופעות. מצד אחד אחד היא מגדילה את אפשרויות הלינה לתיירים, מצד שני קיימת תחרות (יש האומרים לא הוגנת) כלפי המלונות, כאשר בחלק מהמקרים לא ניתן למנוע את האפשרות שהשירותים הניתנים לתיירים אינם עומדים בסטנדרט הנדרש (הואיל ואין פיקוח של משרד התיירות בעניין). השכרת דירות כאמור, יכולה להוות אף בסיס להפרעה לשכנים וסכסוכים ביניהם.

 

אלא שאין צורך בכל חוק חדש על מנת למנוע מבעל דירה למגורים להפוך את דירתו לדירה המושכרת (באופן קבוע) לתיירים לתקופות קצרות. כל שצריך הוא שהרשויות יאכפו את החוקים הקיימים ואף האזרחים ובעלי בתי המלון יכולים לאכוף את זכויותיהם באמצעות הליכים אותם הם מובילים בעצמם.

 

ברוב המקרים, כאשר מדובר בדירת מגורים שהבעלים מפסיק להתגורר בה ומשכיר אותה לטווחים קצרים לתיירים באמצעות Airbnb, הוא למעשה מפסיק את השימוש בדירה למגורים (המותר לו על פי היתר הבנייה או התכנית) ומשתמש בה למעשה לצרכי אכסון תיירותי. משכך, פועל הוא בניגוד לחוקי התכנון והבנייה האוסרים על שימוש בנכס בניגוד להיתר או לתוכנית החלה על אותו נכס. בעשותו כן, עובר הוא עבירה פלילית אשר העונש הצפוי בצידה הוא קנס ואפילו מאסר. מי שמשכיר 4 יחידות ומעלה, בין באותו מבנה ובין במבנים שונים, נדרש גם לרישיון עסק, וניהול עסק ללא רישיון עסק מהווה אף הוא עבירה פלילית.

 

לכן בידי הרשויות כל האמצעים על מנת למנוע השכרת דירות כאמור, בין אם באמצעות הגשת כתבי אישום ובין אם באמצעות הוצאת צווי הפסקת שימוש מנהליים. גם לאזרח הפשוט יכולת למנוע השכרה שכזו. אדם ששכנו מנהל עסק להשכרת דירתו ב- Airbnb, יכול לפנות לבית המשפט בתביעה להפסקת השימוש הואיל והוא שימוש המנוגד לדין. במקרה שכזה לא נדרש אפילו להוכיח כי אותה דירה מושכרת גורמת מטרד לאחרים.

 

לא מן הנמנע כי גם בעלי בתי המלון יכולים לפעול כנגד התופעה, תחת החקיקה הקיימת בישראל. יוצא אפוא שאין צורך בחוקים חדשים על מנת למנוע השכרת דירות לתיירים לטווח קצר על בסיס קבוע - יש צורך במעשים.

 

*הכותב הוא שותף בכיר במשרד רון גזית רוטנברג ושות'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x