$
משפט

גישור פלילי לשלושה מנאשמי פרשת פישר

הנאשמים הם מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר שי ברס והאחים יוסף ואביב נחמיאס, בקבלה לכאורה מידע רגיש מחקירות שהתנהלו בעניינם ועשו שימוש במידע. עניינם טרם נידון בביהמ"ש

זוהר שחר לוי 08:2026.04.16

שנה לאחר שהפרקליטות הגישה כתבי אישום נגדם, יתחילו 3 נאשמים בפרשת רונאל פישר הליך גישור פלילי בפני שופט המחוזי בירושלים אמנון כהן במטרה להגיע להסדרי טיעון בעניינם בלי לנהל הליך הוכחות ארוך.

 

הנאשמים הם מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר שי ברס והאחים יוסף ואביב נחמיאס. ברס והאחים נחמיאס חשודים שקיבלו לכאורה מידע רגיש מחקירות שהתנהלו בעניינם ועשו שימוש במידע. עניינם טרם נידון בבית המשפט אף שכתב האישום נגדם הוגש כבר לפני שנה.

 

יאיר ביטון. הסדר טיעון יחסוך זמן יאיר ביטון. הסדר טיעון יחסוך זמן צילום: אבנר צרפתי

 

לנאשם נוסף בפרשה, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית ב. יאיר, יאיר ביטון, הוצע הליך גישור אך הוא לא נתן לכך את הסכמתו. בא כוחו, עו"ד איתן פלג, מסר כי "מיד בתום החג נודיע לבית המשפט שמר ביטון איננו מעונייו להשתתף בגישור ולא ישתתף בו. הוא מאמין בחפותו המלאה ומשוכנע כי בסופו של יום יזוכה זיכוי מלא על ידי בית המשפט".

תחילה התעכבו ההליכים בשל ניסיון של הסנגורים לקבל את מלוא חומרי החקירה, ובהמשך בשל בקשתו של פישר לקבל ייצוג של הסנגוריה הציבורית משום שלטענתו אין באפשרותו לממן סנגור פרטי בגלל שכספיו נתפסו על ידי רשויות החקירה לצורך חילוט עתידי.

 

עורכי הדין של ברס והאחים נחמיאס, עודד גזית, ד"ר יעקב וינרוט ועמית חדד, ינסו להגיע להסדרי טיעון במסגרת הגישור הפלילי שיתחיל בשבוע הבא, לאחר החג.

 

המטרה של גישור פלילי, בדומה לגישור בהליך אזרחי, היא לייעל את ניהול המשפט ולהקל את העומס הכבד בבתי המשפט. הצדדים לגישור הפלילי מנהלים מעין משא ומתן לגיבוש הסדר טיעון בפיקוחו של שופט שתפקידו לכוון את ההליך ולגשר ביניהם.

 

אם ההליך נכשל, חוזרים הצדדים לבית המשפט וההליכים הפליליים נמשכים כסדרם, כולל שלב ההוכחות, כשכל מה שעלה במסגרת המשא ומתן בפני השופט המגשר נשאר מסווג ומחוץ להליך. תיק פלילי שהועבר להליך גישור שלא צלח היה בעניינו של ג'קי בן זקן שהואשם בהרצת מניות של חברת מנופים פיננסים. כאשר התיק חזר לבית המשפט, הוא הסתיים בהרשעה ושופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן גזר על בן זקן ועל שותפו לכתב האישום איתן אלדר שלוש שנות מאסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x