$
בארץ

משרד האנרגיה מסרב לחשוף הערכותיו לכמות הגז בלווייתן

בתגובה לבקשה של המשמר החברתי מתוקף חוק חופש המידע נמסר כי אומדני משרד האנרגיה נחשבים "מידע חסוי המשמש לעיצוב מדיניות". השותפות דיווחו כבר לפני שנה על 22 טריליון TCF

ליאור גוטמן 08:2713.04.16

תשעה חודשים אחרי שהממשלה אישרה את מתווה הגז וקרוב לארבעה חודשים לאחר שהמתווה אושר סופית בחתימתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרד האנרגיה עדיין מסרב לגלות כמה גז יש מבחינתו במאגר לווייתן. מדובר בנתון שנמצא במחלוקת. לכאורה קיים פער של 20% עד 30% בין נפח הגז שקיים במאגר לווייתן לפי נתוני משרד האנרגיה לבין הדיווחים של שותפות לווייתן לבורסה.

 

פער לכאורה בין דיווחי השותפות להערכות המשרד

 

אז כמה גז יש בלווייתן? לפי דלק קידוחים, אבנר ורציוהמחזיקות במאגר, נפח הגז מגיע ל־22 טריליון רגל מעוקב (TCF). כמות שסוכנות הדירוג הבינלאומית מוד'יס העריכה בסוף מרץ כשווה 120 מיליארד דולר (לכל החוזים שלו, אם יתממשו).

לעומת זאת, כבר בנובמבר 2014 דווח על פער לכאורה של עשרות אחוזים בין האומדנים שיש בידי משרד האנרגיה שנבדקו על ידי חברה חיצונית.

 

"משרד האנרגיה מבצע בימים אלה באמצעות יועצים חיצוניים הליך לאומדן המשאבים במאגר לווייתן שלמיטב ידיעת השותפות ומפעילת הפרויקט טרם הושלם וטרם נכלל בו כל המידע הרלבנטי והעדכני ביחס למאגר לווייתן", כך נאמר בהודעה של שותפות לוויתן לבורסה בנובמבר 2014.

 

לווייתן. שווי הגז במאגר לפי מודי'ס - 120 מיליארד דולר לווייתן. שווי הגז במאגר לפי מודי'ס - 120 מיליארד דולר צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

קרוב לשנה וחצי אחרי פנה רכז מחלקת חופש המידע של המשמר החברתי ניצן מתן למשרד האנרגיה וביקש לחשוף את המספרים שיש בידי משרד האנרגיה באשר לנפח הגז במאגר לווייתן.

 

דרישת המשמר החברתי נשענת על חוק חופש המידע. זאת, לאחר שמשרד האנרגיה סירב באדיקות לפרסם מהי כמות הגז המדויקת בלווייתן.

 

להפתעת מתן, בשבוע שעבר השיבו לו הן משרד האנרגיה והן חברת החשמל, במכתבים שעליהם חתומים האחראים להבטחת חופש המידע ענבל לב (משרד האנרגיה) ועו"ד אהוד קרמר (חברת החשמל), שם נטען שכמות הגז בלווייתן היא "בבחינת מידע המשמש לצורך עיצוב מדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב וחל עליו החיסיון הקבוע לחוק חופש המידע".

 

"החובה כפי שמופיעה בחוק אינה מוחלטת"

 

עוד טוענים במשרד האנרגיה שהחובה למסור מידע, כפי שהיא מנוסחת בחוק חופש המידע אינה חובה מוחלטת, מה גם שלפי הגורמים במשרד "מדובר בחומר פנימי הכולל התייעצויות פנימיות, חוות דעת והמלצות שניתנו לצורך קבלת החלטה בנושא הנדון", שהוא מידע חסוי.

 

במשרד האנרגיה הסבירו עוד כי "מדובר במידע שהנו סוד מקצועי, סוד מסחרי או סוד בעל ערך כלכלי הנהנה מהחיסיון הקבוע לחוק חופש המידע ואין חובה למסור אותו", וזאת למרות ששותפות תמר מדווחת מאז ומדי רבעון לבורסה הן בישראל והן בארה"ב כי נפח הגז במאגר לווייתן הוא אכן 22 TCF.

 

במשרד האנרגיה וחברת החשמל הוסיפו שאם המשמר החברתי מתעקש לקבל את המידע, הוא מוזמן "לעתור לבית המשפט לעניינים מינהליים נגד החלטה זו" כדי לדעת בכל זאת בכמה העריכה חברת הייעוץ החיצונית את נפח הגז במאגר לווייתן.

 

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה לדברים כי ב"חודשים האחרונים נבדק הנושא המהותי הזה של נפח הגז במאגר לווייתן באופן מעמיק על ידי צוות מומחים וגורמים מקצועיים רלבנטיים, לרבות חברת ייעוץ בתחום האנרגיה מהמובילות בעולם". עם זאת, בתגובת המשרד לא היתה כל התייחסות לסירוב למסור את המידע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x