$
משפט

ענבל אור מגיבה על דו"ח הנאמן: "כשמסמנים מטרה מראש – כל האמצעים כשרים"

לאחר הדו"ח החמור שהגיש עו"ד איתן ארז, שהצביע על משיכות כספים פסולות, כפילות במכירת דירות וטעויות בדו"חות, טוענת אור: "מדובר בדו"ח שטחי, רווי סיסמאות". לדבריה, היא לא מימנה תכשיטים באמצעות רוכשי דירות, והטענה שמכרה דירות פעמיים שקרית: ""כפי שבכל חברת תעופה מקובל רישום של over booking למקרי ביטול, כך גם ברישום לדירה. כמובן שאין לכך זכר בדו"ח הנאמן"

זוהר שחר לוי 18:1601.04.16

ענבל אור מגיבה לדו"ח החמור שהגיש הנאמן להקפאת ההליכים של הקבוצה שבשליטתה וטוענת כי מדובר ב"דו"ח שטחי של סיסמאות", "דמגוגי" ו"כוזב" וכי במקום לפרק את החברות יש להמשיך את תקופת הקפאת ההליכים. "כאשר מסמנים מטרה מראש כפי שעשה הנאמן, כל האמצעים כשרים לרבות חצאי אמיתות שגרועות משקר", נכתב בתגובתה לבית המשפט.  

כזכור, אתמול, שבוע לאחר שמונה כנאמן לתקופת הקפאת ההליכים של קבוצת אור, הגיש עו"ד איתן ארז, דו"ח חמור לבית המשפט המחוזי בתל אביב ובו טענות רבות על התנהלותה של אור, משיכות כספים שלה מהחברות שבבעלותה, כפילויות במכירות דירות, טעויות בדו"חות הכספיים של החברה ועוד.  

ענבל אור והנאמן איתן ארז ענבל אור והנאמן איתן ארז צילום: עמית שעל

 

נציגיה של אור, עוה"ד ראובן בילט ודן נובהארי, הגיבו היום (ו') לדו"ח במסמך שהוגש לבית המשפט ולווה בחוות דעת חשבונאית ראשונית של רו"ח יהודה בר לב. "דו"ח הנאמן, הוא דו"ח שטחי של סיסמאות ללא ביסוס על עובדות", כך כותבים באי כוחה של אור לבית המשפט, "הדו"ח של הנאמן נועד בראש ובראשונה לתקשורת, עם סיפורים שהתקשורת אוהבת, שאין בינם לבין העובדות כל קשר. סיפורים על גרוש, תכשיטים, אי מתן תרומה לחולה סרטן, הם עסיסיים, והראיה שמאז הגיע הדו"ח לתקשורת הסיפורים הללו הם כותרות בכל אמצעי תקשורת".

 

לשיטת באי כוחה של אור, עוה"ד ראובן בילט ודן נובהארי, הטענה של הנאמן לפיהן יש עודף התחייבויות בסכום של 127 מיליון שקלים, היא לא רק חסרת ביסוס "אלא כוזבת בעליל". אור מוסיפה בתגובתה כי כדי ליצור דעת קהל שלילית, ובכלל זה גם על בית המשפט, צוינו "אותם סיפורים" על ידי הנאמן "תוך התעלמות מהוראות החוק".

 

"סיפור על אי העברת תרומה לחולה סרטן בסכום של 50 אלף שקלים מרגשת כל אדם", כך נכתב לבית המשפט, "אבל מה לעשות שענבל אור דאגה לאירוע עם שלמה ארצי, שלומי שבת ועוד וגייסה 250 אלף שקלים כדי לשלוח את החולה לטיפול בחו"ל – זה לא עניין את הנאמן, שאף לא שאל את תגובתה לפני שכתב דברי כזב אלה".

 

באשר לטענות הנאמן כי לכאורה מכרה אור בכפילות דירות, ולא רק במקרה של שלי נרקיס בפרויקט מציצים, אומרת אור כי אף שמדובר בטענה פיקנטית העובדות שונות לחלוטין. "כפי שיש בכל חברת תעופה רישום של over booking, למקרה שלא יופיעו כל הטסים, כך גם ברישום לדירה. אין ולא הייתה התחייבות מצד הנרשמים, כי לאחר הרישום ותשלום סכום ראשוני, ירצו להתקשר בהסכם רכישה. כך גם לחברה הייתה הרשות, בהתאם להסכמים, להודיע על ביטול הרישום והחזרת הכסף. האם יש זכר לכך בדו"ח הנאמן - אפס".

 

"טעויות חשבונאיות גסות"

 

כזכור, אתמול, זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח של הנאמן להקפאת ההליכים של אור, עו"ד ארז, ביקשו באי כוחה מבית המשפט ארכה בהגשת התגובה בניסיון למצוא רו"ח שיסכים לסייע לה בהתנדבות, בקשה שנדחתה על ידי השופט איתן אורנשטיין. בתגובה שהוגשה לבית המשפט מצוין כי בשעות הלילה שבין יום חמישי ליום שישי, התגייסו רואי חשבון "מהבכירים והמומחים בישראל" ובדקו את דו"ח הנאמן והמסמך של רו"ח שצירף והגישו חוות דעת.

 

לפי רואי החשבון מטעם אור, דו"ח הנאמן הוא שטחי ומבוסס על "נודע לי" ו"נאמר לי", תוך "טעויות חשבונאיות גסות", והכל כדי להביא לשורה האחרונה בדו"ח, שלפיה יש לפרק את החברות ולמנות הנאמן למפרק של החברות וגם לנאמן של אור.

 

"כאשר מסמנים מטרה מראש", כך נכתב לבית המשפט, "כפי שעשה הנאמן, כל האמצעים כשרים לרבות חצאי אמיתות שגרועות משקר, כמו הטענה שמי שנרשם לדירה מימן תכשיטים של ענבל אור. זו לא רק דמגוגיה זולה, אלא שקרים, והעדר הבנה בסיס ברישום בדו"חות כספיים". עוד מצוין כי אף שבית המשפט הנחה לכך – הנאמן לא פעל לבחון את האפשרות של גיבוש הסדר נושים ולא נפגש עם משקיעים ויזמים כדי לבחון אפשרות שייטלו על עצמם את המשפט הפרויקטים.

 

רו"ח יהודה בר לב שהכין את חוות הדעת לאור מצא, כך לפי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, שאין ביין המספרים שבדו"ח הנאמן ולעובדות "שום קשר". "הקביעה", נכתב, "על עודף התחייבויות על נכסים בסך של 127 מיליון שקלים היא בדותה, אם לא דבר חמור יותר של הטעיית בית המשפט, וכל זאת על מנת שימנה את הנאמן למפרק, שהרי אם לא כך יטען איך יתמנה למפרק?".

 

"ידיו של הנאמן היו צריכות לרעוד", נכתב עוד, "בשעה שנטל לעצמו את העוז לבקש את פירוק החברה מבלי שיש בידיו לכל הפחות חוות דעת חשבונאית של ממש.. בית המשפט מתבקש שלא לתת את ידו לצעד קיצוני, דרסטי ובלתי הפיך של פירוק".

 

בתגובה מטעמה של אור נטען כי דווקא לא "גורלה של ענבל אור עומד להכרעה", אלא "גורלם ועתידם של מאות חברי קבוצות רכישה ורוכשים אשר מייחלים לממש את חלומם להשיג דירת מגורים במרכז הארץ". אור מצביע על כך כי יש יתרון בהמשך הקפאת ההליכים וגיבוש הסדר נושים עבור הרוכשים זאת על פני הליך פירוק אז יהפכו לנושים בלתי מובטחים.

"לעומת הצעת החיסול בהצעת הנאמן", כך לפי התגובה, "דווקא הקפאת הליכים, פרסום מודעות למציעים לרכישת החברות, עשויה להביא להצעות מיזמים וקבלנים, שימשיכו כל פרויקט מהמצב בו הוא נמצא".

 

עוד מצוין כי החברות זקוקות במצבן ל-Healer (מרפא) ולא ל-Killer (רוצח) וכי הן זקוקות לניהול של איש מקצוע בתחום הבניה "ולא למי שכל מטרתו היא חיסול החברות".

באשר לטענות של הנאמן לפיהן המשכורות לעובדי החברה היו גבוהות, בשווי של עשרות אלפי שקלים בחודש, מצוין בחוות הדעת של בר לב כי מדובר בעודים המתוגמלים על סמך תמריצים ועמלות בהתאם לביצועים וללא כל קשר לכמות שעות העבודה.

 

בנוגע למשיכות הכספים של אור לצרכיה האישיים, נטען, כי בניגוד למצג שמנסה הנאמן להציג "בכל חברה פרטית בישראל, בעל שליטה רשאי למשוך כספים מהחברה עבור הוצאותיו הפרטיות, כולל לביתו, כולל לרכישת תכשיטים, בכפוף לכך שההוצאה תירשם בכרטיסו האישי, והסכום שנמשך הינו בבחינת הלוואה מהחברה לבעלים, אותה עליה להחזיר עם ריבית".

"בעוד הנאמן יצר דרמה על משיכות כספים על ידי אור לצרכיה הפרטיים", נכתב עוד, "הרי שמדובר בפעולה חוקית לחלוטין ומקובלת באלפי חברות פרטיות. בעל השליטה חייב להחזיר את ההלוואה בהתאם לחוק, בהתאם להסכם שבין בעל השליטה לחברה".

 

אור מבקשת כי לא יפורקו החברות וכי במקום זאת תוארך תקופת הקפאת ההליכים ל-45 יום נוספים וגיבוש הסדר נושים בתקופה זו. מימון ההקפאה, בגובה 800 אלף שקלים יתבצע, כך לפי תגובתה, על ידי מימון ביניים של בנק המזרחי או לחילופין על ידי מכירת דירה שבבעלותה.

 

כמו כן היא מבקשת למנות את רו"ח צבי יוכמן וגבי טרבלסי כנאמנים במקום עו"ז ארז. לדבריה, מדובר במי ש"אינו בוחל באמצעים ואינו חושש מהטעיה מכוונת של בית המשפט על מנת לקדם את מטרותיו האישיות, תוך התעלמות מרוכשי הדירות ודי בעובדה זו על מנת לשלול בעליל את מינויו לתפקיד. לכן עדיף למנות מי שעסק בשיקום והבראות חברות, ולא בחיסולן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x