$
בארץ

איתן כבל על ביטול מתווה הגז: "ניצחון גדול לאזרחי ישראל"

יחימוביץ׳, ממובילות ההתנגדות למתווה הגז, אומרת כי "למרות מסע האיומים והלחצים הממומן היטב, שופטי בג"ץ בחרו היום להגן על הפרדת הרשויות ועל שלטון החוק בישראל"; מטה מאבק הגז: "פסילת מתווה מונופול הגז היא ניצחון לצדק על השחיתות"

רוני זינגר, ליאור גוטמן ושאול אמסטרדמסקי 18:0827.03.16

בעקבות ההחלטה הדרמטית של בג"ץ לפסול את מתווה הגז אמר יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל: "זהו ניצחון גדול לאזרחי ישראל. בית המשפט הוכיח שיש מי שלא נבהל מנוכחותו של ראש הממשלה ולא מאיומיו. מקריאה ראשונית של פסיקת בגצ עולה כי בית המשפט אימץ את קביעת ועדת הכלכלה שדרך המלך הראויה היא דרך החקיקה בכנסת. וכמו כן, קיבל את הקביעה שסוגית היציבות הרגולטורית שהממשלה הציעה מהווה פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית".

 

להחלטת בג"ץ במלואה לחץ כאן

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג: "החלטה נכונה ואמיצה של בג"ץ. אסור לממשלה לכבול את ידיה ושיקול דעתה. ברכות למי שמובילות ומובילים את המאבק והעתירה, במיוחד איתן כבל ושלי יחימוביץ׳ וחכים נוספים מהמחנה הציוני שהציבו גבול ציבורי ברור לטובת כלל אזרחיות ואזרחי ישראל". 

 

חברות הגז מסרבות להגיב לפסיקת בג"ץ וטוענות שהן צריכות ללמדו אותו. בסביבתן טוענים שמתווה הגז לא נגוז ולמעשה כל שניתן להשלים זה את נושא היציבות, ולכך ניתנו 12 חודשים. עוד אומרים בסביבתן שמדינת ישראל לא תמהר לוותר על מאגר לוויתן.

 

יו"ר מרצ גלאון, ח"כ זהבה גלאון, שעתרה עם סיעת מרצ נגד המתווה: "מדובר בהישג אדיר בזכות העתירות שלנו, של חברי כנסת נוספים וארגוני החברה האזרחית. בית המשפט לא נבהל מנסיון רה"מ להלך עליו אימים והגן היום בגופו על הציבור ועל כספו מול מעשה הנבלה שנקרא "מתווה הגז" וכל כולו עשיית יד אחת של הון שלטון כדי לשדוד את משאבי הטבע של ישראל מאזרחיה".

 

גלאון הוסיפה: "הניצחון הענק היום סותם את הגולל על הנסיון המושחת להפוך את ישראל למדינת עולם שלישי ששבויה בידי אוליגרכים השולטים במשאבי הטבע שלה. במשך שנים היינו עדים לנסיונות בלתי חוקיים וחסרי בושה של נתניהו להפוך תגלית שאמורה היתה להיטיב עם כלל הישראלים לפרה חולבת של מזומנים עבור קומץ בעלי הון שמקורבים אליו. הניצחון היום הושג על ידי האזרחים שיצאו לרחובות ויטיב קודם כל עם מדינת ישראל, על אפו ועל חמתו של ראש הממשלה.

ח"כ זהבה גלאון ח"כ זהבה גלאון צילם: עטא עוויסאת

 

"נתניהו שם את מלוא כובד משקלו על המתווה הכושל הזה, הגיע לבית המשפט והעיד בפעם הראשונה אי פעם עבור ראש ממשלה, אמר שכל מה שהוא רוצה הוא משיג, איים שאם המתווה נפסל זה יחזק את איראן וירסק את הכלכלה - המתווה זה הוא והוא זה המתווה. לכן לאור הכשלון הנחרץ והמהדהד הזה בספינת הדגל שלו הדבר היחיד שראוי זה שיתפטר", סיכמה גלאון.

 

התנועה לאיכות השלטון אדם טבע ודין והפורום הישראלי לאנרגיה: ״אנו שמחים כי המאבק הממושך, אותו הובילו הארגונים האזרחיים ואליו נרתם הציבור הרחב, נשא פרי והצליח לבלום בישורת האחרונה מהלך בלתי הפיך שהיה נזכר לדיראון עולם. אנו מברכים על פסיקתו ההיסטורית של בית המשפט העליון שקיבל החלטה אמיצה אך הכרחית להגנה על הדמוקרטיה הישראלית. בית המשפט יצא להגנה על מערכת האיזונים והבלמים אשר בלעדיה שלטון החוק נתון בסכנה.

להחלטת בג"ץ היום משמעויות סביבתיות-בריאותיות דרמטיות: פירוק משמעותו עידוד שימוש בגז והפחתת השימוש בדלקים מזהמים המזיקים לבריאות, וכך יתגשם החלום שבו הגז הטבעי יהווה ברכה סביבתית לכל תושבי ישראל. בית המשפט התיר את השלשלאות הבלתי חוקיות בהן ניסתה ממשלת ישראל לכבול את הרשות המחוקקת והממשלות העתידיות. אלמלא היה בית המשפט מתערב, אזרחי ישראל היו מוצאים עצמם כבולים במשך שנים קדימה לקרטל מונופוליסטי אימתני תוך סיכון הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל״.

 

ח"כ שלי יחימוביץ': ״יש שופטים בירושלים. החלטת בג"ץ היסטורית ודרמטית. פסקת היציבות שנתניהו בישל עבור חברות הגז הייתה מלכתחילה מעוותת ונטולת כל הגיון חוקתי, והיא הפכה את חברות הגז לטריטוריה נפרדת עם חוקים משלה ועם חסינות ועוצמה שלא קיימות בעולם הדמוקרטי החופשי", אומרת ח״כ שלי יחימוביץ׳ (המחנה הציוני) ממובילות ההתנגדות למתווה הגז, בעקבות החלטת בג"ץ.

  

לדבריה, "למרות מסע האיומים והלחצים הממומן היטב, שופטי בג"ץ בחרו היום להגן על הפרדת הרשויות ועל שלטון החוק בישראל, לבלום את הדורסנות חסרת-המעצורים שהופעלה לטובת טייקוני הגז ולהציב תמרור 'עצור' בוהק כדי להגן על הפרדת הרשויות בישראל.

 

ח״כ יעל פארן כהן: (המחנה הציוני): "יש שופטים בישראל, אני מברכת את בג"ץ על ביטול סעיף היציבות במתווה הגז, זה יום שמח לאזרחי מדינת ישראל, אנחנו נפעל לכך שגם בכנסת סעיף היציבות לא יעבור. 

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "נתניהו ניסה לכפות את המתווה בכוחניות, הזמנים השתנו, המודעות הציבורית ובצדק החברתי גברו על הטייקונים".

 

מטה מאבק הגז: "פסילת מתווה מונופול הגז היא ניצחון לצדק על השחיתות וניצחון למאבק הציבורי על קשרי ההון-שלטון החלטת בג"ץ הפוסלת את מתווה מונופול הגז היא ניצחון לצדק על השחיתות וניצחון למאבק הציבורי הנחוש על קשרי ההון-שלטון בין הפוליטיקאים לטייקוני מונופול הגז. בג"ץ עמד כחומה אחרונה אל מול הניסיון להעלות את מונופול הגז וטייקוני מונופול הגז אל מעל החוק בישראל. בכך, מנע בג"צ את התקרבות ישראל לחיק מדינות העולם השלישי, שבהן תאגידים נמצאים מעל החוק, בזכות קשרי הון-שלטון מושחתים. הציבור בישראל שאינו מוכן לאפשר את גזל משאבי הטבע והמשך מכירת החיסול של המדינה לקומץ טייקונים, יכול לזקוף קומה היום. מאבק ציבורי נחוש בכוחם העצום של ההון והשלטון, יכול להצליח בישראל של שנת 2016".

 

הפגנה נגד מתווה הגז בכיכר הבימה בת"א הפגנה נגד מתווה הגז בכיכר הבימה בת"א צילום: מוטי קמחי

 

תגובת עו"ד אפי מיכאלי, העותר נגד סעיף היציבות בשם המרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "ביהמ"ש העניק היום חותמת סופית לטענותינו, כי מתן הבטחה ליציבות רגולטורית, ללא הסמכה בחוק, הינה צעד בלתי חוקי ובלתי חוקתי. פסיקת העליון מהווה איתות ברור לרשות המבצעת ולראש הממשלה העומד בראשה, כי כוחם מוגבל לכדי הסמכות המוקנית לה בחוק וניסיונות שונים לפרוץ סמכות זו - לא יצלחו. אזרחי ישראל צריכים לברך על החלטת העליון, שכן היא מחזקת את שלטון החוק ואת עקרון עליונות החוק ומשתלבת באופן מובהק עם האיזון הנדרש בין רשויות השלטון במדינה. אין לי ספק, כי פסיקה זו תהווה אבן דרך במשפט הציבורי של מדינת ישראל בשנים הקרובות".

 

תגובת התנועה למשילות ודמוקרטיה: "החלטת בג"ץ מהווה כרסום נוסף בסמכויותיהם של המוסדות הנבחרים במדינת ישראל. לפי ההחלטה, ממשלת ישראל לא יכולה לחתום הסכמים ארוכי טווח".

 

ח"כ יואב קיש (ליכוד): "מדינת חלם. לצערי אנו עדים היום לתוצאות של התערבות שגויה של הרשות השופטת בפעילותה של הרשות המבצעת. העברת סעיף אי ההתערבות הרגולטורית בכנסת משמעותו היא אחת - צעד אחד אחורה במאבקה של מדינת ישראל לעצמאות אנרגטית. במו״מ התעקשה הממשלה שלא לתת לחברות הגז יציבות בחקיקה ועכשיו בג״ץ הפך לנציגם של חברות הגז בדרישה זו. כל פרויקט שדורש השקעות רבות מחייב יציבות כך היה בפרויקט כביש 6 וכך בפרויקטים רבים אחרים, אך מעולם לא נדרש העניין לחקיקה. זהו תקדים גרוע שבג״ץ דורש. מיליארדי שקלים שאמורים ללכת לקופת המדינה נמצאים כיום בסכנה."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x