$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מכרז תעש צפוי להתבטל סופית בימים הקרובים

האוצר עשוי להודיע על הצעד בשל חומרים חדשים שהעביר המבקר ליועמ"ש, מהם עולים חשדות לניגודי עניינים של מנהל רשות החברות בהערכת שווי המכרז

גולן חזני 06:5827.03.16

האוצר עשוי להודיע בימים הקרובים על הפסקה סופית של המכרז למכירת תעש וביטול ההליך. ל"כלכליסט" נודע כי הצעד צפוי להיעשות בעקבות העברה של חומרים נוספים בשבוע שעבר ממשרד המבקר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

 

בניגוד לחומרים קודמים שבדק מנדלבליט והועברו אליו על ידי מבקר המדינה, ואשר נגעו לפרשיות אחרות שבהן מעורב מנהל רשות החברות אורי יוגב, הרי שהמסמכים החדשים נוגעים ישירות במכרז תעש. במוקד החומרים הללו: הערכות שווי שנעשו לחברה על ידי מעריכי שווי שלפי החשד ביצעו הערכות כאלה גם עבור חברות שהיו קשורות בעבר ביוגב, וכן ניגודי עניינים נוספים שנגעו לעצם מכרז תעש.

 

המסמכים הועברו לפי בקשת מנדלבליט, כך שההערכות הן שהבדיקה היא רצינית ועשויה להביא להפסקת המכרז בקרוב מאוד. אלביט מערכות נותרה המתמודדת היחידה במכרז, ובשיחות לא רשמיות עם יוגב ציינה כי היא מוכנה לשלם כ־1.6 מיליארד שקל תמורת תעש. המגעים הרשמיים היו אמורים להתחיל השבוע כשלצוות המשא ומתן צורף הממונה על התקציבים, אמיר לוי, לצד יוגב והיועץ המשפטי של האוצר, אסי מסינג.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט צילום: גלעד לוריא גבעון

 

אלביט נותרה לבדה לאחר שארבע המתחרות שעלו עמה לשלב הסופי, החליטו לפרוש, חלקן בטענה שהמכרז תפור לטובת אלביט. ארבע הקבוצות הן: סמי קצב ומאיר שמיר; חברת פלקסטרוניקס האמריקאית; קרן פימי של ישי דוידי; והמיליארדר היהודי אמריקאי איירה רנרט.

 

לפני שלושה שבועות פנה המבקר יוסף שפירא למנדלבליט וביקש ממנו לשקול פתיחה בחקירה פלילית נגד יוגב בכמה פרשות. אם מנדלבליט יחליט בחיוב, צפוי יוגב להיות מושעה מתפקידו. בדיקת המבקר בעניינו של יוגב מתמקדת בממצאי ביקורת שנערכה בחברת מקורות והחברה הבת שלה, מקורות ייזום; הליכי מינוי רואי חשבון מבקרים לחברות הממשלתיות; והתקשרויות עם חברות רואי חשבון לצורך הערכות שווי בהליך הפרטת תעש.

 

הפנייה למנדלבליט נעשתה בהמשך להודעת המבקר מינואר על ביקורת מקיפה אחר התנהלות הליך המכירה של תעש בידי המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x