$
בארץ

הוועדה המסדרת: כשכחלון מאגף את יחימוביץ' משמאל

שר האוצר חש שהוא חייב לעשות מעשה שייחקק בציבור. החוק להגבלת שכר בכירים הגיע מבחינתו בזמן. וגם: המלחמות בין הוועדות

רוני זינגר 08:5324.03.16
1. "זה סינדרום מע"מ אפס. בדיוק שנה אחרי הבחירות מרגיש שר האוצר שהוא חייב לעשות מעשה שייחקק בציבור. לפיד הביא את מע״מ אפס ועכשיו כחלון דחף להורדת שכר הבכירים״, את הפרשנות הזו סיפק השבוע פוליטיקאי משופשף שצפה ביום רביעי שעבר במופע יוצא הדופן שהתפתח בוועדת הכספים, סביב אישור הצעת חוק הגבלת שכר הבכירים.

 

שר האוצר משה כחלון הפתיע את הנוכחים כשאיגף משמאל את שלי יחימוביץ׳ והסכים להצעה ״מופרכת״ כפי שאמר גורם מקצועי על הוספת ההתנייה לחוק, ולפיה מנכ״ל תאגיד פיננסי לא ירוויח יותר מפי 35 משכורות מהעובד החלש בחברה, וגם תקרת השכר הוגבלה ל־2.5 מיליון בשנה. ח״כ זהבה גלאון, שהגיעה עם הרעיון הזה דיברה על פער של 20 משכורות ויחימוביץ' על 44 משכורות.

 

כמו לפיד שמינף את הצעת החוק הפופולרית שלו לפטור ממע״מ על דירה ראשונה, בניגוד לכל עצה מקצועית שקיבל מאנשי משרד האוצר, כך פעל כחלון. מי שלא ראה את פקידי האוצר ורשות המסים בדיון על הצעת החוק ובימים שבאו אחר כך, לא ראה פקידים חסרי אונים מימיו. ההוראה שהגיעה מלשכת השר היתה ברורה – תגיעו להבנות בוועדת הכספים, תעבירו את החוק.

משה כחלון משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

הציבור לא אוהב לקרוא על דירוגי השכר המפלצתיים של ראשי הבנקים. הוא גם לא אוהב שמבטיחים לו הורדת מחירי הדיור ולא מקיימים. כחלון מבין את זה, והיה חייב שינוי תודעה מיידי. הוא לא היה יכול להרשות לעצמו להיות מובל בהצעת החוק הזו, ותפס את עמדת הסמן הקיצוני בוועדה.

 

2. מי שדווקא לא חשש השבוע להיות ״לא פופולרי״ היה מנכ״ל משרד רה"מ אלי גרונר. ״כלכליסט״ פנה אליו לתגובה לאחר שהתברר כי ערב קודם לכן ערך טלפונים בהולים לחברי ועדת הכספים ובראשם יו״ר הוועדה משה גפני, בניסיון לברר מה אפשר לעשות עם החוק שעושה צרות לבנקים ושרה"מ מאוד לא אוהב. גרונר שקל והחליט לעשות מעשה יוצא דופן: הוא מסר תגובה לציטוט ולייחוס תוך שאמר ״אני יודע שהדברים שאני אומר לא פופולריים, אבל אני אומר את האמת״ ואישר כי פנה לחברי הוועדה.

 

בוקר לאחר הפרסום סיפר גרונר לכל שלא היה ולא נברא, שהוא לא אמר את הדברים המצוטטים. מזל שח״כ מיקי זוהר בעצמו, עלה לשידור יום למחרת ואישר בפשטות: כן, פנה אליי אלי גרונר ושאל שאלות על החוק. אבל החוק יעבור גם אם ראש הממשלה לא אוהב אותו״.

משה גפני משה גפני צילום: עומר מסינגר

 

3. מחזה שהתחולל אתמול בוועדת הכנסת חזר על עצמו לא פעם ולא פעמיים מאז כוננה הכנסת הנוכחית. על הפרק: ניתוב הצעת חוק כלכלית כזו או אחרת כשמשני צידי השולחן יו״ר ועדת הכספים משה גפני ויו״ר ועדת הרפורמות מכולנו ח"כ אלי כהן. אתמול היה זה דווקא סגן שר האוצר יצחק כהן מש״ס, שייצג את עמדת משרדו. על הפרק, ניתוב הצעת החוק להקמת רשות עצמאית לפיקוח על ההון והביטוח. כהן את כהן ביקשו להעביר את הטיפול בהצעת החוק לוועדת הרפורמות בראשה עומד אלי כהן ואשר הוקמה עבור הצעות חוק הנוגעות לרפורמות שמקדם כחלון. גפני קפץ: ״זה לקחת מוועדת הכספים נתח גדול מהעבודה שלה, הייתם צריך להגיד לי את זה מלכתחילה אז לא הייתי לוקח מראש את ועדת הכספים״.

 

בדיון קודם שהתקיים ביום שני האחרון בשאלה איזו ועדה תטפל בהצעת חוק שנוגעת לקופות הגמל נאבק גפני וקרא: "מתחילת הקדנציה מבקשים ממני לוותר על חוקים לטובת הועדה של אלי כהן. החוק הזה הוא בליבת הפעילות של הוועדה, עסקתי בנושא בקדנציות הקודמות ואני לא מוותר ולא מסכים". גפני קיבל לבסוף את החוק לוועדה שלו, תוך התניה מדהימה – תבטיח שאתה מעביר לנו את החוק – ביקשו ממנו והוא הבטיח וקיבל.

 

המרירות של גפני מובנת. לפחות חמישה חוקים שונים, כולם נוגעים בלב ליבת העשייה של ועדת הכספים, נלקחו מידיו במושב הכנסת האחרון והועברו לוועדה של כהן. גפני משוכנע שהסיבה לכך היא הקרדיט שאנשי ״כולנו״ מעוניינים בו. הם רוצים להיות אלה שחתומים על החוקים. אלא שמנגד באוצר פשוט חוששים מגפני. יודעים שמה שייכנס אליו לא יצא אותו הדבר. הוא לא ״משלהם״ ואי אפשר לסמוך עליו כמו שאפשר על כהן, בן מפלגתו של כחלון. יש לו דעות משלו, והמאבק שהוא מנהל בחוק חובת הדיווח הוא דוגמא מצוינת.

 

״שימשיכו להעביר חוקים לאלי כהן״, אמר השבוע אחד מאנשי גפני, ״גם הם יודעים שאת הדבר החשוב, אישור העברות תקציביות, אי־אפשר לקחת מוועדת הכספים״, אמר וחייך.

 

קריאה לסדר - קצרים מהמסדרונות

  

  • אחרי שר הקליטה זאב אלקין, גם יו״ר סיעת ״כולנו״ רועי פולקמן מצטרף לפוליטיקאים שלא ישנים כל כך טוב בלילה: ביום ראשון השבוע נולד בנו השלישי של פולקמן. התינוק נולד סמוך להעברת החוק של פולקמן שתיקן לטובת ההורה את התשלום עבור ימי מחלה. במקביל הועבר החוק של ח״כ מרב מיכאלי שלפיו הורים יוכלו לחלוק ביניהם את ימי מחלת הילד וחוק נוסף שהעבירה חברת מפלגתו של פוקלמן רחל עזריה המאפשר לבן הזוג לקבל גם הוא ״שעות הורות״ במקום ״שעת הנקה״ של האם. 
ח"כ רועי פוקלמן ובנו הטרי ח"כ רועי פוקלמן ובנו הטרי
  • ח״כ נורית קורן מהליכוד עלתה השבוע לדוכן המליאה כועסת. דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון והביטוח באוצר לא עונה לה לטלפון. וזו, כך הסבירה, סיבה טובה לכך שאסור למנותה לעמוד בראש הרשות החדשה שתפקח על שוק ההון והביטוח. ״אני מקווה מאוד שהממונה סלינגר לא תהיה הממונה על האגף הזה", אמרה קורן, "כי אני רוצה לספר לכם שמאז ה־1.2 הגברת לא עונה לטלפונים ופניות חברי כנסת.. וזה דבר חמור מאוד! בשום פנים ואופן אסור למנותה״, ח״כ יצחק וקנין הוסיף: ״במילים אחרות היא לא סופרת אותנו״. ח״כ זהבה גלאון עלתה לדיון ואמרה: ״השתגעתם? אי־אפשר למנות את סלינגר כי היא לא עונה לטלפונים של נורית קורן?"זה מה שחברי הכנסת עושים? כי לא עונים לכם לטלפון?״.
ח"כ קארין אלהרר מחופשת בילדותה ח"כ קארין אלהרר מחופשת בילדותה

 

 

  • סיעת ״יש עתיד״ מקפידה לחגוג את חגי ישראל והפעם העלתה לרגל חג הפורים לעמוד הפייסבוק שלה תמונות ילדות של חבריה מחופשים.

 

  • ח״כ שלי יחימוביץ׳ שהובילה בשבוע שעבר גם היא את הצעת חוק הגבלת שכר הבכירים השיקה אתמול אפליקציה חדשה, ובה אפשר לגלות כמה מרוויח כל מנכ״ל. לצד ניר גלעד מכיל, מופיעים מנכ״לי תאגידים פיננסיים — בנקים, ביטוח וגם חברות ציבוריות, וכמה הם מרוויחים לשנה. הגולש יכול לגלות כמה חודשים יצטרך לעבוד כדי להרוויח את שכרו השנתי של המנכ״ל ‑ כל שצריך הוא להזין את המשכורת החודשית ומתקבלת התוצאה. ״המשחק ימחיש בברור את עוצמת הפער בין בני תמותה רגילים כמוכם, ובין המנכ"לים משתכרי השכר ההזוי״ כתבה יחימוביץ׳ למשתמשי האפליקציה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x