$
דעות

העיתוי המוזר של מינוי זהבית כהן

חיים כצמן מינה לדירקטוריון גזית גלוב את מנכ"לית קרן אייפקס זהבית כהן, ארבעה חודשים בלבד לאחר שפסגות שבבעלות אייפקס טרפדה הצעת הרכש שלו לדורי קבוצה. לדירקטוריון של גזית מצפות בעיות של ניגוד עניינים

גולן חזני 07:2916.03.16

בשבוע שעבר הודיעה גזית גלוב שבשליטת חייים כצמן ודורי סגל על שחקנית רכש חדשה בדירקטוריון החברה - זהבית כהן. כהן, המנכ"לית של קרן אייפקס ישראל, אינה מרבה לשבת בדירקטוריונים של חברות שאינן בסל ההשקעות של הקרן. עד למינוי הנוכחי היא ישבה רק בדירקטוריון החברה לישראל. אלא שהמינוי שלה בגזית גלוב מפתיע מסיבה אחרת לגמרי.

 

גזית גלוב ספגה לא מעט אכזבות וכישלונות בשנים האחרונות. אחד הבולטים והטריים שבהם קשור דווקא לכהן. לפני כחודשיים ניסתה גזית גלוב למחוק מהבורסה את החברה־הבת דורי קבוצה. אולם מהלך מפתיע טרפד את הצעת הרכש: בית ההשקעות פסגות מכר 7.61% ממניות דורי קבוצה לאורי אדלסבורג, השותף של דורי וגזית בתחנת הכוח דוראד ויריבן המר.

 

אדלסבורג רכש את המניות במטרה אחת - לסכל את הצעת הרכש של גזית. הוא הצליח. ימים ספורים לאחר מכן נסוגה גזית מהצעת הרכש לדורי קבוצה, שבה נאלצה להשקיע בשנה האחרונה 750 מיליון שקל, ומכרה אותה בבורסה. עמוס לוזוון רכש את אחזקותיה של גזית בדורי, 85%, תמורת מיליוני שקלים אחדים.

 

בית ההשקעות פסגות מצוי בבעלות קרן אייפקס שמנהלת כהן. פסגות, בניהול חגי בדש, הותקף על ידי מקורבים לגזית גלוב שטענו כי "בפסגות העדיפו את האינטרס הצר שלהם. הם טוענים כי העדיפו את טובת העמיתים, אבל ההפרש במחיר הוא מיליון שקל. הם היו צריכים לספוג את הפער הזה מכיסם, לרשום צ'ק של מיליון שקל לעמיתים ולא למכור את המניות". בפסגות אמרו בתגובה כי תפקידם למקסם את התמורה לעמיתים.

 

פחות מחודשיים חלפו. לפני כשבועיים הטיל בדש פצצה כשהודיע על פרישה מהתפקיד לאחר ארבע שנות כהונה. בשבוע שעבר מונתה כהן לדירקטוריון גזית גלוב, שפסגות הרס לה את הצעת הרכש. בגזית נימקו את המינוי ברצון לחזק את הדירקטוריון באנשי מקצוע בעלי ניסיון גלובלי וברקורד המרשים של כהן במיזוגים ורכישות. כהן לא מכהנת בדירקטוריון פסגות או בפורום כלשהו של מערך ההשקעות בחברה.

 

יש בעייתיות רבה במינוי אדם המחזיק בבית השקעות לדירקטור בחברה הנכללת במדד ת"א־25. כך למשל עלול להיווצר מצב שבו החלטה של דירקטוריון גזית, בתמיכת כהן, תיתקל בהתנגדות של אסיפת בעלי המניות - ופסגות יצביע נגד. בהחלטות שכהן תהיה מעורבת בהן עשוי פסגות להידרש לפסול את עצמו מהצבעה. 

זהבית כהן זהבית כהן צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x