שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט יחפש מעלימי מס בפייסבוק

חברת אתנה, שייסד שבתי שביט, זכתה במכרז של רשות המסים לפיתוח מערכת כריית מידע ממאגרים חופשיים באינטרנט. היא תבצע מעקבים בפייסבוק וביד2 כדי למצוא מידע מפליל על מעלימי מסים

עמרי מילמן 06:5714.03.16

חברת אתנה היא הזוכה במכרז רשות המסים להקמת מערכת כריית מידע ממאגרי נתונים חופשיים באינטרנט — כך נודע ל"כלכליסט". את החברה הקים ראש המוסד לשעבר שבתי שביט וכיום הוא מכהן כיו”ר הדירקטוריון שלה. אתנה, שנמכרה למר בעשור הקודם, תפתח מערכת שתוטמע ברשות ומטרתה לספק מידע מפליל על אודות חשודים בהעלמת מס. ברשות מעריכים כי באמצעות הצלבת המידע שנמצא באינטרנט עם מאגרי הנתונים הנרחבים שבידיה, יוכלו לאתר ביעיליות רבה יותר מעלימי מס.

 

מחפשים כמו בגוגל

 

כמו החיפוש בגוגל, ברשות יוכלו לשאול את המערכת על פרטים על אדם החשוד בהעלמת מס. כך, לדוגמה, תכרה המערכת מידע ברשתות החברתיות, שבהן מדווחים גולשים על מוצרים שרכשו בחו"ל והביאו לארץ בלי לייחס לכך חשיבות יתרה. אנשי הרשות יוכלו לאתר באמצעות המערכת אנשים שהכניסו ארצה מוצרים בלי לדווח עליהם, ולהצליב את המידע עם זה שהצהירו עליו בכניסה לארץ. דוגמה מוקדמת לכך, שאמנם התרחשה לפני כניסת המערכת לפעולה, היא אדם שהעלה תמונות לאינסטגרם לפני כשנה ובהן מבחר שעוני יוקרה. הוא נעצר בחשד להברחת שעונים, ובסופו של דבר נקנס על הכנסת הסחורה ללא דיווח. נוסף על כך תכרה המערכת מידע גם מאתרי מכירות כמו יד 2. היא תנסה לחפש שם אנשים המוכרים סחורה בתדירות גבוהה בלי להיות רשומים כעוסק מורשה. המערכת תחפש גם מידע הנמצא באתרי בורסות שונות, במטרה למצוא ישראלים שקיבלו מניות מחברות שונות שלא מדווחות לבורסה בישראל. ברשות גם יוכלו לחפש במערכת מידע על אודות ארגונים וחברות החשודים בהעלמת מס. נוסף על כך יוכלו לבצע חיפוש לפי תופעה או אזור - כך למשל תוכל הרשות לאתר אזור בו חל ריבוי בדירות להשכרה מבלי שדווח לה על כך, ולאתר מעלימי הכנסות משכירות.

מנהל רשות המסים משה אשר מנהל רשות המסים משה אשר צילום: עומר מסינגר

 

המערכת תפעל מ־2017

 

המהלך הוא חלק מאסטרטגיה של הרשות להרחבת מקורות המידע שלה. אתנה החלה לעבוד על פיתוח המערכת בינואר, ועל פי התכנון המקורי היא תהיה מוכנה לשימוש בתחילת 2017. רשות המסים תשלם 4.25 מיליון שקל תמורת הקמת המערכת, התקנתה והטמעתה, ולאחר מכן תחליט אם לשלם סכום של 1.57 מיליון שקל בשנה תמורת תחזוקה. הפעלת המערכת לא מצריכה חקיקה, שכן מדובר בנתונים החשופים לכולם באינטרנט. דווקא האוכלוסייה החרדית, ששיעורי העלמת המס בה על פי הערכות גבוהים במידה ניכרת מבאוכלוסייה הכללית, לא צפויה להעלות יותר מדי על צגי המערכת — שכן השימוש ברשתות החברתיות פחות נפוץ במגזר זה.

 

מר היא חברה העוסקת בתחומים נרחבים של אבטחה ומודיעין. בין היתר היא מאבטחת את הכנסת ואת העיר העתיקה בירושלים בעזרת מצלמות ובקרת כניסה. עד היום הקימה אתנה כמה מערכות איסוף מידע ממאגרי נתונים חופשיים באינטרנט בעבור ממשלות זרות.

 

הפעלת המערכת על ידי רשות המסים לא מצריכה חקיקה, שכן מדובר בנתונים החשופים לציבור באינטרנט. אתנה כבר פיתחה מערכות דומות בעבור ממשלות זרות

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x